Skoki narciarskie. Puchar Świata w Wiśle. Dawid Kubacki wygrał kwalifikacje. Dziewięciu Polaków awansowało do sobotniego konkursu ZDJĘCIA

Jacek Sroka
Jacek Sroka
W Wiśle po raz pierwszy rywalizowano w PŚ na igelitowym zeskoku  Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Wiśle po raz pierwszy rywalizowano w PŚ na igelitowym zeskoku Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE fot. PZN
W piątek w Wiśle rozegrano kwalifikacje do pierwszego w tym sezonie konkursu Pucharu Świata. Na skoczni imienia Adama Małysza zwyciężył Dawid Kubacki. W kwalifikacjach wystartowało 13 polskich skoczków, a do sobotnich zawodów zakwalifikowało się dziewięciu naszych reprezentantów.

Puchar Świata w Wiśle: Dawid Kubacki wygrał kwalifikacje. Dziewięciu Polaków awansowało do sobotniego konkursu

Jeszcze nigdy zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich nie rozpoczynały się tak wcześnie. Ze względu na panujące temperatury zawody PŚ w Wiśle-Malince po raz pierwszy toczyły się w hybrydowych warunkach. Zawodnicy na skoczni imienia Adama Małysza startowali na rozbiegu na lodowych torach najazdowych, ale lądowali na zeskoku na matach igelitowych, których zwykle używa się tylko w Letniej Grand Prix. Zawody odbywały się przy padającym deszczu.

W piątkowych kwalifikacjach wystartowało 70 zawodników z 17 krajów, w tym 13 Polaków. Do sobotniego konkursu awansowało dziewięciu naszych reprezentantów. Kwalifikacje w Wiśle wygrał Dawid Kubacki oddając najdłuższy skok na odległość 133 m. Drugi był Norweg Halvor Ragner Granerud (128 m), a trzeci Piotr Żyła lądując na 131 m.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z PIĄTKOWYCH KWALIFIKACJI PŚ W WIŚLE

Z Polaków w pierwszej dziesiątce był jeszcze Kamil Stoch plasując się na 9 miejscu po 127 m skoku. Paweł Wąsek był 12 skacząc 126,5 m, a 18-letni junior Jan Habdas 18 osiągając 127,5 m. Doświadczony Stefan Hula zajął 34 lokatę po skoku na odległość 122,5 m, a Aleksander Zniszczoł 36 lądując na 122 m. Jakub Wolny uplasował się w kwalifikacjach na 41 lokacie skacząc 119 m, a Tomasz Pilch zajął 47 miejsce osiągając 120 m.

Do sobotniego konkursu nie awansowali Kacper Juroszek, który był 52 (116,5 m), Klemens Murańka kończąc kwalifikacje na 53 miejscu (117,5 m), Maciej Kot plasując się na 54 pozycji (113,5 m) oraz Andrzej Stękała zajmując 59 lokatę (106,5 m).

Sobotni konkurs Pucharu Świata na skoczni imienia Adama Małysza rozegrany zostanie o godz. 16. Wcześniej w samo południe w Malince po raz pierwszy w Polsce odbędą się zawody PŚ kobiet w skokach.