Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skarbówki upominają się o abonament RTV

Wojciech Frelichowski
Z obowiązku opłaty abonamentu RTV nie zwalnia opłat uiszczana na telewizję kablową.
Z obowiązku opłaty abonamentu RTV nie zwalnia opłat uiszczana na telewizję kablową. sxc.hu
Urzędy skarbowe ściągają od dłużników abonament radiowo-telewizyjny. W województwie pomorskim jest to ponad 22 tysiące tzw. tytułów wykonawczych.

Jak dowiedział się portal Bankier.pl, do urzędów skarbowych w całej Polsce tylko od początku roku wpłynęło łącznie blisko 27 tysięcy nowych tytułów wykonawczych, które zostały wystawione przez Pocztę Polską w związku z zaległościami abonamentowymi.

- Ściąganiem należności z tytułu opłat abonamentowych zajmują się naczelnicy urzędów skarbowych. Natomiast kontrolę obowiązku rejestracji odbiorników i uiszczania opłaty prowadzą upoważnieni do tego pracownicy Poczty Polskiej - wyjaśnia Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz z portalu Bankier.pl.

Z informacji, które zebrał portal Bankier.pl, podobnie jak w ubiegłym roku, zaległości ściągane są przez fiskusa m.in. z nadpłaty podatkowej, natomiast kontrole, co potwierdza Poczta Polska, wykonywane są sukcesywnie na terenie całego kraju. Z danych udostępnionych portalowi przez izby skarbowe wynika, że tylko od 1 stycznia do 30 maja tego roku do urzędów skarbowych na terenie całego kraju wpłynęło blisko 27 tys. tytułów egzekucyjnych wystawionych przez Pocztę Polską w związku z zaległościami abonamentowymi. W województwie pomorskim naliczono 1169 takich spraw.

Jak nas poinformowała Barbara Szalińska, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Gdańsku, ogół niezakończonych tytułów wykonawczych z tytułu nieopłaconych abonamentów RTV w województwie pomorskim wynosi 22 105. Z tego 10 367 przypada na sprawy prowadzone przez Urząd Skarbowy w Słupsku, 2603 przez Urząd Skarbowy w Lęborku i 1449 przez Urząd Skarbowy w Bytowie (stan na 30 czerwca br.). Jednocześnie rzeczniczka gdańskiej izby skarbowej zauważa, iż od 2013 roku Urząd Skarbowy w Słupsku odnotował znaczący wpływ w tej kategorii tytułów wykonawczych.

Od stycznia 2017 roku miała wejść w życie tzw. opłata abonamentowa doliczana do rachunku za prąd. Jednak wiadomo już, że będzie to przesunięte w czasie. Obowiązującym nadal zostaje abonament RTV w dotychczasowej formie. Aktualna pozostaje również kwestia egzekucji zaległości z tytułu tej opłaty.

Zgodnie z wciąż obowiązującą ustawą, obowiązek uiszczania opłaty abonamentowej powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego.

Z opłaty abonamentowej zwolnieni są m.in. emeryci, kombatanci i bezrobotni, którzy w urzędzie pocztowym przedłożyli odpowiednie oświadczenie i dokumenty uprawniające do zwolnienia.

Zaległość w opłacie RTV można próbować rozłożyć na raty lub umorzyć. Możliwe jest to tylko wtedy, gdy przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe. Odpowiednio umotywowane wnioski należy złożyć do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji mailowo, pocztą lub osobiście w kancelarii biura KRRiT.

Obecnie wysokość miesięcznej opłaty abonamentowej za odbiornik telewizyjny i radiofoniczny wynosi 22,70 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza