Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słowiński Park Narodowy zimą. Szlakiem do latarni w Czołpinie. Krajobraz jak w górach [zdjęcia]

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Położona w Słowińskim parku Narodowym latarnia morska w Czołpinie to jeden z charakterystycznych obiektów tego obszaru. Miejsce jest atrakcyjne nie tylko latem, ale również zimą. Nawet zimą bardziej.

Latarnia morska w Czołpinie jest zlokalizowana pomiędzy jeziorami Dołgie Wielkie na zachodzie oraz Łabsko na wschodzie. Obiekt posadowiono na zalesionej wydmie, która wznosi się 55 metrów n.p.m. Na północ, w odległości około kilometra, jest brzeg Bałtyku, zaś na południe jest osada Czołpino oraz wieś Smołdziński Las.

Latarnię wybudowano w 1875 roku. Jej wysokość wynosi 25,2 m. U podstawy ma średnicę 7 m. Jednocześnie u południowego podnóża wydmy wybudowano dom dla latarników.

Na początku stosowano lampy olejowe. Dopiero w latach 20. XX wieku do latarni doprowadzono zasilanie elektryczne.

W latarni zainstalowano układ optyczny składający się z żarówki o mocy 1000W i cylindrycznej soczewki Fresnela o średnicy 1,8 m i wysokości 2,75 m składającej się z 43 półpierścieni. Światło jest widoczne dookoła, ale jest wzmocnione przez soczewkę tyko od strony morza. Świeci 3s i 1s z przerwami 2 s. Zasięg światła wynosi 21 mil morskich, czyli 38,9 kilometrów.

Do latarni prowadzi szlak turystyczny rozpoczynający się na parkingu w Czołpinie. Jadąc drogą ze Smołdzińskiego Lasu w kierunku Kluk należy skręcić w lewo zgodnie z drogowskazem Czołpino. Po przejechaniu ok. 1 km. Skręcamy w prawo i po przejechaniu 200 metrów dojeżdżamy do parkingu. Stąd do latarni prowadzi znakowany szlak turystyczny (niebieski) w kierunku latarni. Zabłądzić trudno, bo wszystko jest dobrze oznaczone.

Po drodze mijamy dom latarników, w którym obecnie znajduje się Muzeum Słowińskiego Parku narodowego z wyodrębniona częścią poświęconą latarnictwu. Obiekt zrewitalizowano w 2019 r. z dużym udziałem środków z Unii Europejskiej.

Po przejściu ok. 1 km docieramy do latarni. Osobliwością tego miejsca w zimowej aurze jest krajobraz przypominający nieco Beskidy. To dlatego, że latarnia jest położona na zalesionym wzniesieniu.

Z latarni w Czołpinie niebieskim szlakiem można dojść do morza. Na plaży skręcamy w lewo i po przejściu ok. 500 m dochodzimy do wyjścia w kierunku Czołpina (niebieski szlak).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza