Skoki narciarskie WYNIKI. Dzisiaj w PŚ w Wllingen Dawid Kubacki wywalczył miejsce na podium. Piotr Żyła był tuż za nim

Artur Bogacki
Dawid Kubacki w Willingen pokazał się w sobotę z dobrej strony
Dawid Kubacki w Willingen pokazał się w sobotę z dobrej strony PAP/EPA/Roland Wittek
Wyniki PŚ w skokach narciarskich w Willingen były dzisiaj (sobota, 4.02) dobra dla Polaków. Dawid Kubacki wrócił na podium, zajął 3. miejsce. Piotr Żyła uplasował się na 4. pozycji, a punkty zdobyło aż 5 naszych skoczków.

Co za wyniki! W Willingen dalekie skoki czołowej trójki Pucharu Świata

Przed konkursem rozegrano zaległe z piątku kwalifikacje. Niespodziewanie zwyciężył Markus Eisenbichler. Z czołowej trójki PŚ najlepszy był Kubacki, na 4. pozycji (z Polaków odpadł Jakub Wolny). Znów wygrał z Halvorem Egnerem Granerudem, którego goni w klasyfikacji łącznej; wcześniej to mu się udało w piątkowej serii treningowej.

Gdy jednak przyszło do "poważniejszych" skoków, Norweg pokazał wielką moc. Zamykał pierwsza serię, z obniżonej na życzenie belki (dodatkowe punkty) poleciał na 149,5 m i po 1. lokatę. Wówczas prowadził z przewagą 5,8 pkt nad Anze Laniskiem (równe 150 m) i 13 pkt nad Kubackim (147).

Ta trójka miała między sobą rozegrać walkę o podział miejsc na podium. Reszta była daleko - 4. Stefan Kraft do lidera tracił aż 24,6 pkt!

Pozostali Polacy na półmetku mogli mieć mieszane uczucie. Cała piątka wprawdzie dostała się do drugiej serii, ale niewiele wskazywało, by odegrali w niej znaczącą rolę. 11. był Piotr Żyła, 17. Aleksander Zniszczoł, 21. Paweł Wąsek, dopiero 26. Kamil Stoch (jakoś nie może się spasować w tym roku w Muehlenkopfschanze).

Wyniki drugiej serii PŚ skokach w Willingen nie przyniosły dużych zmian

Druga seria nie przyniosła znaczącej pozytywnej zmiany trzech najniżej notowanych Polaków. O pozycję spadł Wąsek, o jedną poprawił się Stoch. Znaczy spadek zaliczył Zniszczoł (niestety, po raz kolejny w tym sezonie), o "10" oczek - na 27. pozycję.

Bardzo zadowolony może być Żyła. Pofrunął dalej niż w I serii, na 138 m, co finalnie dało mu awans do czołowej "10" - i to aż na 4. miejsce! W tym sezonie w PŚ tylko dwukrotnie kończył zawody poza nią.

Żyła wyprzedził aż 7 rywali, ale jego strata do czołowej trójki była zbyt duża. Tym bardziej, że ci najlepsi skakali wyśmienicie. Kubacki, mimo niekorzystnego wiatru, uzyskał 137 m, ostatecznie obronił miejsce na najniższym stopniu podium.

Na dwóch pierwszych pozycjach dzisiaj w Willingen też nie było zmian. Granerud znakomicie odpowiedział na bardzo dobry skok Laniska i po raz kolejny cieszył się z wygranej. Powiększył też przewagę w klasyfikacji PŚ.

W niedzielę w Willingen kwalifikacje i drugi konkurs PŚ.