MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ślub humanistyczny weźmiesz w dowolnym miejscu i terminie. Co to jest i jaka jest cena takiej ceremonii? Kto udziela ślubu humanistycznego?

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Ceremonię ślubu humanistycznego prowadzi Mistrz ceremonii, który w może na przykład opowiedzieć gościom historię miłości zaślubiających się osób. Często odwołuje się do ich wspólnej historii. W czasie przysięgi akcent kładziony jest na emocje, przeżycia i pragnienia pary młodej, a pomijane są względy formalne i religijne.
Ceremonię ślubu humanistycznego prowadzi Mistrz ceremonii, który w może na przykład opowiedzieć gościom historię miłości zaślubiających się osób. Często odwołuje się do ich wspólnej historii. W czasie przysięgi akcent kładziony jest na emocje, przeżycia i pragnienia pary młodej, a pomijane są względy formalne i religijne. Maryviolet/Getty Images
Ślub humanistyczny staje się coraz bardziej popularny w naszym społeczeństwie. Zobacz, co to jest, dla kogo przeznaczona jest taka ceremonia oraz z jakimi kosztami trzeba się liczyć. Zanim podejmiesz decyzję o ślubie humanistycznym, dowiedz się również, jakie skutki prawne mogą z niego wyniknąć.

Spis treści

Ślub humanistyczny to zyskująca ostatnimi czasy popularność propozycja dla osób, które chcą sobie przysiąc miłość, przyjaźń, empatię, zaufanie i poczucie przywiązania do drugiej osoby bez obecności księdza czy urzędnika państwowego.

Co to jest ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny jest symboliczną i niereligijną forma zawarcia związku małżeńskiego. To alternatywa dla ślubu cywilnego i kościelnego. Mogą skorzystać z niej m.in. osoby niewierzące lub nieutożsamiające się z żadną religią, ale także:

  • pary jednopłciowe,
  • pary mieszane narodowo,
  • osoby, które mają problemy z formalnościami związanymi z tradycyjnym ślubem (kościelnym lub cywilnym),
  • osoby, które wierzą, ale nie praktykują,
  • osoby kreatywne, które pragną zawrzeć związek małżeński w nietypowy sposób.

Ceremonia humanistyczna pozwala na złożenie przysięgi drugiej osobie, którą się kocha, niezależnie od jej płci, wieku i wyznania. Nazwa tej uroczystości pochodzi od angielskiego słowa „human”, czyli człowiek. Efektem tego, jest to, że w tej ceremonii liczy się tylko on. Oznacza to, że największą wartością są ludzie. A sama para młoda przysięga sobie miłość nie przed Bogiem czy urzędnikiem, a jedynie przed sobą.

Dowiedz się więcej:

Ślub humanistyczny a tradycyjny. Kto może go udzielić?

Ślub humanistyczny różni się od tradycyjnego, zarówno kościelnego jak i cywilnego, przede wszystkim tym, że nie ma mocy prawnej i udzielany jest przez tzw. Mistrza Ceremonii. Może nim zostać każdy po wcześniejszej rejestracji w Towarzystwie Humanistycznym w roli celebranta.

Sama ceremonia skupia uwagę na człowieku oraz relacjach międzyludzkich i społecznych. Za śluby humanistyczne w Polsce odpowiada Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów. Tym, co jest wspólne dla ceremonii ślubu humanistycznego i pozostałych rodzajów ślubów, jest m.in. wymiana obrączek.

Jak wygląda ślub humanistyczny i co z przysięgą małżeńską?

Tekst przysięgi i to, jak przebiega sama ceremonia, zależy od młodej pary. To oni ustalają miejsce, termin, termin i przebieg tego uroczystego dnia. Tym, co sobie cenią nowożeńcy w tym rodzaju ślubu, jest dowolność i brak ograniczeń. W związku z tym sama uroczystość może odbyć się na plaży, w górach, na środku jeziora, w kinie czy w samolocie. Jedyną barierą jest własna wyobraźnia.

Ceremonia ślubu humanistycznego może być naprawdę wyjątkowa oraz niepowtarzalna.
Ceremonia ślubu humanistycznego może być naprawdę wyjątkowa oraz niepowtarzalna. patrycjawolszczak Pixabay.com

Cena ślubu humanistycznego

To, ile zapłacimy za ślub humanistyczny, jest uzależnione od fantazji i oczekiwań młodej pary. Najtańsza opcja nie powinna przekraczać 1000 zł. W tej cenie zawarta jest konsultacja i wsparcie w stworzeniu scenariusza ślubu przez celebranta.

Jeśli jednak przyszli małżonkowie zapragną złożyć przysięgę za granicą lub wzbogacić ją o dodatkowe atrakcje, cena drastycznie wzrośnie. Warto mieć również na uwadze koszty związane z oprawą ślubu, czyli krzesła dla gości, miejsce dla Mistrza Ceremonii czy nagłośnienie. Dlatego szacuje się, że kwota takiej uroczystości może przekraczać nawet kilka tysięcy złotych.

Dowiedz się więcej:

Ślub humanistyczny w Polsce

W Polsce pierwszy ślub humanistyczny odbył się w grudniu 2007 roku w Warszawie. Ślubu młodej parze udzielili Krzysztof Tanewski z ramienia Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów oraz Jane Bechtel z ramienia Szkockiego Towarzystwa Humanistycznego. Natomiast w sierpniu 2008 roku miał miejsce pierwszy ślub humanistyczny udzielony parze o tej samej płci – dwóch kobiet żyjących w długoletnim związku. Z ramienia PSR ceremonię tę prowadził Krzysztof Tanewski.

Mimo dużej swobody zawarcia takiego związku, Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów przestrzega jednak zasad Kodeksu Rodzinnego, który nie zezwoli na ceremonie osobom:

  • poniżej 18. roku życia (choć z ważnych powodów i za zgodą opiekunów można pozwolić na ślub kobiecie, która ukończyła 16 lat),
  • całkowicie ubezwłasnowolnionym,
  • chorym psychicznie lub z niedorozwojem umysłowym,
  • pozostającym w związku małżeńskim,
  • spokrewnionym w linii prostej, a także przysposobionym (adopcja).
od 12 lat
Wideo

Psycholog odpowiada: Czy wakacyjny romans to dobra rzecz?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ślub humanistyczny weźmiesz w dowolnym miejscu i terminie. Co to jest i jaka jest cena takiej ceremonii? Kto udziela ślubu humanistycznego? - Strona Kobiet

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza