Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupscy nauczyciele rozpoczęli wakacje

Fot. Krzysztof Tomasik
Informatycy Leszek Kwiatkowski i Dobrzyna Raszewska-Ciążela z Gimnazjum nr 2 w Słupsku w wakacje konserwują szkolne komputery.
Informatycy Leszek Kwiatkowski i Dobrzyna Raszewska-Ciążela z Gimnazjum nr 2 w Słupsku w wakacje konserwują szkolne komputery. Fot. Krzysztof Tomasik
Dla 1724 słupskich nauczycieli zaczęły się wczoraj wakacje. Potrwają ponad dwa miesiące, aż do 1 września.

Wielu uważa, że długie wakacje to zbyt wielki przywilej pedagogów. Nauczyciele tłumaczą, że w wakacje też mają obowiązki w szkołach.

Przeciwnikiem zbyt długiego urlopowania nauczycieli był były minister edukacji narodowej prof. Mirosław Handke. Postulował, żeby w ciągu całego roku nauczyciele mieli 6 tygodni wolnego, a nie jak teraz - trzy miesiące. Podobnie myślą rodzice uczniów.

- Każdy pracownik ma tylko 26 dni urlopu w ciągu roku, a nauczyciele mają go dużo więcej i to przez całe lato. Więc nie muszą się martwić, że nie trafią z pogodą na urlop - denerwuje się Marta Kolińska.

Takim opiniom o długich wakacjach letnich i zimowych sprzeciwiają się nauczyciele.

Prawo do wakacji

Prawo do wakacji

Zgodnie z zapisami Karty nauczyciela pedagogom przez cały okres ferii i wakacji przysługuje płatny urlop wypoczynkowy. Dyrektor szkoły może w tym czasie nakazać nauczycielowi na przykład przeprowadzenie egzaminów, prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego, a także opracowaniem szkolnego zestawu programów. Te wszystkie czynności nie mogą jednak zająć nauczycielowi więcej niż siedem dni. Z kolei nauczyciel zatrudniony w placówce, w której nie ma ferii i wakacji (są to na przykład specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze, domy dziecka itp.), dostaje 35 dni płatnego urlopu wypoczynkowego w roku.

- Istnieje fałszywe przekonanie, że nauczyciele mają całe wakacje wolne - przekonuje Ewa Bogdanowicz, dyrektorka I Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku. - Ludzie myślą, że nauczyciele mają wolne od początku wakacji swoich uczniów. A to nie jest prawda. Przez pierwszy tydzień wakacji musimy zrobić porządki w dokumentacji, zrobić podsumowującą rok szkolny radę pedagogiczną, posprzątać klasy i zaplecza i przygotować je do remontu.

W szkołach ponadgimnazjalnych część nauczycieli musi pracować jeszcze do 5 lipca, czyli do zakończenia naboru do szkoły. Wykonują wówczas prace biurowe. Przyjmują dokumenty kandydatów i przydzielają nowo przyjętych do poszczególnych klas. W placówkach ponadgimnazjalnych cześć nauczycieli musi także przygotować rozdanie świadectw maturalnych. W tym roku będzie ono 30 czerwca.

Dyrektorzy wszystkich szkół przekonują, że wakacje pedagogów kończą się około 20 sierpnia. Wówczas muszą przeprowadzić egzaminy poprawkowe dla uczniów, przygotować plan pracy na następny rok szkolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza