Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupsk będzie miał swój hymn. Będzie konkurs na tekst

Anna Czerny-Marecka
Walenty Szymczewski kronikę Studium Nauczycielskiego z lat 1957-59 zamierza przekazać Muzeum Pomorza Środkowego
Walenty Szymczewski kronikę Studium Nauczycielskiego z lat 1957-59 zamierza przekazać Muzeum Pomorza Środkowego Krzysztof Piotrkowski
Słupszczanin Walenty Szymczewski w starej kronice odnalazł hymn Słupska z 1957 roku. Zaniósł go prezydent Krystynie Danileckiej-Wojewódzkiej. Efekt? Niebawem ogłoszony będzie konkurs na nowy tekst do starej linii melodycznej.

Walenty Szymczewski to osoba znana w kulturalnym środowisku miasta - członek Słupskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, nauczyciel muzyki, przez 32 lata związany z Młodzieżowym Domem Kultury, w tym przez 17 lat - jako dyrektor tej placówki. W latach 1957-59 był słuchaczem Studium Nauczycielskiego w Słupsku. Wtedy stał się posiadaczem Złotej Księgi, obejmującej lata jego edukacji w SN.

- Kronikę wręczyła mi na przechowanie jej autorka, Helena Bezeg, kierownik wydziału muzycznego. - Zacząłem ją przeglądać i znalazłem nie tylko wiele wpisów i zdjęć, które przywołały wspomnienia z tamtych lat, ale i tekst oraz zapis nutowy melodii hymnu Słupska - mówi pan Walenty.

Muzykę hymnu skomponowała Helena Bezeg, słowa napisał L. Pastwa. Z zapisów w kronice wynika, że odśpiewany został przez chór Studium Nauczycielskiego na początek i koniec roku szkolnego, był wykonywany także na imprezach. Poza tym został wręczony na sesji rady miejskiej przewodniczącemu RM Klemensowi Cieślakowi.

- Pomyślałem, że ten hymn, jedyny, jaki Słupsk ma, zainteresuje prezydent Krystynę Danilecką-Wojewódzką - opowiada Szymczewski. - Dlatego zaniosłem do ratusza tekst i zapis nutowy. Nie pamiętam dokładnie, jak brzmiała muzyka w wykonaniu chóru, sama linia melodyczna moim zdaniem niekoniecznie wpada w ucho, ale można by współczesną aranżację zrobić i miasto miałoby swój hymn - zastanawia się Walenty Szymczewski.

Prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka nie wrzuciła hymnu do szuflady z pamiątkami. Przeciwnie, prezent od Walentego Szymczewskiego ją zainspirował. Uznała, że można by wykorzystać melodię i zamierza ogłosić konkurs na nowy tekst starego hymnu.

- Ten oryginalny nie nadaje się, nosi na sobie piętno tamtych czasów, jest konfrontacyjny, jeżeli chodzi o niemiecką przeszłość miasta - mówi pani prezydent. - My obecnie cenimy sobie przeszłość i dokonania wszystkich pokoleń żyjących w Słupsku, mamy inne spojrzenie na jego przedwojenną historię. Nowy tekst musi być współczesny, łączący wszystkich słupszczan.

Tekst hymnu:

Pieśń ta o mieście Piastów
Niechaj rozbrzmiewa jak dzwon
I płynie ponad miastem
Dźwięcznej melodii ton.
***
Tyś mrok prusacki zrzucił
Bo nadszedł wroga kres
I biały orzeł wrócił
Wrócił po wieczny czas.
***
Dzisiaj na słupskiej ziemi
Kwiatów zakwita sto
Niech uśmiech kwitnie z nimi
Przeszłością wszelkie zło.
***
Tu wróg już nie zawita
My dzierżym przecież straż
Więc rośnij i zakwitaj
Kochany Słupsku nasz.

Refren:

Słupsku, Słupsku, grodzie nasz prastary
Nastały twoje dni
Z ratusza, z ratusza niech grają fanfary
Niech hejnał radości brzmi.

Zobacz także: Maciej Kobyliński napisał hymn Księstwa Słupskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza