Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupscy uczniowie rozpoczęli egzamin ósmoklasisty. Na początek język polski

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Blisko tysiąc ósmoklasistów w Słupsku przystąpiło dzisiaj do egzaminu z języka polskiego. Egzamin jest obowiązkowy, jednak nie można go nie zdać. Wystarczy do niego przystąpić. Jutro uczniowie zmierzą się z matematyką, a w czwartek z językiem angielskim lub innym językiem nowożytnym. Zapytaliśmy ósmoklasistów o pierwsze wrażenia po egzaminie.

"Niech moc będzie z wami!" - takim hasłem uczniowie klas siódmych w Szkole Podstawowej nr 2 w Słupsku powitali dzisiaj rano swoich starszych kolegów, którzy już o godzinie ósmej zaczęli się gromadzić pod szkołą. Były też powitalne girlandy i balony oraz niespodzianka - każdy ósmoklasista otrzymał długopis z czterolistną koniczyną, która ma przynieść szczęście na egzaminach.

- Jestem dumna z moich ósmoklasistów i muszę ich pochwalić. Wszyscy stawili się punktualnie, z dobrymi humorami i rozpromienieni weszli na salę egzaminacyjną. Dzisiaj piszą egzamin z języka polskiego, na co mają dwie godziny, jutro zmierzą się z matematyką, a pojutrze z językiem angielskim - mówi Karolina Keler, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Słupsku.
Wśród uczniów SP 2 w Słupsku jest jeden chłopiec z Ukrainy.

- Mocno trzymam kciuku za niego i jestem przekonana, że sobie poradzi. Co prawda jest to uchodźca i dołączył do nas dopiero w lutym, ale to bardzo rezolutny chłopak. Choć jeszcze nie mówi płynnie po polsku, rozumie bardzo dobrze. Miał opiekunów, którzy przygotowywali go do egzaminu. Egzamin z języka polskiego musi oczywiście napisać po polsku, ale na matematyce i na angielskim polecenia ma w języku ukraińskim i i odpowiedzi może również udzielać w swoim języku - wyjaśnia pani dyrektor.

Egzaminu nie można nie zdać, ale aby ukończyć szkołę podstawową, trzeba do niego przystąpić. Wyniki z egzaminu oraz ze świadectwa są potem brane podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Egzamin z polskiego składa się z dwóch części i trwa 120 minut, na napisanie sprawdzianu z matematyki uczniowie mają 100 minut, z kolei test umiejętności z języka obcego nowożytnego trwa 90 minut. Uczniowie mieli do wyboru: język angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński lub włoski. Wszystkie egzaminy rozpoczynają się o godzinie 9.

Oficjalne wyniki egzaminów ósmoklasisty zostaną ogłoszone 1 lipca, a tydzień później - 8 lipca - osoby, które podeszły do egzaminu, otrzymają zaświadczenia o wynikach szczegółowych, które uwzględnią procentową punktację oraz wynik w skali centylowej dla każdego z przedmiotów.

Uczniowie, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie mogą przystąpić do testów, będą musieli stawić się w kolejnym miesiącu. Sesję zaplanowano w terminie od 13 do 15 czerwca - egzaminy odbędą się w takiej samej kolejności - młodzież zacznie od języka polskiego, następnie przystąpi do testu z matematyki i skończy, sprawdzając swoje umiejętności z języka obcego.

[b]AKTUALIZACJA[/b]
Pewniaków nie było. Ósmoklasiści spotkali się z wybranym bohaterem literackim

O pierwsze wrażenie po egzaminie zapytaliśmy uczniów z SP 2 w Słupsku.

- Zadanie były trochę trudne. Nie było tego, co obstawialiśmy, czyli "Kamieni na szaniec", ani "Balladyny". Pytania w arkuszu dotyczyły "Zemsty". Myślę, że całkiem dobrze sobie poradziłam - mówi Kasia Florczyk. - Mając do wyboru opowiadanie i rozprawkę, wybrałam opowiadanie. Trzeba było wybrać sobie bohatera literackiego i opisać jak wyobrażam sobie spotkanie z nim i dlaczego chciałabym się przenieść do jego czasów. Ja wybrałam Małego Księcia.

Jej koledzy również są zadowoleni. Humory po wyjściu z sali było doskonałe.

- Było dobrze. Napisałem opowiadanie o tym, jak spotkałem się z Rudym z "Kamieni na szaniec". I co robiliśmy z Rudym? No różne rzeczy. Opowiadał mi historie z czasów wojny, pokazywał mi różne miejsca, które znał. To czasy wojny, więc z Rudym było naprawdę spoko. W sumie to chciałbym go naprawdę spotkać - śmieje się Patryk Parol.

- Wszystko wiedziałem, więc myślę, że będzie dobrze. Wybrałem opowiadanie i napisałem o tym, jak spotkałem się z Latarnikiem na szczycie jego latarni. Musiałem też opisać swoje refleksje, czy chciałbym się przenieść do jego świata. Pozostałe pytania dotyczyły "Zemsty", ale moim zdaniem nie były trudne. Egzamin nie był stresujący - mówi Maciek Dzienisz.

Większe obawy chłopcy mają przed egzaminem z matematyki.

- Jutro będzie gorzej. Matma nie jest moją dobrą stroną, z angielskim moim też nie jest najlepiej, ale jakoś będzie - mówi Patryk.

Magda Strzałkowska wyszła ze szkoły zadowolona z uśmiechem na twarzy.

- Jest bardzo dobrze. Wybrałam rozprawkę na temat taki, że łatwiej jest z przyjaciółmi pokonywać trudności. Podpasował mi ten temat i jestem zadowolona. Bardziej boję się angielskiego, matematyka myślę, że będzie okey.

Z Małym Księciem spotkał się też Mikołaj Komajda.
- Jestem nawet zadowolony. Opowiadanie napisałem, z zadaniami z "Zemsty" też jakoś sobie poradziłem, wiec myślę, że będzie dobrze.

Przed ósmoklasistami jeszcze dwa dni egzaminów i wybór szkoły ponadpodstawowej.

Magda planuje iść do "ekonomika", Mikołaj na profil wojskowy do Liceum Ogólnokształcącego w Redzikowie. Czas na złożenie dokumentów do szkoły ponadpodstawowej uczniowie mają do 20 czerwca do godz. 15. Publikacja list przyjętych odbędzie się dopiero 29 lipca.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza