Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śledztwa ws. miejsca zamieszkania Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej umorzone!

Aleksander Radomski
Prokuratury rejonowe z Chojnic i Bydgoszczy umorzyły postępowanie w sprawie poświadczenia nieprawdy dotyczącego miejsca zamieszkania prezydent Słupska Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej.

Chodzi o kwestię jej startu w ostatnich wyborach na radną Słupska. Dzisiejsza prezydent miasta, a ówczesna kandydatka do rady, zadeklarowała Słupsk jako swoje miejsce zamieszkania. To istotna kwestia, bo radnym może być tylko mieszkaniec miasta. Tymczasem konkurenci Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej podnosili, że jej centrum życiowym jest Wytowno w
gm. Ustka, gdzie ma ona swój dom. Udowodnili też, że pod słupskim adresem przy ul. Sobieskiego, wynikającym z meldunku, kandydatka na radną nie mieszka od lat. Wówczas sprawa stanęła na przedwyborczej wokandzie. W tym czasie ówczesna wiceprezydent Słupska przemeldowała się na ul. Arciszewskiego. Na dodatek zrobiła to już po ostatecznej dacie rejestracji komitetów. Taki też adres widnieje w oświadczeniu złożonym w październiku 2018 roku przed sądem, który je uznał. Konsekwencją był start Danileckiej-Wojewódzkiej w wyborach i wygrany mandat radnej.

Na wniosek mieszkańca Słupska nie tylko miejscem zamieszkania zajęły się dwie prokuratury. Najpierw ta w Słupsku, a później, po jej wyłączeniu, Prokuratura Rejonowa w Chojnicach badała, czy Krystyna Danilecka-Wojewódzka złożyła fałszywe oświadczenie do sprawy sądowej. Z końcem maja zadecydowano o umorzeniu. Powód? Formalny. Żeby karać za składanie fałszywych zeznań, trzeba wpierw pouczyć o odpowiedzialności karnej. Tymczasem kandydatka na radną złożyła odpowiedź pisemną do sądu bez wcześniejszego pouczenia.

Chojnice miały też zweryfikować, czy nie doszło do sfałszowania umowy użyczenia mieszkania w Słupsku przy ul. Arciszewskiego. Stroną tej umowy jest Krystyna Danilecka-Wojewódzka. Prokuratura uznała, że nie ma takich metod badawczych, aby stwierdzić, czy dokument jest antydatowany, czy też nie. Również ten wątek umorzono.

Z kolei Prokuratura Rejonowa Bydgoszcz-Północ sprawdzała, czy doszło do poświadczenia nieprawdy przez ówczesną zastępczynię prezydenta Biedronia odnośnie do miejsca jej faktycznego zamieszkania. W tym przypadku chodziło o dokument z 31 sierpnia złożony do Miejskiej Komisji Wyborczej z meldunkiem przy ul. Sobieskiego. Była to zgoda na kandydowanie do Rady Miasta Słupska.

- Prokurator umorzył tę sprawę wobec braku znamion czyny zabronionego - usłyszeliśmy od Adam Lisa, zastępcy prokuratora rejonowego Bydgoszcz-Północ. - Prokurator uznał, że nie doszło do przestępstwa poświadczenia nieprawdy i fałszywych zeznań. Składając takie oświadczenie, (Krystyna Danilecka-Wojewódzka - dop. red) nie działała z zamiarem popełnienia przestępstwa.
Nie było więc to przestępstwo umyślne, co zgodnie z przepisami jest warunkiem do ukarania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza