Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skandaliczne warunki w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce. Brak bieżącej wody ze względu na bakterię!

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Zdjęcie poglądowe
Zdjęcie poglądowe
W Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce przebywa kilkudziesięciu żołnierzy z całej Polski na specjalistycznym kursie. Od poniedziałku nie mają bieżącej wody, ponieważ wykryto w niej bakterię coli.

Żołnierze nie dostali też żadnych środków dezynfekujących. O sytuacji w alarmującym mailu poinformował nas jeden z żołnierzy. Tymczasem na stronie MON czytamy o wzorcowym i modelowym działaniu wojska w obliczu epidemii.

Sytuacja wygląda dramatycznie:

"Piszę do państwa w związku ze skrajną nieodpowiedzialnością i narażaniem naszego zdrowia na ewentualne zarażenie się. Odbywam właśnie kurs w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce. W ostatnich dniach zabroniono nam używać bieżącej wody z powodu wykrycia bakterii. Obecnie w jednostce przebywa kilkaset osób z całego kraju. Nie umożliwiono nam o zadbanie w podstawowe środki higieny osobistej, w tym do mycia rąk - bo nie ma wody, ani mydła bakteriobójczego, czy środków dezynfekcyjnych. Na nasze monity i prośby słyszymy, że nie ma polecania z góry. Podkreślam, że to jest skupisko ludzi z całego kraju."

W tej sprawie rozmawialiśmy z rzecznikiem CSMW, wysłaliśmy także maila. W sprawie wody odesłano nas do 6. Wojskowego Oddziału Gospodarczego. Stamtąd odpowiedź otrzymaliśmy szybko:

"6 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Ustce jest administratorem kompleksu wojskowego, w którym znajduje się Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej i jest dostawcą mediów. Oddział gospodarczy prowadzi nadzór między innymi nad jakością wody, poprzez jej badanie w Wojskowym Ośrodku Medycyny Prewencyjnej w Gdyni (WOMP). Ostatni wynik badania z dnia 9 marca 2020 roku wykazał obecność bakterii z grupy E.Coli. Orzeczenie WOMP zobligowało oddział gospodarczy do wprowadzenia zakazu używania wody do celów spożywczych i higienicznych. W związku z tym podjęto następujące działania:
1) natychmiast dokonano chlorowania (uzdatniania) wody w ujęciu oraz wody znajdującej się w sieci i instalacji,
2) ponownie w dniu 10 marca 2020 roku pobrano próbki wody do badania,
3) ustawiono mobilne punkty mycia rąk w rejonach obiektów stołówkowo-kuchennych, napełnione środkiem dezynfekującym,
4) w zakresie żywienia stanów osobowych zapewniono dostawę wody pitnej z cysterny wodnej oraz zmieniono system żywienia na paczkowane racje żywnościowe. Dodatkowo do posiłków wydawano wodę butelkowaną,
5) napoje gorące przygotowywano z wody butelkowanej,
6) w celu zapewnienia właściwych warunków higienicznych zapewniono transport i możliwość kąpieli w sąsiednim kompleksie koszarowym.

Marynarze elewi złożyli przysięgę w UstceMarynarze elewi złożyli przysięgę w Ustce

Marynarze elewi złożyli przysięgę w Ustce

Ponadto nadmieniam, że w dniach 10 – 12 marca 2020 roku na terenie kompleksu koszarowego (Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej) Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej przeprowadził nadzór sanitarno-epidemiologiczny. Nadzór uznał za właściwe i zaakceptował działania podjęte przez 6 Wojskowy Oddział Gospodarczy. Aktualnie z informacji telefonicznej wynika, że poddana badaniom woda spełnia warunki przydatności do spożycia. Dopiero po pisemnym potwierdzeniu przydatności wody do spożycia (prawdopodobnie 14 marca 2020 roku) poinformujemy stany osobowe o możliwości korzystania z wody z instalacji wodociągowej.

KOMENDANT płk Mark MROCZEK".

Wojsko wzorcowo przygotowane
Tymczasem na stronie MON czytamy o modelowym przygotowaniu wojska do walki z koronawirusem:

"(...) W resorcie obrony narodowej oraz jednostkach Wojska Polskiego prowadzimy działania ograniczające możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa wśród żołnierzy i pracowników oraz żołnierzy i pracowników wojsk obcych.(...)

Wojskowym i cywilnym instytucjom leczniczym oraz jednostkom wojskowym przekazujemy sprzęt ochrony indywidualnej i środki dezynfekcyjne, które udostępnia Agencja Rezerw Materiałowych dla zabezpieczenia działań przeciwepidemicznych.
Jednostki wojskowe posiadają niezbędną ilość środków dezynfekujących.(...)

W wojsku wprowadzono zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego . Dotyczą one stosowania zasad higieny, ograniczenia lub wstrzymania udziału w szkoleniach oraz w imprezach masowych, ograniczenia lub całkowitego wstrzymania wyjazdów w rejony dużego ryzyka zachorowań, prowadzenia działań informacyjnych z zakresu profilaktyki.

ZOBACZ TAKŻE: Marynarze elewi złożyli przysięgę w Ustce (wideo, zdjęcia)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza