Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupscy radni jednogłośnie za powiększeniem miasta, przy sprzeciwie mieszkańców gminy Słupsk

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Krzysztof Piotrkowski
Dzisiaj protestujący przeciwko powiększeniu Słupska kosztem terenów gminy Słupsk demonstrowali na sali plenarnej w ratuszu. Słupscy radni podeszli do tego protestu spokojnie: jednogłośnie przegłosowali wyrażanie pozytywnej opinii o zmianie granic administracyjnych miasta oraz wystąpienie miasta do rządu z wnioskiem o dokonanie zmiany granic.

Środowa sesja Rady Miejskiej w Słupsku zaczęła się nietypowo na sali pojawili się mieszkańcy gminy Słupsk z transparentami, typu: "Siemianice. Zostaję w gminie", "Stop grabieży Gminy Słupsk". Protestujący stanęli z radnymi, a nawet przy mównicy. Grzecznie jednak ją opuścili na prośbę przewodniczącej Beaty Chrzanowskiej.

Dzisiaj w ratuszu procedowano dwie wymagane formalnie uchwały, których przyjęcie pozwala miastu złożyć do końca marca komplet dokumentów wymaganych w procedurze. Pierwsza to "wyrażenia opinii w przedmiocie zmiany granic administracyjnych Miasta Słupska", druga: "wystąpienia z wnioskiem o dokonanie zmiany granic Miasta Słupska".

Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska, tłumaczyła to na mównicy tak: - Decyzją rady miejskiej przystąpiliśmy do procedury poszerzenia granic miasta Słupska. Przyznaję, że tę decyzję realizowaliśmy przez trzy miesiące konsekwentnie. Z determinacją, w sposób transparentny i bardzo wnikliwy. Pragnę podziękować radzie miejskiej, że tą uchwałą zobowiązała nas, byśmy bardzo wnikliwie przyjrzeli się perspektywie miasta Słupska w perspektywie minionych 100 lat, 50, 20, a także w perspektywie najbliższych 10, 20, 50.

Pani prezydent nawiązała do lat, gdy Słupsk jako miasto wojewódzkie pełnił rolę ważnego ośrodka, ale też podkreśliła, że nadal pełni rolę miastotwórczą, nie tylko dla mieszkańców miasta, ale okolic miasta. Musi nadal pełnić funkcje tego rodzaju.

- Z bardzo dokładnych analiz wynika, że miasto Słupsk ma już tylko 0,7 km kw. pod budownictwo. Nie pomieściła by się tam duża firma typu Scania - podkreśliła Krystyna Danilecka-Wojewódzka. - Skorzystaliśmy z porad ekspertów i ich analiz. To tomy segregatorów, które opisują nasze miasto. Nie wpisaliśmy się przez te trzy miesiące w narrację konfrontacyjną. Nasze postępowanie było oparte na zasadach prawnych. Mądry ustawodawca, pisząc ustawę o samorządzie terytorialnym, przewidział trzydzieści kilka lat temu, że samorząd z tego czasu to nie jest raz na zawsze dana przestrzeń i że samorządy mają prawo się zmieniać. My z tego prawa korzystamy.

Wtedy pojawiły się głosy sprzeciwu. Przewodnicząca rady zauważyła, że był czas i możliwość wypowiedzenia się w konsultacjach. Teraz głos mają radni. Powstała wrzawa. - To ja kieruję radą, to jest sesja rady miasta, to ja udzielam głosu - uspokajała Beata Chrzanowska.

Słupscy radni jednogłośnie za powiększeniem miasta, przy spr...

Głos zabrał radny Paweł Szewczyk, pomysłodawca komisji ds. poszerzenia miasta: - Wnioskuję o 15 minut przerwy, bo w tej sytuacji nie możemy prowadzić posiedzenia.

Wtedy pojawiły się protesty. Przewodnicząca jednak obrad nie przerwała. Jan Lange, szef klubu PO, zabrał głos i powiedział: - Opracowania specjalistów są we wniosku. To świetny materiał gratuluję. Proszę to przeczytać.

- Szanowni radni, drodzy goście. Odnośnie konsultacji przeprowadzonych w mieście Słupsk, zostały one przeprowadzone bardzo dobrze, w sposób rzetelny - tłumaczył radny Szewczyk. - Miasto powinno obejmować tereny, na których mieszkają mieszkańcy miasta.

Wywołało to tumult. Ale obrad nie przerwano. Przewodnicząca rady tonowała nastroje i okrzyki z sali.

Zarządzono głosowanie. Decyzja radnych była jednomyślna - 22 głosy za (jeden radny nie głosował). Taki sam wynik był w przypadku drugiej uchwały.

Tym samym gotowe dokumenty w sprawie zmiany granic Słupska, po podpisaniu przez panią prezydent i przewodnicząca Rady Miejskiej w Słupsku, trafi do rządu. To on podejmie decyzję. W tej sprawie więc już wszystkie formalności wykonano.

Przypomnijmy, wniosek o zmianę granic administracyjnych miasta Słupska, polega na włączeniu w granice administracyjne miasta obszaru:

  • Sołectwa Bierkowo (obręb ewidencyjny Bierkowo), Gmina Słupsk;
  • Sołectwa Krępa Słupska (obręb ewidencyjny Krępa), Gmina Słupsk;
  • Sołectwa Płaszewko (część obrębu ewidencyjnego Płaszewko), Gmina Słupsk;
  • Sołectwa Strzelino (obręb ewidencyjny Strzelino), Gmina Słupsk;
  • Sołectwa Włynkówko (obręb ewidencyjny Włynkówko), Gmina Słupsk;
  • Obrębu ewidencyjnego Siemianice (Sołectwo Siemianice oraz część Sołectwa Swochowo - Niewierowo), Gmina Słupsk.
od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza