Słupsk będzie wyprzedawał mieszkania komunalne. Mieszkańcy dostaną propozycje wykupu lub... przeprowadzki

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Fot. Łukasz Capar
Na najbliższej sesji słupskiej rady miejskiej stanie uchwała zmieniająca zasady kwalifikowania mieszkań komunalnych do sprzedaży w mieście.Dotąd była blokowana sprzedaż w budynkach 1, 2 i 3-lokalowych. Teraz urzędnicy chcą te mieszkania wyprzedać. Miasto chce też opuszczać wspólnoty mieszkaniowe, w których ma mniejszość.

Politykę sprzedaży mieszkań miejskich określa „Program gospodarowania mieszkaniowym zasobem Miasta Słupska w latach 2017-2021”, przyjęty przez radnych 28 grudnia 2016 roku. Teraz planowana jest w nim zmiana.

- Największą jest to, że do sprzedaży będą teraz szły mieszkania w budynkach 1, 2 i 3-lokalowych, np. w oficynach - mówi Malwina Noetzel-Wszałkowska z Wydziału Polityki Mieszkaniowej w UM Słupsk. - Oczywiście tylko wtedy, gdy wszyscy w danym budynku zechcą mieszkania wykupić.

Aktualnie w zasobach miasta jest takich 122 budynków, w których znajdują się 234 lokale.

"Potrzeby remontowe tych nieruchomości są duże, zdecydowana większość z nich wybudowana została w okresie przedwojennym. Średni wiek tych budynków wynosi ok. 100 lat. Kilkudziesięcioletni okres eksploatacji zabudowy przy niewystarczających nakładach finansowych na remonty jest przyczyną aktualnego złego stanu technicznego i niskiego standardu tego zasobu. Miasto jako właściciel jest zobowiązane do wykonywania konserwacji oraz remontu tych nieruchomości, a wpływy z czynszu nie są wystarczające na pokrycie tych wydatków i potrzeb. Zasadnym jest aby dokonać sprzedaży lokali znajdujących się w budynkach 1-3 lokalowych, w których gospodarowanie nieruchomością jest ekonomicznie nieuzasadnione" - czytamy w projekcie uchwały.

Słupsk kupuje cały blok od miejscowego dewelopera [ZDJĘCIA]

Urzędnicy tłumaczą, że kierując się tymi założeniami dokonano analizy zasobu miasta. Przeanalizowano m.in. położenie nieruchomości, wielkość działek, strukturę lokali, tytuły prawne, zadłużenie lokali, stan techniczny. Postanowiono, więc zadbać o większą racjonalność.

Obecnie część budynków, w których miasto posiada 100 proc. udziału jest wyłączona z zasobu zbywalnego. "Biorąc pod uwagę stan techniczny budynków oraz dość niskie wpływy z czynszów brakuje środków na remonty tych nieruchomości. W tej sytuacji zasadne jest uwolnienie do sprzedaży części budynków z bonifikatą i sprzedaż tylko tych lokali w budynkach, w których wszyscy najemcy wykazują wolę nabycia lokali aby nie tworzyć nowych wspólnot mieszkaniowych z udziałem Miasta" - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Stąd też decyzja o wycofywaniu udziału miasta z budynków wspólnot mieszkaniowych, w szczególności w przypadkach, gdy w budynkach pozostaną pojedyncze lokale mieszkalne będące własnością PGM.

Czytaj także

Jak czytamy: "Miasto do osiągnięcia tego celu może skorzystać również z uprawnień wynikających z Id: D906768B-030D-4EA3-80BB-D9632B7195DC. Projekt Strona 1 art. 21 ust. 4 i 5 Ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2020r. poz. 611), tj. z prawa złożenia najemcy oferty nabycia lokalu i z prawa wypowiedzenia umowy najmu w przypadku nieprzyjęcia oferty, z zastrzeżeniem, że zapewni najemcy inny lokal zamienny. Obecnie Miasto posiada w 176 wspólnotach mieszkaniowych 1 lokal mieszkalny, oraz w 183 wspólnotach mieszkaniowych, miasto posiada 2 ostatnie lokale mieszkalne".

Uchwała pewnie zyska poparcie radnych, skoro nawet radni PiS ją chwalą. - To krok w dobrym kierunku. Musimy pozbywać się mieszkań, jako miasto, tam gdzie pozwolono na wykup części lokali w budynku przez mieszkańców i teraz miasto ma mniejszość we wspólnotach. Taką złą politykę mieszkaniową przez lata w Słupsku prowadzili kolejni prezydenci. Trzeba to naprawić - uważa radny Tadeusz Bobrowski, wiceprzewodniczący rady miejskiej z PiS.

Czytaj także

Przypomnijmy, prezydent Słupska, zgodnie z wolą rady z 2016 roku, udziela bonifikaty przy zakupie mieszkań komunalnych w wysokości:
1) 10 proc. dla lokali mieszkalnych wymienionych w § 2 ust. 4 (tj. w budynkach jednolokalowych)
2) 20 proc. dla lokali mieszkalnych usytuowanych w nieruchomościach dwulokalowych oraz dla lokali mieszkalnych w budynkach oddanych do użytku w 1999 roku,
3) 30 proc. dla lokali mieszkalnych położonych w budynkach oddanych do użytku w latach 1994-1998,
4) 70 proc. dla pozostałych lokali mieszkalnych.

Dla wniosków złożonych do 30.06.2017r. obowiązywała bonifikata 90 proc. od ceny sprzedaży ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego.

Wideo

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
sprzedać Danieleka

Jak to ma się finansowo opłacać, jak dopłacają do lokatorów. W mojej wspólnocie jest 9 mieszkań. PGM, aby cokolwiek mieć do powiedzenia (sorki, nie PGM a Miasto Słupsk) nie sprzedaje ostatniego, 9go mieszkania. Co się okazuje, ostatnio podniesiono trzykrotnie fundusz remontowy, ponieważ nasza kamienica się sypie - lokator mieszkania komunalnego nie dostał żadnej podwyżki czynszu... nie wiem, czy to błąd, fundusz remontowy płaci za niego PGM! Dla przykładu, on płaci z woda i śmieciami 180pln, na PGM samego funduszu przelewa na konto Wspólnoty 500 pln. Gdzie tu logika?

Niech sprzedają!!!!

g
gość

Ostatnio byłam w urzędzie w sprawie scalenia i wykupu mieszkania to jedyne co mi oferowali to zamianę po czym Pani Dyrketor powiedziała,że jak sie zdecydje na zamianę to wtedy mieszkania scali i sprzeda, bo powiedziała,że jest to nie możliwe a po mojej wyprowadzce byłoby to możliwe. Pomijam ,że w moim budynku są dwa puste mieszkania , jedno stoi wolne od 10 lat !!!! To co tam sie wyprawa to jest jakiś absurd. Nie polecam budynku , kóry kupuja od dewelopera, który ma być swojego rodzaju TBS-em czyli przez 15 lat! nie bedzie można zmenic koloru ścian! który mi wciskali. Nie dajcie ludzie sie wykiwać ! sprawa trafi napewno gdzie się da!

G
Gość
21 września, 23:17, Gość:

A nadal zapraszm Panią Prezydent miasta Słupska do budynku przy ulicy Długiej 3 - i wtedy porozmawiamy o wykupie

A taka rewitalizacja byla ,dziury pokleili ,ze by z ratusza nie bylo widac .To nadaje sie do prokuratury.Wyrzucanie pieniedzy w bloto. Z gowna bata sie nie ukreci.

N
Najemca
22 września, 9:36, Gość:

Zbycie lokali ekonomicznie uzasadnione. Interesuje mnie ilość lokali zadłużonych??Latami siedzą za marny czynsz, płacą albo nie, miasto ma wyremontować, wymienić okna,pomalować klatkę, przepchać zatkany kibel,wywieźć śmieci itp. Skończyć z tym w końcu.

Zalegających z opłatami nie ruszamy, bo za nich płacą ci uczciwi i tym musimy podwyższać, żeby to jakoś sprawiedliwie poukładać

G
Gość

Zbycie lokali ekonomicznie uzasadnione. Interesuje mnie ilość lokali zadłużonych??Latami siedzą za marny czynsz, płacą albo nie, miasto ma wyremontować, wymienić okna,pomalować klatkę, przepchać zatkany kibel,wywieźć śmieci itp. Skończyć z tym w końcu.

O
Obikelu

Siedzi Bobrowski przez lata w Radzie i narzeka,bo coś spaskudzono.Gdzie byłeś,co zrobiłeś, aby było lepiej? Narzekasz jak stara dziecina,to nie my,to oni..

G
Gość

ja proponuję aby PGM poprawiło jakość swojej pracy. czyli ściągalność czynszów. proponuję aby zwolnić Nazarkę i kilku innych którzy zarabiają grube tysiące za nicnierobienie w PGM, proponuję aby PGM zaczęła zatrudniać profesjonalistów czyli administratorów lubiących swoją pracę a nie pracujących za kare. wreszcie powiem to głośno proponuję sprzedać wierzytelności za niezapłacone czynsze na wolnym rynku. to będzie zastrzyk gotówki w wysokości wielu, wileu milionów.

G
Gość

Czyli jak nie wykupie, bo mnie nie stać, to mogę iść pod most? No tak, trzeba wykupić, pieniądze są potrzebne na wykup nowych bloków od znajomych? Sorry, to co się dzieje ostatnio to chyba jakis prima A prilis

G
Gość

A nadal zapraszm Panią Prezydent miasta Słupska do budynku przy ulicy Długiej 3 - i wtedy porozmawiamy o wykupie

G
Gość

polska zsada - doprowadzic do ruiny i...... sprzedać niech ci co latami placili a wlasciciel czyli miasto przeżarlo ... niech placi nadal za ruine !

G
Gość

Jak czytamy: "Miasto do osiągnięcia tego celu może skorzystać również z uprawnień wynikających z Id: D906768B-030D-4EA3-80BB-D9632B7195DC. Projekt Strona 1 art. 21 ust. 4 i 5 Ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2020r. poz. 611), tj. z prawa złożenia najemcy oferty nabycia lokalu i z prawa wypowiedzenia umowy najmu w przypadku nieprzyjęcia oferty, z zastrzeżeniem, że zapewni najemcy inny lokal zamienny.

Czyli jak wynika z powyższego nie będzie jak dotąd, że o wykup lokalu występuje najemca tylko miasto będzie wyceniać ostatnie lokale we wspólnotach, a potem będzie przedstawiać najemcom „ ofertę nie do odrzucenia” która w skrócie oznacza albo kupujesz albo wypad. Chyba nie do końca przemyślane działanie i zapewne dużo spraw wyląduje w sądzie bo jak ludzie płacą czynsz to czemu mają zostać wyrzuceni z lokalu, nie ma chyba obowiązku wykupywania lokalu. Rozumiem odzyskiwać lokale zadłużone i te sprzedawać w przetargach, ale miasto to chyba na skróty i doszli do wniosku że łatwiej kogoś zmusić taką pseudo ofertą nie do odrzucenia do kupna czegoś czego nie chce, niż odzyskać lokale i je sprzedać od tych co zalegają z czynszem po kilka czy kilkanaście tysięcy. Czyli ci co nie płacą nadal nie będą płacić, a ci co płacą jak nie skorzystają z oferty to ich wywalą mimo że płacą.

L
Lokatorka

Kpina!Polityka pgm w osobie Nazarko doprowadziła do ruiny tych mieszkań.Latami oszukiwano lokatorów,że będzie remont doprowadzając do zagrzybienia,wilgoć nie do usunięcia,ściany popękane itp

W pgm tym lepszy pracownik co najbardziej wykiwał lokatora.

Wystarczy zmienić nazarkę i postawić fachowca nie kadrowego

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3