"Niech moc będzie z wami!" - takim hasłem uczniowie klas siódmych w Szkole Podstawowej nr 2 w Słupsku powitali dzisiaj rano swoich starszych kolegów, którzy już o godzinie ósmej zaczęli się gromadzić pod szkołą. Były też powitalne girlandy i balony oraz niespodzianka - każdy ósmoklasista otrzymał długopis z czterolistną koniczyną, która ma przynieść szczęście na egzaminach.
- Jestem dumna z moich ósmoklasistów i muszę ich pochwalić. Wszyscy stawili się punktualnie, z dobrymi humorami i rozpromienieni weszli na salę egzaminacyjną. Dzisiaj piszą egzamin z języka polskiego, na co mają dwie godziny, jutro zmierzą się z matematyką, a pojutrze z językiem angielskim - mówi Karolina Keler, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Słupsku.
Wśród uczniów SP 2 w Słupsku jest jeden chłopiec z Ukrainy.
- Mocno trzymam kciuku za niego i jestem przekonana, że sobie poradzi. Co prawda jest to uchodźca i dołączył do nas dopiero w lutym, ale to bardzo rezolutny chłopak. Choć jeszcze nie mówi płynnie po polsku, rozumie bardzo dobrze. Miał opiekunów, którzy przygotowywali go do egzaminu. Egzamin z języka polskiego musi oczywiście napisać po polsku, ale na matematyce i na angielskim polecenia ma w języku ukraińskim i i odpowiedzi może również udzielać w swoim języku - wyjaśnia pani dyrektor.
Egzaminu nie można nie zdać, ale aby ukończyć szkołę podstawową, trzeba do niego przystąpić. Wyniki z egzaminu oraz ze świadectwa są potem brane podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.
Egzamin z polskiego składa się z dwóch części i trwa 120 minut, na napisanie sprawdzianu z matematyki uczniowie mają 100 minut, z kolei test umiejętności z języka obcego nowożytnego trwa 90 minut. Uczniowie mieli do wyboru: język angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński lub włoski. Wszystkie egzaminy rozpoczynają się o godzinie 9.
Oficjalne wyniki egzaminów ósmoklasisty zostaną ogłoszone 1 lipca, a tydzień później - 8 lipca - osoby, które podeszły do egzaminu, otrzymają zaświadczenia o wynikach szczegółowych, które uwzględnią procentową punktację oraz wynik w skali centylowej dla każdego z przedmiotów.
Uczniowie, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie mogą przystąpić do testów, będą musieli stawić się w kolejnym miesiącu. Sesję zaplanowano w terminie od 13 do 15 czerwca - egzaminy odbędą się w takiej samej kolejności - młodzież zacznie od języka polskiego, następnie przystąpi do testu z matematyki i skończy, sprawdzając swoje umiejętności z języka obcego.