Sezon na kierowców. W Ustce od wtorku parkowanie jest płatne

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Na ulicach w centrum Ustki pojawiły się parkometry. Nowe parkingi na ulicy Portowej - bezpłatne
Na ulicach w centrum Ustki pojawiły się parkometry. Nowe parkingi na ulicy Portowej - bezpłatne Mariusz Jasłowski
Od wtorku 15 czerwca na dziewiętnastu ulicach w centrum miasta obowiązują opłaty za parkowanie. Bezpłatnie w centrum miasta można zaparkować na ulicy Portowej.

Strefa Płatnego Parkowania obowiązuje w Ustce od 15 czerwca do 15 września od poniedziałku do piątku w godzinach 9-21.

- W parkometrze można zapłacić gotówką, kartą lub z wykorzystaniem telefonu komórkowego. Możliwe jest także wykupienie abonamentu. Za nieopłacony postój w strefie płatnego parkowania pobiera się opłatę dodatkową w wysokości 200 zł. Zwolnione z opłaty są osoby niepełnosprawne posiadające uprawnienia do parkowania w wyznaczonych miejscach - informuje Eliza Mordal, rzeczniczka usteckiego ratusza. - W tym roku abonament dla mieszkańców został obniżony. Wprowadziliśmy też „abonament eko” dla posiadaczy aut hybrydowych. Auta elektryczne zwolnione są z opłat. W tym roku klienci poczty przy ul. Marynarki Polskiej mogą w dwóch wyznaczonych miejscach parkować bezpłatnie do 20 minut na podstawie pobranego w parkometrze biletu. Celem funkcjonowania strefy jest rotacja aut w ścisłym centrum i obszarze starej Ustki oraz ograniczenie liczby samochodów. Dlatego kierowcy mogą bezpłatnie korzystać z parkingów na ulicach Słupskiej i Rybackiej oraz z nowego na ulicy Portowej, gdzie jest 258 miejsc.

Działająca tylko w sezonie SPP budzi jednak wątpliwości wśród mieszkańców. Padają też propozycje dotyczące parkingu przed ratuszem.
- Co z parkingiem przy urzędzie? Może jeśli nie jest objęty SPP, wypadałoby go udostępnić tylko dla mieszkańców bezpłatnie poza godzinami pracy urzędu? - proponuje jeden z internautów grupy Nasza Ustka na Fb.

- Proponuję postawić parkometry na terenie całej Ustki (również przed ratuszem) – to inny pomysł. - Nie rozumiem dlaczego karani są mieszkańcy z centrum, gdzie parkometry ustawione są praktycznie wszędzie... poza ratuszem oczywiście, bo przecież pracownicy ratusza nie muszą płacić przyjeżdżając do pracy, a mieszkańcy mieszkający 50 metrów od ratusza to już co innego, prawda?

Stawki opłat

Za parkowanie do 30 minut - 1 zł, za pierwszą godzinę parkowania – 3 zł, za drugą godzinę parkowania - 3,50 zł, za trzecią – 4 zł, za każdą kolejną godzinę parkowania - 3 zł. Opłata za jeden dzień parkowania to 30 zł. Natomiast abonament dla mieszkańca SPP na 7 kolejnych dni kalendarzowych w obszarze całej SPP to 80 zł; abonament na 7 kolejnych dni kalendarzowych na obszarze całej SPP - 120 zł; miesięczny abonament dla mieszkańca SPP na miejscu postojowym ogólnodostępnym z możliwością parkowania przy danej ulicy - 120 zł; miesięczny abonament na miejscu postojowym ogólnodostępnym z możliwością parkowania przy danej ulicy - 200 zł; miesięczny abonament dla mieszkańca SPP na miejscu postojowym ogólnodostępnym z możliwością parkowania w obszarze całej SPP - 240 zł; miesięczny abonament na miejscu postojowym ogólnodostępnym z możliwością parkowania w obszarze całej SPP - 400 zł; miesięczny abonament na zastrzeżonym miejscu postojowym - 1000 zł, nabywca abonamentu zobowiązany jest na własny koszt tymczasowo oznakować miejsce parkingowe znakiem poziomym tj. taśmą w kolorze żółtym, a po wygaśnięciu ważności abonamentu przywrócić nawierzchnię parkingu do stanu pierwotnego; miesięczny abonament ECO dla mieszkańca posiadającego pojazd hybrydowy, którego emisja CO2 nie przekracza 100 g/km, upoważniający do nieograniczonego postoju określonego pojazdu w obszarze całej SPP - 40 zł.

Kto może wykupić abonament?

Możliwość wykupienia abonamentu dla mieszkańca wyłącznie na jeden pojazd samochodowy, określony nr rejestracyjnym, przysługuje mieszkańcowi SPP będącemu właścicielem pojazdu, współwłaścicielem pojazdu lub użytkownikiem pojazdu na podstawie odpłatnej czynności cywilno-prawnej lub umowy użyczenia zawartej w formie aktu notarialnego, której jest stroną, o masie całkowitej do 3,5 t, po wniesieniu jednorazowej opłaty abonamentowej. Osoba ubiegająca się o wykupienie abonamentu dla mieszkańca musi być zameldowana w Ustce na pobyt stały lub czasowy na terenie SPP, prowadzić działalność gospodarczą bądź być zatrudniona w firmie prowadzącej działalność gospodarczą w obszarze strefy oraz nieruchomościach przylegających do jej granic. Wnioski należy składać w biurze SPP w siedzibie przy ul. Słowiańskiej 12, tel. 882 138 210.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
15 czerwca, 7:33, AAAA:

A gdzie dobro mieszkańców , którzy powinni być zwolnieni z opłat? W tym mieście wszystko robi się dla wczasowiczów o mieszkańcach zapominając kompletnie.

tu wszystko robi się dla kasy, nie ma nic wspólnego z mieszkańcami ani wczasowiczami, zamiast zachęcać do przyjazdu i zostawiania. kasy to tu robią odwrotnie.

A
AAAA

A gdzie dobro mieszkańców , którzy powinni być zwolnieni z opłat? W tym mieście wszystko robi się dla wczasowiczów o mieszkańcach zapominając kompletnie.

Dodaj ogłoszenie