Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupsk w latach 80. Jak zmieniło się miasto? [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Krzysztof Głowinkowski
Krzysztof Głowinkowski
Budowa sieci trolejbusowej na ul. Bitwy Warszawskiej (wtedy ul. Rzymowskiego).
Budowa sieci trolejbusowej na ul. Bitwy Warszawskiej (wtedy ul. Rzymowskiego). Ireneusz Wojtkiewicz
Jak wyglądał Słupsk w latach 80. ubiegłego wieku? Niektóre miejsca zmieniły się całkowicie, inne w niewielkim stopniu. Z naszego archiwum wyszukaliśmy stare zdjęcia miasta.

Słupsk w latach 80. XX wieku był miastem szarych kolorów. Ta monotonia nieco ożywiała się latem, kiedy kwitły kwiaty, a ludzie ubierali się bardziej kolorowo.

Innym charakterystycznym obrazem Słupska z tamtych lat, były kolejki przed sklepami. Zresztą takie widoki były znane również z innych miast.

Budowa sieci trolejbusowej na ul. Bitwy Warszawskiej (wtedy ul. Rzymowskiego).

Słupsk w latach 80. Jak zmieniło się miasto? [ZDJĘCIA]

W pierwszej połowie dekady w Słupsku zaczęło się coś zmieniać. Po pierwsze, rozpoczęła się wielka inwestycja, jaką było budowa Osiedla Niepodległości. Wówczas nosiło ono nazwę Budowniczych Polski Ludowej, w skrócie BPL. Ale słupszczanie nazywali to osiedle po swojemu, m.in. Hamburg, czy Manhatan.

To drugie określenie nie zaginęło. Tak nazwano centrum handlowe przy ul. Wileńskiej, które wybudowano w 2001 roku na miejscu dawnego targowiska działającego tam w latach 90. ubiegłego wieku. Natomiast targowisko zajęło plac po bazie transportowej jednego ze słupskich przedsiębiorstw.

ZOBACZ TEŻ:

Inną, ważną inwestycją zrealizowaną w Słupsku w latach 80. XX wieku była trakcja trolejbusowa. Trolejbusy wyjechały na ulice miasta 20 lipca 1985 roku. 14 lat później trakcja przestała istnieć. Taka była decyzja ówczesnych władz Słupska, które uznały, że trolejbusy są nieefektywnym środkiem transportu.

Z kolei w drugiej połowie lat 80. zaczęła się budowa nowego dworca kolejowego. Poprzedni, poniemiecki zburzono w latach 70., obiecując jednocześnie, że lada chwila powstanie nowy dworzec. Tymczasowo wybudowano barak, w którym umieszczono kasy biletowe i poczekalnię. Ta prowizorka trwała niemal 15 lat.

Jak Słupsk wyglądał w latach 80. XX wieku możecie zobaczyć w dołączonej galerii.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza