Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sława Ukrajini! Dzień Niepodległości Ukrainy w Bytowie (WIDEO)

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Wideo
od 16 lat
Łzy wzruszenia towarzyszyły Dniu Niepodległości Ukrainy obchodzonym wczoraj na bytowskim rynku. Spontaniczne spotkanie zgromadziło wielu Ukraińców, którzy schronienie znaleźli w Bytowie. Uchodźcy zaaklimatyzowali się już w mieście na Kaszubach. Bytów to ich drugi dom.

24 sierpnia Ukraina świętowała 32. rocznicę wyjścia tego kraju ze składu Związku Sowieckiego. Tego dnia, w 1991 roku, Rada Najwyższą Ukraińskiej SSR uchwaliła Deklaracji Niepodległości Ukrainy. Dzień ten uważany jest za datę powstania dzisiejszej, niepodległej Ukrainy. 1 grudnia 1991 w referendum Ukraińcy potwierdzili wolę utworzenia suwerennego państwa. 20 lutego 1992 parlament Ukrainy przyjął uchwałę w sprawie Dnia Niepodległości Ukrainy.

Święto Niepodległej Ukrainy

W powodu napaści Rosji na Ukrainę w tym roku ten dzień nie należał do radosnych. Ukraińcy zgromadzeni w wielu miastach Polski przypomnieli, że chcą pokoju, swobody i wolności. Tak też było w Bytowie. W tle było słychać: Sława Ukrajini!

- Dzisiaj spotykamy się na bytowskim rynku z okazji Święta Niepodległości Ukrainy, to jakieś znamienne, że kilka dni temu widzieliśmy się tutaj w środowisku kaszubskim, teraz spotykamy się na Wyszywance na Majdanie - mówi Ryszard Sylka, burmistrz Bytowa. - Czas jest bardzo trudny za granicą, czas niepewny. Zatem wspierajmy, jak możemy naszych sąsiadów z Ukrainy. A tutaj w Bytowie cieszmy się tym, że możemy razem budować to miasto, nasze miasto na ziemi, ubogacać je wielokulturalnością.

- Jest to bardzo ważne święto dla wszystkich Ukraińców dla tych w Bytowie również - mówi Mirosława Hanasko, współorganizatorka spotkania. - To święto nie będzie ani huczne, ani wielkie, ani z żadną pompą. Nie zapraszaliśmy żadnych artystów zagranicznych, a nawet zza miedz województwa, bo chcemy żeby to był czas spotkanie, integrację i poznanie się. Wszyscy, którzy występują na scenie są związani z Bytowem.

I dodaje, że dla uchodźców to półtorej roku było bardzo trudne. - Dopiero po roku przebywania w Bytowie zauważamy, że zaczynają wrastać w nas, w nasze społeczeństwo - podkreśla. - Niektóre panie, które wystąpią na scenie biorą udział w zajęciach artystycznych, stworzyły chór. Dzieci natomiast weszły płynnie w nasze zespoły.

od 16 lat

Początki były trudne

Pani Oksana przyjechała do Bytowa 6 marca 2022 roku. - Początki były bardzo trudne, to było dla mnie obce miejsce - mówi kobieta. - Zaczynałam życie od początku. Teraz mam pracę i swoje koleżanki. Czuję się dobrze na tyle, na ile można czuć się w obcym kraju. Gdybym miała możliwość to natychmiast wróciłabym do Ukrainy.

Przed pierwszym września

- Po 24 lutego 2022 roku gmina Bytów jak i wiele samorządów w Polsce stanęła przed bardzo dużym wyzwaniem - mówi Andrzej Hrycyna, kierownik wydziału Edukacji, Kultury i Sporu w bytowskim ratuszu. - Wśród uchodźców były osoby dorosłe, dzieci, maluchy. Zareagowaliśmy natychmiast. Chcieliśmy tym dzieciom natychmiast stworzyć normalne warunki nauki. Wiadomo, była bariera językowa. Z tym poradziliśmy sobie w miarę szybko, bo żyjemy w środowisku, gdzie społeczność ukraińska jest dość znaczna. Emigracja zarobkowa była tu wcześniej, osób, które mogły poprowadzić zajęcia znalazło się wiele. W naszym systemie informacji oświatowej były momenty, kiedy wykazywaliśmy w bytowskich szkołach podstawowych i przedszkolach 280 dzieci.

Trudno powiedzieć ile ukraińskich dzieci rozpocznie naukę 1 września. Ratusz mówi, że jest przygotowany. - Nie wiemy, ile dzieci po wakacjach wróci do szkół - podkreśla Hrycyna. - Dlatego mamy tymczasowe arkusze organizacyjne, takie troszeczkę zawieszenie, ale wszystko wyjaśni się w ciągu tygodnia. Bywa często tak, że uchodźcy dość spontanicznie wracają do Ukrainy, nie informując nas o tym.

Artur do Bytowa przyjechał zaraz po wybuchu wojny. - Po miesiącu poszedłem do szkoły - mówi. - Było ciężko, bo jeszcze nie znałem języka polskiego. Potem największy problem sprawiała mi biologia, bo tego przedmiotu nie miałem w ukraińskiej szkole.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza