Skradziono figurkę Jezusa i Matki Boskiej

  Skradziono figurkę Jezusa i Matki Boskiej

  Agnieszka Caronia

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Zachariasz Frącek pokazuje pozostałości po figurce.

  Zachariasz Frącek pokazuje pozostałości po figurce. ©Agnieszka Caronia

  Z lęborskiego cmentarza skradziono cenną figurkę Jezusa i Matki Boskiej. Od 69 lat stała ona na grobie niemieckiego lotnika.
  Zachariasz Frącek pokazuje pozostałości po figurce.

  Zachariasz Frącek pokazuje pozostałości po figurce. ©Agnieszka Caronia

  Tak wyglądała figurka piety.

  Tak wyglądała figurka piety.

  Figurka ma dużą wartość historyczną. Był to jeden z najstarszych zabytków, znajdujących się na lęborskim cmentarzu. Najbardziej zbulwersowani kradzieżą są członkowie Lęborskiego Bractwa Historycznego.

  - Po wojnie była bieda, głód, a nikt nie odważył się kraść z cmentarza - mówi Zachariasz Frącek z Lęborskiego Bractwa Historycznego.

  - Jesteśmy wstrząśnięci.
  Figurka nie była wpisana do rejestru zabytków, jednak była cenna poprzez swoją wyjątkowość i może być traktowana jako zabytek. To bardzo dokładna, wręcz idealna replika piety Michała Anioła. Wytrzymała siedemdziesiąt lat i teraz ktoś ją ukradł, by dostać parę złotych. To niewiarygodne i ohydne. Niedługo w tym mieście trzeba będzie wszystko przykryć, najlepiej zalać betonem, by nikt tego nie ruszył.

  Figurka miała około pół metra długości i siedemdziesiąt centymetrów szerokości. Na grobie 24-letniego Paula Tiedtke stała przez 69 lat. Do 1975 roku znajdowała się na katolickim cmentarzu przy obecnym Rondzie Solidarności. Po jego zlikwidowaniu razem z grobem została przeniesiona na cmentarz przy ul. Kaszubskiej. Była ze stopu cyny.

  - Nie wiadomo, kiedy dokładnie figura zginęła - mówi podinspektor Piotr Pesta z Komendy Powiatowej Policji w Lęborku. - My zostaliśmy o tym powiadomieni 10 stycznia. Rodzina zmarłego wyceniła straty na 1500 złotych. W sprawie prowadzone jest postępowanie. Między innymi sprawdzamy punkty skupu złomu, nie tylko w powiecie lęborskim, ale także poza nim.
  Nasz komentarz

  Brakuje mi słów, to ohydne

  Agnieszka Caronia
  agnieszka.caronia@gp24.pl

  Kradzież różnych przedmiotów z lęborskiego cmentarza jest bardzo powszechna. To przykre i wręcz obrzydliwe. Jakim trzeba być człowiekiem, by ukraść cokolwiek z czyjegoś grobu, obojętnie czy jest to znicz, kwiat, czy wazon? Jak można ukraść figurkę Jezusa i Matki Boskiej?

  Złodziejom uchodzi to często bezkarnie. Nie przejmują się niczym i robią swoje. Pewnie najczęstszą przyczyną jest głód alkoholowy. Coś, co jest bezwartościowe w znaczeniu historycznym, sprzedają za marne grosze w punkcie złomu. Może warto pomyśleć nad stałymi patrolami policji lub straży miejskiej na cmentarzu, by nie dochodziło do okradania grobów.

  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Polub nas na Facebooku

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 PLUS POLECAMY

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC i TRENER Głosowanie zakończone

  NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC i TRENER Głosowanie zakończone

  Wideo

  Zdjęcia