Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słaba rekrutacja w Miastku

Andrzej Gurba [email protected]
W Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Miastku z pierwszego naboru nie udało się zapełnić wszystkich klas. Są miejsca zarówno w liceum, jak i w technikum.
W Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Miastku z pierwszego naboru nie udało się zapełnić wszystkich klas. Są miejsca zarówno w liceum, jak i w technikum. Andrzej Gurba
Są jeszcze wolne miejsca w pierwszych klasach w szkołach ponadgimnazjalnych w powiecie bytowskim. Tylko do ogólniaka i ekonomika w Bytowie nikt już nie będzie przyjęty.

Zasadniczy etap rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych został już zakończony. Wolnych miejsc nie ma już w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Bytowie oraz w Zespole Szkół Ekonomiczno-Rolniczych w Bytowie.

- Chętnych do obu szkół było więcej niż wolnych miejsc. W ekonomie powiększyliśmy pierwszą klasę Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych z 24 do 30 osób - mówi Dariusz Glazik, naczelnik Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Bytowie.

Najwięcej wolnych miejsc jest jeszcze w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Miastku, i to zarówno w liceum, jak i w technikach. Do klasy humanistycznej liceum przyjęto 15 uczniów. Wolnych miejsc jest aż dziewięć. W klasie biologiczno-matematycznej są trzy wolne miejsca.

- Zwraca uwagę duża liczba wolnych miejsc. Mamy nadzieję, że uczniowie złożą jeszcze podania. Mają na to czas do 28 sierpnia - oznajmia Dariusz Glazik.

Pojawiły już głosy, że słaba rekrutacja do liceum to "zasługa" likwidacji samodzielnego ogólniaka w Miastku i włączenie klas licealnych do szkoły technicznej.

- Moja córka poszła do liceum w innym mieście. Gdyby ogólniak w Miastku był samodzielną szkołą, z dotychczasowymi nauczycielami, to zostałaby w Miastku - komentuje rodzic.

Dariusz Glazik nie chce się do tego odnosić, ale mówi, że na pewno przeprowadzona zostanie diagnoza, w której padną pytania, dlaczego gimnazjaliści z Miastka nie wybrali miejscowego liceum.

Czy każdy ma szansę dostać się na wolne miejsca w tej szkole? W klasie humanistycznej najniższy próg punktowy wyniósł 85, a w biologiczno-matematycznej 91,2. Glazik mówi, że nie chcieliby przyjmować do liceum uczniów z punktacją poniżej 80. - Ale oczywiście nie ma formalnych przeszkód, aby przyjęto ucznia z niższą punktacją, jeśli są wolne miejsca - mówi.

Z kolei w Technikum Informatycznym są dwa wolne miejsca, a w Technikum Pojazdów Samochodowych trzy. Za to nie ma wolnych miejsc w Technikum Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej. Dodajmy, że w ZSOiT od września nie będzie planowanego Technikum Ekonomicznego, bo zgłosiło się tylko 10 osób. Pięć wolnych miejsc jest klasie zasadniczej zawodowej o profilu mechanik pojazdów samochodowych.

Wolne miejsca są także w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Łodzierzy: trzy w Technikum Spedycji oraz po dwa w klasach zasadniczych zawodowych - kierunek sprzedawca i kucharz.

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Bytowie co prawda nie ma wolnych miejsc w technikach, są za to w klasach zawodowych: kucharz - pięć, sprzedawca - pięć, mechanik pojazdów samochodowych - jedno oraz w klasie wielozawodowej - aż 18.

Dodatkowa rekrutacja trwa do 28 sierpnia. Jeśli będzie więcej podań niż wolnych miejsc, o kolejności przyjęcia zdecyduje punktacja.

- Rekrutację w bytowskich szkołach należy ocenić pozytywnie. W miasteckich, szczególnie w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych, nie jest najlepiej - ocenia Glazik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza