MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sky Bridge 721: najdłuższy most wiszący na świecie. Zobacz cennik biletów w 2024 roku. Wyjątkowa atrakcja tuż obok Polski

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Sky Bridge 721 to wyjątkowy most w Czechach. Co go wyróżnia? Jest najdłuższym pieszym mostem wiszącym na świecie. Znajduje się w ośrodku Dolní Morava, znanym do tej pory m.in. z ogromnej wieży widokowej, nazywanej „ścieżką w chmurach”. Wiszący most w Czechach jest rozpięty pomiędzy dwoma sąsiadującymi szczytami i wisi na wysokości prawie 100 metrów! Jak wygląda Sky Bridge 721? Czy warto się tam wybrać i ile kosztują bilety w 2024 roku?

Spis treści

Most w Czechach, czyli Sky Bridge 721. Jest tuż obok „ścieżki w chmurach”

W gminie Dolní Morava położonej w Czechach tuż za polską granicą znajduje się niezwykła atrakcja turystyczna – most zawieszony pomiędzy szczytami Masywu Śnieżnika. Miejsce jest już znane turystom z Polski m.in. z pięknych górskich krajobrazów i ośrodków narciarskich, ale w ostatnich latach najchętniej odwiedzane są też inne miejsca, z których słynie ośrodek turystyczny Dolní Morava.

Most wiszący Sky Bridge w Czechach
Najdłuższy wiszący most na świecie powstał tuż za polską granicą. Sky Bridge 721 to nowa atrakcja turystyczna ośrodka Dolní Morava w Czechach. Patrycja Seklecka / Polska Press

Zobacz w galerii:

Chodzi przede wszystkim o imponującą wieżę widokową, nazwaną „ścieżką w obłokach” – Sky Walk, ale w kurorcie są także inne atrakcje, które opisaliśmy w poniższym tekście:

Dolní Morava: spacer w chmurach, Sky Bridge i inne atrakcje. Co jeszcze warto zobaczyć w czeskim kurorcie? Mapa, bilety

Obok Sky Walk pojawił się także Sky Bridge 721, czyli wiszący most o długości 721 metrów. To najdłuższy pieszy most wiszący na świecie! Wykonawcy przyznają, że był to jeden z najbardziej wymagających projektów, choć mają doświadczenie w budowaniu atrakcji na tym terenie (wykonywali m.in. „ścieżkę w obłokach” czy ogromnego mamuta, który stanął w pobliskim parku dla dzieci). Do tej pory za najdłuższy uznawany był wiszący most Baglung Parbat w Nepalu, ale ten w Czechach pokonał go o ponad 150 m.

Sky Bridge 721 – most wiszący prawie 100 metrów nad ziemią

Sky Bridge 721 został rozpięty na wysokości 95 metrów nad ziemią pomiędzy szczytami Slamník (1232 m n.p.m.) i Chlum (1118 m n.p.m.). Z mostu można oglądać Masyw Śnieżnika, Sky Walk i dolinę Mlynsky Potok. Wejście na tę konstrukcję znajduje się na wysokości 1110 metrów n.p.m, a zejście o 6 metrów wyżej. Dlaczego? Jak się okazuje, Sky Bridge 721 jest jednokierunkowy, a po przejściu na drugą stronę na odwiedzających czeka niezwykła ścieżka edukacyjna „Most Czasu” i gra dla wszystkich użytkowników smartfonów z dostępem do internetu.

– Sky Bridge 721 to nie tylko budowla. To jest most, który niesie w sobie ponadczasowy przekaz. Przepiękne widoki, adrenalinę, które chcieliśmy wzbogacić o genius loci [tłum. ducha opiekuńczego tego miejsca – przyp. red.], które skrywają tutejsze góry. Uważam, że udało nam się to. Most przeniesie turystę ze współczesności do przeszłości i z powrotem dzięki ciekawej historii opowiadanej przez 16-letniego chłopca. Odkrywa on ukryte prawdy dotyczące swej własnej rodziny, której losy przeplatają się z wydarzeniami z naszej historii. To wszystko dzięki ciekawej grze z elementami rzeczywistości rozszerzonej – mówi dyrektor handlowy Ośrodka Górskiego Dolní Morava Tomáš Drápal.

Czytaj też: Czechy: atrakcje blisko Polski. Moravská Třebová i jej najciekawsze zakątki: tu zamku pilnuje słomiany miś

Wyjątkowy most w Czechach: wrażenia

Najdłuższy wiszący most na świecie powstał tuż za polską granicą. Sky Bridge 721 to nowa atrakcja turystyczna ośrodka Dolní Morava w Czechach.
Najdłuższy wiszący most na świecie powstał tuż za polską granicą. Sky Bridge 721 to nowa atrakcja turystyczna ośrodka Dolní Morava w Czechach. Patrycja Seklecka / Polska Press

Atrakcję po raz pierwszy otwarto dla turystów 13 maja 2022 r., a my byliśmy wtedy na miejscu i przygotowaliśmy relację ze Sky Bridge 721.

Wrażenia rzeczywiście są niesamowite! Przejście po metalowej kracie to gratka zarówno dla fanów adrenaliny, jak i osób, które chcą pokonać lęk wysokości. Jeżeli po wejściu na atrakcję poczujecie lekkie bujanie – nie panikujcie – to zupełnie normalne zjawisko. Atrakcja jest przemyślana w każdym calu – widoki będą tam przepiękne latem, jesienią, zimą i wiosną. Jak zaznaczyli wykonawcy, jedyne ograniczenie może stanowić duża prędkość wiatru (ok. 130 km na godzinę) – takie warunki atmosferyczne sprawią, że most będzie chwilowo zamykany dla odwiedzających.

Zobacz, jak prezentuje się most oraz zapierające dech w piersiach widoki, które można z niego podziwiać:

„Most Czasu” to owoc współpracy organizacji Lasy Republiki Czeskiej, gminy Dolní Morava i Muzeum Fortyfikacji Czechosłowackich. Trasa zwiedzania liczy 2 kilometry, a jej częściami są m.in. chronologicznie rozmieszczone tablice edukacyjne i lekki schron, czyli rzopik. Na ten pouczający spacer warto zarezerwować sobie ok. godziny – po tym czasie zwiedzający wracają do punktu wyjścia, który znajduje się przy chacie Slaměnka.

Czy warto wejść na Sky Bridge 721? Ocena autorki

Wiszący most w Dolni Moravie został rozpięty pomiędzy szczytami Slamnik i Chlum
Wiszący most w Dolni Moravie został rozpięty pomiędzy szczytami Slamnik i Chlum ivabalk/Pixabay

Moim zdaniem – zdecydowanie tak! Most położony jest tuż obok Sky Walk, ścieżek przeznaczonych dla kolarzy górskich i wielu innych atrakcji. Tworzy z nimi integralną całość, pozwala docenić piękno tamtejszych krajobrazów i wzbogaca turystów o wiedzę na temat przeszłości regionu. Nawet jeżeli cierpicie na lęk wysokości, warto przełamać go właśnie tam – przyglądając się magicznej panoramie gór, zapomnicie o strachu. Z takim bagażem wiedzy i doświadczeń chciałoby się odwiedzać Dolní Moravę na okrągło...

Jak dojechać do Sky Bridge 721 w Dolní Moravie?

Ośrodek Dolní Morava znajduje się tuż przy granicy z Polską, 20 minut samochodem od przejścia granicznego Boboszów – Dolní Lipka. To miejsce warto odwiedzić podczas pobytu w Górach Sowich lub Górach Stołowych. Dojazd z Kłodzka do Dolni Morava zajmie około godziny.

Czytaj też: Czechy: atrakcje na weekend. Piękne pałace, nawiedzone zamki, nietypowe muzea i zaskakujące miejsca na wypoczynek blisko polskiej granicy

Ile kosztuje wejście na Sky Bridge 721 w Czechach? Cennik 2024

Najdłuższy wiszący most na świecie powstał tuż za polską granicą. Sky Bridge 721 to nowa atrakcja turystyczna ośrodka Dolní Morava w Czechach.
Najdłuższy wiszący most na świecie powstał tuż za polską granicą. Sky Bridge 721 to nowa atrakcja turystyczna ośrodka Dolní Morava w Czechach. Patrycja Seklecka / Polska Press

Ile kosztuje wejście na najdłuższy most wiszący świata?

Ceny biletów:

 • Bilet z rejestracją eshop: zwykły 440 koron (ok. 75 zł), ulgowy (dla dzieci do 15 lat) 245 koron (ok. 42 zł).
 • Bilet bez rejestracji eshop: zwykły 550 koron (ok. 93 zł), ulgowy 290 koron (ok. 50 zł).

Bilety można kupić przez internet – zazwyczaj w sklepie online można trafić na bardzo korzystne zniżki cen biletów.

Obejrzyj galerię zdjęć z naszej wycieczki po Sky Bridge 721:

FAQ - Czechy. Co warto zobaczyć blisko granicy?

Co zobaczyć w Czechach? Jakie są nietypowe miejsca w Czechach? Które atrakcje dla dzieci warto zwiedzić? Poniżej znajdziecie listę pytań i odpowiedzi związanych z najlepszymi atrakcjami w Czechach!

Co warto zobaczyć w Czechach?

U naszego południowego sąsiada jest wiele atrakcji, które warto zobaczyć. Czechy to nie tylko Praga. Atrakcje i miasta w Czechach, które polecamy zobaczyć to:

 • Moravská Třebová, czyli zwiedzamy renesansowy zamek, strzeżony przez gigantycznego słomianego misia
 • Zamek Svojanov, czyli nawiedzona twierdza pełna mrocznych legend
 • Svitavy, czyli muzeum z bardzo oryginalnym doborem wystaw, gdzie zabytkowe pralki harmonijnie współgrają z mamutami
 • Polička, czyli wspinaczka po 192 stopniach na wieżę, by zobaczyć izbę, w której urodził się i wychował genialny kompozytor
 • Nové Hrady - pałacowy ogród pełny kapeluszy i motorowerów
 • Litomyśl, czyli stare-nowe miasto z laserowym kościołem i pięknym renesansowym pałacem z listy UNESCO
 • Vysoké Mýto, czyli miejsce, w którym wykuwała się historia czeskiej motoryzacji
 • Sky Bridge 721 w ośrodku Dolní Morava. Najdłuższy most wiszący na świecie otwarto w Czechach

Sky Bridge 721, Dolní Morava - najdłuższy most wiszący na świecie - ceny

Podstawowe ceny biletów (obejmujące wejście na najdłuższy most wiszący na świecie) wynoszą:

 • Normalny - ok. 67 zł, czyli 350 koron czeskich.
 • Ulgowy (dzieci od 3 do 14 lat) - ok. 47 zł, czyli 245 koron czeskich.

W ofercie znajdują się także pakiety, które obejmują zwiedzanie kilku atrakcji: Sky Bridge 721, Sky Walk („ścieżka w obłokach") oraz przejazdy kolejką.

Pakiet SKY EXTRA
Dwa przejazdy kolejką (w górę i w dół), wstęp na Sky Bridge 721, wstęp na Sky Walk:

 • Bilet normalny - ok. 212 zł, czyli 1105 koron czeskich.
 • Bilet ulgowy - ok. 145 zł, czyli 765 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+1 - ok. 570 zł, czyli 2980 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+2 - ok. 630 zł, czyli 3290 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+3 - ok. 690 zł, czyli 3590 koron czeskich.

Pakiet SKY
Przejazd kolejką w górę, wstęp na Sky Bridge 721, wstęp na Sky Walk:

 • Bilet normalny - ok. 170 zł, czyli 880 koron czeskich.
 • Bilet ulgowy - ok. 117 zł, czyli 610 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+1 - ok. 455 zł, czyli 2370 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+2 - ok. 513 zł, czyli 2680 koron czeskich.
 • Bilet rodzinny 2+3 - ok. 553 zł, czyli 2890 koron czeskich.

Atrakcje niedaleko granicy z Czechami. Co zwiedzić?

W granicach dawnego Księstwa Świdnicko-Jaworskiego w południowo-zachodniej części Dolnego Śląska promowane są w ramach „Skarbnicy Wrażeń” następujące atrakcje turystyczne:

Czechy: atrakcje na wyciągnięcie ręki. Pomysł na jesienny urlop lub weekendową wycieczkę

Jeśli macie ochotę wyskoczyć na krótko do innego kraju, proponujemy wypad do Czech, gdzie dawne Pogranicze Czesko-Morawskie kusi licznymi atrakcjami niedaleko polskiej granicy. Nie każdy wie, że dwa regiony po obu stronach tej granicy zawiązały turystyczną współpracę i stworzyły projekt „Skarbnica Wrażeń”, który ułatwia podróżowanie, zachęca do zwiedzania i promuje polskie atrakcje u Czechów, a czeskie w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sky Bridge 721: najdłuższy most wiszący na świecie. Zobacz cennik biletów w 2024 roku. Wyjątkowa atrakcja tuż obok Polski - Strona Podróży

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza