Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupsk. Dzień Edukacji Narodowej. Dzisiaj szkoła na luzie

Fot. Łukasz Capar
Iwona Tłuchowska, nauczycielka historii w Gimnazjum nr 3 w czasie lekcji.
Iwona Tłuchowska, nauczycielka historii w Gimnazjum nr 3 w czasie lekcji. Fot. Łukasz Capar
W Dzień Edukacji Narodowej słupscy nauczyciele pracują. To znaczy przyjdą do szkół, ale za bardzo nie wiedzą, co w ten dzień tak naprawdę mają robić.

Ponad 1700 słupskich nauczycieli obchodzi dziś swoje święto. Problem w tym, że żadna ze słupskich szkół nie jest pewna, jak ten dzień powinien być zorganizowany. Sytuację gmatwają przepisy Karty nauczyciela, które określają, że Dzień Edukacji Narodowej to święto wszystkich pracowników oświaty i "jest wolny od zajęć lekcyjnych". Czy zajęciami lekcyjnymi są wszystkie zajęcia w szkole, czy tylko te prowadzone w klasach? - tego przepisy nie regulują.

- U nas zerówka pracuje normalnie od godziny 8 do 13 - mówi Małgorzata Wiśniewska, zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4 w Słupsku. - Pozostałe dzieci mają zajęcia od godziny 8 do 12 na sali gimnastycznej. Świetlica czynna będzie w godzinach od 7 do 16.

Inaczej zorganizowali dzisiejszy dzień w słupskim Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3.

- Prowadzimy ślubowanie klas pierwszych i ich otrzęsiny - zaznacza Mariusz Barański, dyrektor szkoły. - Obecność w szkole jest obowiązkowa i wychowawcy sprawdzają ją w swoich klasach. Po ślubowaniu wychowawcy mogą zorganizować czas swoim klasom w szkole lub wybrać się na wycieczki. Muszą jednak opiekować się dziećmi przynajmniej do godziny 11.

Jeszcze inaczej przepis o obchodzeniu dzisiejszego święta rozumie dyrekcja słupskiego Gimnazjum nr 1.

- Nie sprawdzamy obecności i nie ustaliliśmy, do której godziny nauczyciele muszą zajmować się uczniami - mówi Bronisław Kisiel. - Są organizowane występy artystyczne. Otwarta też będzie świetlica i pracownie. Czy uczniowie z nich skorzystają zależy tylko do nich.

U nas wojewódzko

Wojewódzkie obchody Dnia Edukacji Narodowej zostały podzielone na trzy miasta. Uroczystość odbędzie się w Gdańsku, Słupsku i Malborku. Powodem rozbicia uroczystości na części jest zbyt wielka liczba pedagogów, którzy dostaną dziś odznaczenia. W Pomorskiem to kilkaset osób i trudne byłoby znalezienie odpowiednio wielkiej sali do pomieszczenia ich wszystkich. Tylko w Słupsku o godz. 14 w auli Szkoły Policji Krzyże Zasługi dostanie 6 nauczycieli, Medale za Długoletnią Służbę - 59 pedagogów, Medale Komisji Edukacji Narodowej przypadną 67 osobom. Nagrody Ministra Edukacji Narodowej przypadną 5 nauczycielom (odznaczeni dostaną po 6,5 tys. zł brutto), Nagrody Pomorskiego Kuratora Oświaty - 13 osobom (każda z nich dostanie po 3,6 tys. zł brutto). Odznaczenie wręczy w Słupsku wojewoda pomorski Roman Zaborowski.

Skąd to święto?

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest w rocznicę utworzenia Komisja Edukacji Narodowej - 14 października 1773 roku. KEN powstała na wniosek króla Stanisława Poniatowskiego. Dziś KEN moglibyśmy nazwać ministerstwem oświaty i była to pierwsza taka instytucja w Europie.

Nasza sonda

Czy w Dniu Edukacji Narodowej nauczyciele powinni mieć wolne od pracy?

Mirosław Mozolewski, emeryt
- Nauczyciele mają bardzo ciężką pracę i potrzebują świeżego i wypoczętego umysłu do tego, aby dobrze uczyć dzieci. Dlatego w swoje święto powinni mieć dzień wolny od pracy.

Ewa Bilska, technik obsługi turystycznej
- Dzień Edukacji Narodowej nie powinien być wolny od pracy dla nauczycieli, bo rodzice nie mieliby co zrobić ze swomi dziećmi tego dnia, nie mieliby ich z kim zostawić.

Grzegorz Butkiewicz, kontroler
- Nie jestem zwolennikiem dawania nauczycielom wolnego w dniu ich święta. To trudna praca, ale nauczyciele nie mogą narzekać na mało wolnego czasu.

Anna Rutkowska, emerytka
- W święto nauczycieli nie powinno być lekcji w szkołach, ale swobodniejsze zajęcia i spotkania nauczycieli z uczniami. W ten sposób pedagodzy uczą dzieci historii tego święta.

Andrzej Ziemecki, emeryt
- Obchody święta pedagogów powinny być organizowane zawsze w najbliższą sobotę. A w Dniu Edukacji Narodowej nauczyciele powinni mieć, tak jak w każdy dzień, zajęcia z dziećmi.

Barbara Wałaszyńska, rencistka
- Nauczyciele powinni mieć dzień wolny, bo ich praca jest bardzo ciężka. O tym, że pedagodzy mają zbyt dużo wolnego, mówią tylko ci, którzy nie mieli nic wspólnego ze szkołą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza