Skandaliczne warunki w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce. Brak bieżącej wody ze względu na bakterię!

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Zdjęcie poglądowe
Zdjęcie poglądowe
Udostępnij:
W Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce przebywa kilkudziesięciu żołnierzy z całej Polski na specjalistycznym kursie. Od poniedziałku nie mają bieżącej wody, ponieważ wykryto w niej bakterię coli.

Żołnierze nie dostali też żadnych środków dezynfekujących. O sytuacji w alarmującym mailu poinformował nas jeden z żołnierzy. Tymczasem na stronie MON czytamy o wzorcowym i modelowym działaniu wojska w obliczu epidemii.

Sytuacja wygląda dramatycznie:

"Piszę do państwa w związku ze skrajną nieodpowiedzialnością i narażaniem naszego zdrowia na ewentualne zarażenie się. Odbywam właśnie kurs w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce. W ostatnich dniach zabroniono nam używać bieżącej wody z powodu wykrycia bakterii. Obecnie w jednostce przebywa kilkaset osób z całego kraju. Nie umożliwiono nam o zadbanie w podstawowe środki higieny osobistej, w tym do mycia rąk - bo nie ma wody, ani mydła bakteriobójczego, czy środków dezynfekcyjnych. Na nasze monity i prośby słyszymy, że nie ma polecania z góry. Podkreślam, że to jest skupisko ludzi z całego kraju."

W tej sprawie rozmawialiśmy z rzecznikiem CSMW, wysłaliśmy także maila. W sprawie wody odesłano nas do 6. Wojskowego Oddziału Gospodarczego. Stamtąd odpowiedź otrzymaliśmy szybko:

"6 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Ustce jest administratorem kompleksu wojskowego, w którym znajduje się Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej i jest dostawcą mediów. Oddział gospodarczy prowadzi nadzór między innymi nad jakością wody, poprzez jej badanie w Wojskowym Ośrodku Medycyny Prewencyjnej w Gdyni (WOMP). Ostatni wynik badania z dnia 9 marca 2020 roku wykazał obecność bakterii z grupy E.Coli. Orzeczenie WOMP zobligowało oddział gospodarczy do wprowadzenia zakazu używania wody do celów spożywczych i higienicznych. W związku z tym podjęto następujące działania:
1) natychmiast dokonano chlorowania (uzdatniania) wody w ujęciu oraz wody znajdującej się w sieci i instalacji,
2) ponownie w dniu 10 marca 2020 roku pobrano próbki wody do badania,
3) ustawiono mobilne punkty mycia rąk w rejonach obiektów stołówkowo-kuchennych, napełnione środkiem dezynfekującym,
4) w zakresie żywienia stanów osobowych zapewniono dostawę wody pitnej z cysterny wodnej oraz zmieniono system żywienia na paczkowane racje żywnościowe. Dodatkowo do posiłków wydawano wodę butelkowaną,
5) napoje gorące przygotowywano z wody butelkowanej,
6) w celu zapewnienia właściwych warunków higienicznych zapewniono transport i możliwość kąpieli w sąsiednim kompleksie koszarowym.

Marynarze elewi złożyli przysięgę w UstceMarynarze elewi złożyli przysięgę w Ustce

Marynarze elewi złożyli przysięgę w Ustce

Ponadto nadmieniam, że w dniach 10 – 12 marca 2020 roku na terenie kompleksu koszarowego (Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej) Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej przeprowadził nadzór sanitarno-epidemiologiczny. Nadzór uznał za właściwe i zaakceptował działania podjęte przez 6 Wojskowy Oddział Gospodarczy. Aktualnie z informacji telefonicznej wynika, że poddana badaniom woda spełnia warunki przydatności do spożycia. Dopiero po pisemnym potwierdzeniu przydatności wody do spożycia (prawdopodobnie 14 marca 2020 roku) poinformujemy stany osobowe o możliwości korzystania z wody z instalacji wodociągowej.

KOMENDANT płk Mark MROCZEK".

Wojsko wzorcowo przygotowane
Tymczasem na stronie MON czytamy o modelowym przygotowaniu wojska do walki z koronawirusem:

"(...) W resorcie obrony narodowej oraz jednostkach Wojska Polskiego prowadzimy działania ograniczające możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa wśród żołnierzy i pracowników oraz żołnierzy i pracowników wojsk obcych.(...)

Wojskowym i cywilnym instytucjom leczniczym oraz jednostkom wojskowym przekazujemy sprzęt ochrony indywidualnej i środki dezynfekcyjne, które udostępnia Agencja Rezerw Materiałowych dla zabezpieczenia działań przeciwepidemicznych.
Jednostki wojskowe posiadają niezbędną ilość środków dezynfekujących.(...)

W wojsku wprowadzono zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego . Dotyczą one stosowania zasad higieny, ograniczenia lub wstrzymania udziału w szkoleniach oraz w imprezach masowych, ograniczenia lub całkowitego wstrzymania wyjazdów w rejony dużego ryzyka zachorowań, prowadzenia działań informacyjnych z zakresu profilaktyki.

ZOBACZ TAKŻE: Marynarze elewi złożyli przysięgę w Ustce (wideo, zdjęcia)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 39

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kerry
13 marca, 06:14, Gość:

To chyba wojsko jeszcze jest?zapewniam cię że podczas wojny nie dostaniesz papieru toaletowego i do kogo napiszesz z pretensjami. A nie napisałeś że postawili beczkowozy zwykli ludzie muszą sobie radzić co teraz mamy za wojsko w dupach się poprzewracało masakra

Zgadzam się z tym rozpieszaniem wojska ale teraz jest wojna z niewidzialnym wrogiem jakim jest wirus i zasady higieny szczególnie w wojsku powinny szczególnie obowiązywać.Do czego nam chory żołnierz.

O
Ochroniarz.

Tak samo ma tam teraz

2 zmiana pkw liban ,

która szkoli się na poligonie w Ustce .

G
Gość
13 marca, 8:23, Gość:

To pseudowojsko, ktore ochraniaja dziadki z pefronu, to jedyne co robi to siedzi od 8 do 15 i po 15 latach na "zasluzona" emeryture. Mordy w kubel i nie wkur*iajcie spoleczenstwa.

25 lat i ema nie 15

D
Dzik

A na wicku lepiej na jednostce woda śmierdząca tylko do kibelka

ż
żołnierz 30 lat służby

Byłem w CSSMW w Ustce w 1981 roku. Mieszkaliśmy w barakach z 1932 roku, Cykl broni podwodnej. Zakwaterowanie 63 osoby w jednej sali ogrzewanej piecem kaflowym. W baraku ok. 230 marynarzy, 3 toalety, w umywalni koryto z kamionki woda zimna tylko zimna. Okna z roku 1932 więc "super szczelne".Prysznic 1 raz w tygodniu w łaźni garnizonowej. Na stołówce królował smalec,ryba z puszki w oleju. Pewnego dnia hitem była kaszanka która zatruła całą jednostkę. Las dookoła służył za latrynę! Pewnego dnia nawet podano na kolację wędzoną rybę z robakami (nicienie). Ale to wszystko było w czasach mrocznych i strasznych a teraz jak widzę jest lepiej!

s
skam
13 marca, 18:27, Gość:

A co na to ma do powiedzenia pan Błaszczak minister MON gdzie chwali się przed armiamii NATO i USA które przybyły ostatnio na manewry o warunkach i świetnie uzbrojonego oraz wyszkolonego polskiego wojska

biedron byl i poszly i przyszly

G
Gość
13 marca, 18:50, Gość:

niech ktoś mi wytłumaczy.po co w wojsku służą worki na spermę?

zeby ci oczy namydlic [wulgaryzm]a dy...

G
Gość

niech ktoś mi wytłumaczy.po co w wojsku służą worki na spermę?

G
Gość
13 marca, 8:41, Szarak:

Co za człowiek. Jeżeli w takich warunkach ów żołnierz nie potrafi sobie poradzić to strach pomyśleć co się z nim/nią stanie gdy pójdzie do jednostki lub pojedzie na miesięczny poligon.

Przyjechali z całej Polski i któryś mógł przytargać te bakterie ecoli do Ustki ale jest jeszcze jedno zagrożenie dla Ustki to bakterie koronowirusa bo jak się nie myją to szybko zaraża cały rejon

G
Gość

A co na to ma do powiedzenia pan Błaszczak minister MON gdzie chwali się przed armiamii NATO i USA które przybyły ostatnio na manewry o warunkach i świetnie uzbrojonego oraz wyszkolonego polskiego wojska

k
karol
13 marca, 08:30, Gość:

To nie jest zabawne Ci żołnierze mają w domach dzieci. Powinni zamknąć tą jednostkę co najmniej na 14 dni.

ale chyba rozumu nie mają

m
marsatakuje

Woda badana na obecność raz na kwartał,po czym się okazuje jest bakteria z grupy ecoli,a kiedy się pojawiła i jak długo wszyscy tej wody używali???? Wojskowy cyrk!

G
Gość
13 marca, 7:41, Gość:

Już są chorzy na wuhanke !! Ta jednostka to syf, kiła i mogiła ! Na poligonie 4 żołnierzy ma potwierdzonego ? wirusa, kiedy macie zamiar poinformować o tym cywilów!!!

13 marca, 7:55, Gość:

Zajmę się sprawą 798655511

13 marca, 8:24, Gość:

To się zajmij ?

Wrócili z wynikiem negatywnym

p
piotr meczyslaw

BALTIC VODKA - - za mych czasow to bylo skuteczne lekarstwo na wszelkie bakterie,wirusy i nude na cwiczeniach i szkoleniach wojskowych w obecnie krytykowanym Centrum w Ustce.

mile wspomnienia ,ale to bylo wojsko ,a nie cieple kluchy z pampersem w plecaku

G
Gość

Krytykować przez neta każdy potrafi. Pomyślał ktoś o pracownikach cywilnych, którzy tam pracują?, oni też używali tej wody nic nie wiedząc. Znając życie. Bo cywil,, To tylko cywil,,. Jak psy wieszać to tylko na nich.

Dodaj ogłoszenie