Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skąd wziąć pieniądze na biznes? Dyżur w redakcji Głosu Pomorza

Monika Zacharzewska [email protected]
Piotr Sazon, ekspert z PFP, rozmawiał z czytelnikami "Głosu Pomorza".
Piotr Sazon, ekspert z PFP, rozmawiał z czytelnikami "Głosu Pomorza". Krzysztof Piotrkowski
Z okazji Międzynarodowego Dnia Przedsiębiorczości na pytania czytelników "Głosu Pomorza" i portalu gp24 w naszej redakcji odpowiadał Piotr Sazon ze słupskiego oddziału Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. - Jestem studentką pedagogiki. Za rok skończę studia i planuję otworzyć własną działalność. Na jakie wsparcie finansowe mogę liczyć?

- W nowym rozdaniu środków unijnych będą realizowane programy, w ramach których można będzie otrzymać pożyczkę na otwarcie firmy na korzystnych warunkach. Niestety w nowym rozdaniu środków unijnych prawdopodobnie nie będzie pieniędzy na bezzwrotne dotacje na rozwój firmy, które były tak popularne do tej pory. Natomiast na rozwój firmy można starać się o niskooprocentowaną pożyczkę w ramach Inicjatywy Jeremie, która ma zastosowanie do małych i mikro przedsiębiorstw i finansuje takie działania jak np. zakup maszyn, urządzeń, wykup nieruchomości. W ramach Inicjatywy Jeremie można uzyskać pożyczkę z funduszy w kwocie od 10 tys. do 0,5 mln złotych.

- Jak można się starać o dotacje na założenie firmy?

- No, w tym właśnie jest problem. Czekamy na program operacyjny nowego okresu finansowania, który zatwierdzi Komisja Europejska. Informacje o konkursach pojawią się w przyszłym roku. Wszystko wskazuje na to, że teraz zmienią się zasady przyznawania środków na założenie własnej działalności gospodarczej. Do tej pory można było otrzymać np. 40 tys. zł bezzwrotnej dotacji plus wsparcie pomostowe na bieżące opłaty np. przez rok. Teraz będzie to wsparcie w postaci niskooprocentowanych pożyczek. Ten mechanizm ma funkcjonować na zasadzie odnawialności, chodzi o to by po spłacie pieniędzy przez jednego przedsiębiorcę, mógł z nich skorzystać kolejny.

- Kto może się starać o pożyczkę w ramach inicjatywy Jeremie?

- To musi być firma, która już funkcjonuje, od przynajmniej trzech miesięcy i zatrudnia maksymalnie 50 pracowników. Środki pożyczane są na inwestycje umożliwiające jej rozwój. Nie można nimi pokrywać wydatków, które już zostały poniesione i bieżących np. wynagrodzeń, zakupów paliwa, towarów.

- Prowadzę w Bytowie sklep odzieżowy, czy mogę się starać o pieniądze na opłaty za wynajem lokalu i na zakup towaru?

- Niestety nie, bo to są właśnie koszty bieżące. Jednak jeśli zdecyduje się pani na wykup lokalu, lub zakup innego, w którym miałaby funkcjonować sklep, może się pani starać o pożyczkę w ranach Inicjatywy Jeremie.

- Od czerwca tego roku prowadzę jednoosobową firmę. Mam stały dochód w formie ryczałtu od firmy, z która współpracuję. Potrzebuję 10 tys. złotych na sprzęt. Czy mam szansę je dostać?

- Oczywiście, np. w ramach Inicjatywy Jeremie może się pan starać o pożyczkę oprocentowaną od zera do pięciu procent. Przypuszczam, że przy tej kwocie jako zabezpieczenie wystarczy jeden dobry poręczyciel. Jednak przedsiębiorca musi mieć zdolność do spłacania rat.

- Zajmuję się działalnością usługową w regionie słupskim. Myślę o pożyczce na otwarcie nowego lokalu. Czy mam szansę skorzystać ze środków unijnych?

- W ramach Inicjatywy Jeremie możemy finansować zakup nowych oraz używanych nieruchomości. Co więcej, można nawet starać się na pożyczkę na wybudowanie zupełnie nowego obiektu, choć tu procedura jest dużo bardziej skomplikowana ze względu na to, że takie przedsięwzięcie wiąże się z koniecznością uzyskania odpowiednich pozwoleń, tworzeniem kosztorysów, projektów. Jednak jest to możliwe.

- Jestem młodym przedsiębiorcą i do prowadzenia działalności potrzebuję samochód. Nie mogłem na to przeznaczyć dotacji z urzędu pracy. Chętnie kupiłbym jakiś używany. Mogę liczyć na jakieś wsparcie?

- No właśnie, w przypadku dotacji unijnych, bardzo ciężko było je móc przeznaczyć na zakup samochodów, jeśli nie były to wyjątkowo specjalistyczne pojazdy. Inaczej jest przy pożyczkach z Inicjatywy Jeremie. Jeśli ma pan zdolność kredytową, to może pan uzyskać niskooprocentowaną pożyczkę na dowolny samochód, również używany. Tu nie ma ograniczeń.

- Jakiej pomocy mogą oczekiwać przedsiębiorcy od Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości?

- Głównie zajmujemy się wsparciem finansowym w ramach Inicjatywy Jeremnie na rozwój firmy oraz organizujemy bezpłatne szkolenia dla przedsiębiorców, do których prowadzenia zapraszamy doświadczonych specjalistów.

Kontakt do specjalisty
PFP oddział w Słupsku
Siedziba dawnego Urzędu Wojewódzkiego, ul. Jana Pawła II 1, II piętro, p. 744, 76-200 Słupsk, tel.fax 59 84 68 447

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza