MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skargi na decyzje kuratora w sprawie likwidacji SP 3 w Ustce

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Szkoła Podstawowa nr 3 w Ustce 1 września tego roku będzie działać, ale ratusz odwołuje się od postanowień kuratora
Szkoła Podstawowa nr 3 w Ustce 1 września tego roku będzie działać, ale ratusz odwołuje się od postanowień kuratora Fot. Krzysztof Piotrkowski
Ustecki ratusz skierował do MEN zażalenia na postanowienia pomorskiej kurator oświaty. Urzędnicy twierdzą, że negatywne opinie kurator w sprawie likwidacji SP3 i przekształcenia SP2 zostały wydane z naruszeniem prawa.

Szczegóły postanowień Małgorzaty Bielang, pomorskiej kurator oświaty, w których kurator negatywnie zaopiniowała zamiary usteckiego samorządu, przedstawiliśmy w ubiegły piątek. Wczoraj informowaliśmy, że w związku z blokadą oświatową, Szkoła Podstawowa nr 3 nadal będzie funkcjonować w roku szkolnym 2020/2021.

Wczoraj też miasto opublikowało na stronach inter-netowych postanowienia kurator oraz skierowane do MEN zażalenia z wnioskiem, by minister edukacji zmienił oba postanowienia kuratora oświaty, wydając pozytywne opinie.
Zdaniem ratusza kurator oświaty m.in. nie bierze pod uwagę analiz, w tym demograficznych, wskazujących na zmniejszanie się liczby dzieci w kolejnych latach.

Nie bierze też pod uwagę losów zawodowych nauczycieli, ponieważ wystąpi konieczność zwolnienia z pracy większej ich liczby w obu szkołach, gdy nie nastąpią likwidacja SP3 i przekształcenie SP2.

Kurator nie uwzględnia też losów funkcjonowania szkoły bez likwidacji. Prowadzenie trzech szkół oznacza dla miasta zagrożenie bezpieczeństwa finansowego, narażenie się na zarzut niegospodarności i konsekwencje dyscyplinarne przed Regionalną Izbą Obrachunkową.

Według ratusza kurator powzięła decyzje z naruszeniem prawa, nie rozpatrując całego materiału dowodowego w sprawie, nie oceniając dogłębnie dokumentów przemawiających za likwidacją. Kurator jednostronnie powołała się na protest rodziców.
Zdaniem miasta kurator wydała postanowienie dotyczące likwidacji SP3 bez skonfrontowania racji obu stron. Ograniczyła się jedynie do wydania negatywnej opinii wraz ze zdawkowym uzasadnieniem. Natomiast proponowana przez ratusz racjonalizacja sieci szkolnej ma na celu zapewnienie najkorzystniejszych warunków edukacji wszystkich uczniów w Ustce. Utrzymywanie trzech szkół jest nieuzasadnione ze względów demograficznych, dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych i finansowych.
Odpowiadając na zarzut kurator oświaty, że jedna szkoła nie może być prowadzona w dwóch budynkach, miasto argumentuje, że Prawo oświatowe na to pozwala, a obie obecne szkoły sąsiadują ze sobą. Dodatkowo nie planuje się migracji uczniów pomiędzy budynkami. Likwidacja SP3 nie zostanie przeprowadzona od 
razu, lecz stopniowo. Dlatego cały proces zakłada również przekształcenie SP2.

Ratusz odpiera też zarzut niweczenia osiągnięć sportowych, bo klasy sportowe i oddziały mistrzostwa sportowego nadal będą funkcjonować.

Do likwidowanej SP3 nie zostaną przeniesione różne instytucje - jak np. biblioteka (dzieci więc nie będą poruszać się w strefach obcych dorosłych), bo to wymaga zmiany MPZP. To tylko niektóre argumenty ratusza. Skargi rozpatrzy MEN.

ZOBACZ TAKŻE:Usteccy radni uchwalili zamiar likwidacji Szkoły Podstawowej nr 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza