Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śledztwo w sprawie nielegalnie położonego światłowodu pod ringiem znowu przedłużone. Prokuratura chce teraz opinii biegłego od geodezji

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Tym razem do 10 lutego prokuratorzy dają sobie czas na śledztwo w sprawie urzędniczego zaniechania, które doprowadziło do szkody wielkich rozmiarów na majątku miasta - bo to badają słupscy prokuratorzy w kontekście światłowodu i kanału teletechnicznego, który bez oficjalnej wiedzy urzędników, zbudowano pod słupskim ringiem. A z czasem doszły urządzenia pod kolejnymi ulicami.

- Śledztwo jest przedłużone. Zapadła decyzja o potrzebie opinii sporządzonej przez biegłego w sprawach geodezji - informuje prokurator Paweł Wnuk, rzecznik słupskiej prokuratury okręgowej.

Wiadomo w okresie pandemii działania prokuratury są utrudnione. A tutaj zachodzi potrzeba przesłuchiwania świadków, także spoza Słupska, korzystając z ram pomocy prawnej. Co powoduje, iż sprawa wymaga dłuższego wyjaśniania. Prokuratorzy zabezpieczyli już dokumenty w ZIM w tym dzienniki budowy ringu.

Dotąd w sprawie, prowadzonej od ubiegłego roku, a przedłużanej już w listopadzie ubiegłego roku (wtedy mówiono że do 10 lutego 2020), a potem w 2020, kolejno w marcu, maju, sierpniu i jesienią, nikomu nie postawiono zarzutów. W listopadzie ubiegłego roku doszły do dochodzenia wątki kabli, położonych pod innymi słupskimi ulicami, które rewitalizowano.

Przypomnijmy, w sprawie ringu, od czego się zaczęło, słupscy urzędnicy z Zarządu Infrastruktury Miejskiej naliczyli pod koniec 2018 roku opłaty i kary dla spółki Mazovia za kanał teletechniczny, który w 2015 roku nielegalnie i bez pozwolenia ZIM położono pod ringiem.Zrobiła to w ramach budowy ringu, ale oficjalnie bez wiedzy urzędników ZIM, którzy nadzorowali inwestycję, inna spółka związana z byłym właścicielem Kanału 6 w Słupsku. Zresztą spółka ma siedzibę w pustostanie przy ul. Gdyńskiej, w tym samym lokalu co inne jego firmy. Ponieważ spółka Mazovia zalegalizowała urządzenia dopiero w grudniu 2018 - po trzech latach użytkowania - urzędnicy musieli jej naliczyć opłaty i kary. Urzędnicy ZIM-u dokonali odkrywki na ringu i wtedy wyszło na jaw, iż ów kanał jest trzy razy większy niż spółka to zgłosiła! A to oznacza większe opłaty i kary niż pierwotnie w ZIM jej naliczono. Urzędnicy mówią o tym, że dokonują egzekucji należności od spółki.

W listopadzie 2019 roku prokuratura rozszerzyła śledztwo o sprawę kabli pod dwoma kolejnymi słupskimi ulicami. Mowa o Kowalskiej i Mostnika.

Przypomnijmy, najpierw sprawę sprawdzała prokuratura rejonowa w Słupsku, ale nie zdążyła wszcząć śledztwa w sprawie nielegalnie położonego światłowodu wzdłuż słupskiego ringu. Sprawdzanie sprawy przejęła bowiem w kwietniu ubiegłego roku wyższa instancja. Prowadzi ją do dzisiaj i jak widać, zajmować się nią będzie i w przyszłym roku.

Zobacz także: Słupski ring. Budowa ronda przy ul. Konarskiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza