Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sesja rady w Ustce. Remonty ulic, wspólna energia i obawy o port

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Czwartkowa sesja rady
Czwartkowa sesja rady Urząd Miasta Ustka
Na czwartkowej sesji usteccy radni postanowili wspomóc powiat słupski w przebudowie ulicy Kopernika. Pytali o wstrzymanie remontu ulicy Polnej. I poparli burmistrza w sprawie obaw o zakres rozbudowy portu.

W czasie sesji niewiele dyskutowano, ale wyłoniło się kilka ważnych dla miasta spraw. Radni między innymi podjęli uchwałę o uchwałę dotyczącą przebudowy ulicy Kopernika, która jest drogą powiatową. Przeprowadzenie remontu pierwotnie zakładano na lata 2022-23, ale realizacja się przesunęła. Ze względu na zmianę terminu oraz wzrost ceny inwestycji po przetargu do ponad 3,6 mln zł, Ustka zasili powiat ponad 1 milionem złotych.

Radni zdecydowali też o przystąpieniu miasta do Słupskiego Klastra Bioenergetycznego. To porozumienie działających lokalnie podmiotów zajmujących się wytwarzaniem, konsumpcją, magazynowaniem i sprzedażą energii elektrycznej, ciepła oraz paliw. Udział we wspólnym rynku usług energetycznych i wykorzystaniu lokalnych źródeł energii odnawialnej ma przynieść miastu korzyści, choćby w poprawie bezpieczeństwa energetycznego.

Radny Daniel Król zapytał o przerwę w pracach przy przebudowie ulicy Polnej, które kosztują prawie 15 mln zł. Urzędnicy odpowiedzieli, że roboty na razie są wstrzymane z powodu przerwy technologicznej. Nie ma również harmonogramu prac na dalsze miesiące, ale inwestycja nie jest zagrożona.

Jednak najwięcej obaw wzbudził temat przebudowy portu. Burmistrz Jacek Maniszewski poinformował, że Urząd Morski w Gdyni przekazał informację z załącznikami graficznymi rozbudowy portu. W odpowiedzi burmistrz skierował pismo, w którym stwierdził, że w planowanej inwestycji pomijane są obawy mieszkańców. Zdaniem burmistrza koncepcja przebudowy portu nie jest zgodna ze strategią rozwoju miasta, ani z obowiązującymi na tym terenie miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Natomiast brak konsultacji z mieszkańcami na temat zakresu przedsięwzięcia budzić może brak zaufania do instytucji je realizujących.

Burmistrz zwrócił się więc z wnioskiem do Urzędu Morskiego w Gdyni o uzasadnienie wyboru największego wariantu rozbudowy portu oraz poprosił o organizację konsultacji społecznych z mieszkańcami w sprawie. Radni przyjęli stanowisko, w którym poparli argumenty i pytania burmistrza skierowane do inwestora.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza