Siatkarki będą walczyć w barażach o II ligę

Rafał Szymański [email protected]
Piłkę przyjmuje Karolina Przybyszewska, podstawowa zawodniczka Akademii Pomorskiej Czarni. Kamil Nagórek
Drugie miejsce wśród uczelni przyrodniczo-humanistycznych, szesnaste w finałach akademickich mistrzostw Polski wywalczyły studentki AP Słupsk. Teraz czas na baraże o II ligę.

W spotkaniu o XV miejsce w finałach w Katowicach słupszczanki uległy Uniwersytetowi Śląskiemu Katowice 0:2.

W grupie eliminacyjnej finałów słupszczanki przegrały z AZS Katowice 0:2 (23:25, 20:25), potem uległy Akademii Leona Koźmińskiego Warszawa 0:2 (19:25, 14:25), następnie AGH Kraków 0:2 (11:25, 13:25), w swojej grupie słupszczanki zajęły ostatnie miejsce. W kolejnym etapie walczyły o miejsca 13- 16. Tutaj przegrały z Uniwersytetem Ekonomicznym Katowice 1:2 (25:21, 22:25, 12:15), potem był już mecz z UŚ Katowice. To dało szesnastą pozycję wśród wszystkich uczelni w kraju. W zeszłym roku słupszczanki uplasowały się na piątym miejscu, w 2010 akademiczki były na szóstej pozycji.

Teraz w Katowicach reprezentantki Akademii Pomorskiej znalazły się za to na na drugim miejscu w klasyfikacji szkół przyrodniczo- humanistycznych. W 2011 roku były pierwsze. Teraz lepszy okazał się Uniwersytet Ekonomiczny z Katowic. W meczu z tą drużyną w tie-breaku słupszczanki przegrały 12:15.

- Na pewno wpływ na taki wynik miały kontuzje zawodniczek odniesione w półfinałach - komentuje Małgorzata Bieńkowska, trenerka akademiczek.

Po spotkaniach półfinałowych w Poznaniu ze składu ze względu na kontuzje i choroby ubyły Magdalena Bydołek i Dominika Janowczyk. W finałach w Katowicach zastąpiły je pod siatką Sandra Urbańska i Anna Błach.

Zanim słupszczanki znalazły się w finałach w Katowicach, musiały przejść przez eliminacje w województwie pomorskim i półfinały szczebla krajowego. W zmaganiach w Gdańsku nie było kłopotów.
W półfinałach, które odbyły się w Poznaniu, słupszczanki pokonały Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy 2:0, następnie Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Lesznie 2:0 oraz Uniwersytet Gdański 2:1. W kolejnym stopniu eliminacji słupszczanki wygrały z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technicznym Szczecin 2:0 i Politechniką Poznańską 2:0.

W meczu o pierwsze miejsce półfinału Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu Gdańsk pokonała Akademię Pomorską 2:0. Potem czekały je zawody w Katowicach.

Oto kadra zawodniczek AP Słupsk na oba turnieje: Sylwia Korczak, Magdalena Bydołek, Anna Błach, Joanna Cupisz, Dominika Janowczyk, Kinga Korczak, Monika Kolesińska, Izabela Miklasińska, Karolina Przybyszewska, Sandra Urbańska.

Teraz przed słupszczankami grającymi już jako Akademia Pomorska Czarni ostatni sportowy akcent w sezonie. Dwa mecze w barażach o pozostanie w II lidze. Ich rywalem w tych starciach będzie Perła Złotokłos.

W tym zespole gra Dominika Leśniewicz, złota medalistka mistrzostw Europy z 2003 roku z reprezentacją Polski.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 18 w sobotę w sali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Szarych Szeregów w Słupsku.

Rewanż w kolejną sobotę, 19 maja na parkiecie Perły. Szkoleniowiec Czarnych Marek Majewski już na starcie będzie miał kłopot: kontuzja więzadeł Dominiki Janowczyk i absencja Magdaleny Bydołek znacznie osłabi jego i tak szczupły skład.