Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupsk ma najlepsze powietrze. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyróżniło nasze miasto wśród tych, które mają poniżej 100 tys. mieszkańców

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Krzysztof Piotrkowski
Po raz pierwszy mamy twarde dowody na to, że powietrze, którym oddychamy w Słupsku jest coraz lepsze. A w zasadzie, że się poprawia, pod względem mniejszej ilości zanieczyszczeń.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska w ramach prowadzonych badań pn. „Miasto z klimatem – Lider w kategorii" w tegorocznej edycji wyróżniło Słupsk wśród miast poniżej 100 tys. mieszkańców w kategorii jakość powietrza.

Ocena dokonana została na podstawie danych pozyskanych z Inspekcji Ochrony Środowiska. Analizując zebrane dane uwzględniono dwa wskaźniki – stężenie średnioroczne pyłu zawieszonego PM10 oraz benzo(a)pirenu. Biorąc pod uwagę wskaźniki za 2018 i 2019 miasto Słupsk odnotowało postęp o 50 procent, czyli taki spadek wskaźników zanieczyszczeń w powietrzu.

- Ten nasz sukces jest widoczny.To było miarodajne i obiektywne badanie - zaznacza Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska. - Porównywano miasta w kraju, na podstawie badań w 2018 i 2019 roku. O 50 procent w tym czasie poprawiliśmy jakość powietrza w mieście.Zawsze można zadać pytanie, z czego wynika to, że jesteśmy jednym z tych miast, które mogą się chwalić jakością powietrza.Sprzyja nam samo położenie w strefie nadmorskich wiatrów, ale z kolei samo położenie miasta w dolinie zaprzecza temu, że powietrze może być czyste.Jak nam się udaje? Mamy dobrze zaplanowane miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Plany mają to do powietrza, że nie stawiamy wysokich budynków na linii wiatrów. Tworzymy korytarze powietrzne, które sprzyjają wywiewaniu zanieczyszczonego powietrza znad centrum. Po drugie, te działania które podjął wydział gospodarki komunalnej i ochrony środowiska, przynoszą efekt. Wsparcie dla mieszkańców miasta i udział w konkursach dotyczących jakości powietrza i wsparcie dla mieszkańców finansowe przy wymianie źródeł ogrzewania na bardziej ekologiczne.

Tylko w tym roku miasto przekazało mieszkańcom 340 tys.zł, jako dofinansowanie do wymiany ogrzewania.Przełożyło się to na likwidację 86 pieców węglowych. - I to będziemy czynili nadal - zapewnia pani prezydent.

Są też działania związane z termomodernizacją budynków, które powodują, że mniej zużywamy energii na ogrzewanie. To co istotne zdaniem władz miasta, to także coraz bardziej ekologiczne autobusy MZK.

- Dzisiaj możemy chwaląc się jakością powietrza, wyrazić żal, że kiedyś podjęto decyzję o likwidacji trolejbusów w naszym mieście - O wiele dalej byśmy byli dzisiaj, gdyby były - ocenia pani prezydent. - Ale cóż czasami brakuje władzy determinacji, albo wyobraźni i konsekwencji.

Po prawdzie, to jakość powietrza w mieście widać na ekranie, który wylądował ostatecznie po przeprowadzce pod ratuszem. Widać na nim, że rzadko przekraczane są w pięciu badanych punktach Słupska dopuszczalne normy jakości powietrza. Ale się zdarzają.

Są dni, gdy nad Słupskiem zawisa smog. Bywa, że zanieczyszczenie powietrza PM10 (cząstki o takiej wielkości) przekracza 345 proc. normy. Złym powietrzem oddychamy przez kilka godzin lub dni, w zależności od pogody. To wina palących w Słupsku w piecach, aut oraz pogody, czyli układu wysokiego ciśnienia. Wszystko to, co zwykle idzie z dymem z kominów w górę i jest rozwiewane przez wiatr, czasami bywa uwięzione nad miastem.

Krzysztof Ścibor ze słupskiego Biura Prognoz Pogody Calvus tłumaczy: - Tworzący się układ wysokiego ciśnienia powoduje zjawisko inwersji. Normalnie temperatura obniża się im jest wyżej, a w tym wypadku, choć jest koło zera, to na wysokości 200-300 metrów jest na plusie. To powoduje, że powietrze pod tym osiada, jak pod jakąś czapą. A na dole uwięziony jest smog.

Potem rozwiewa to wiatr. Generalnie na Pomorzu przemysłu jest mniej, a wiatry wieją częściej, więc problemy ze smogiem w miastach są rzadko, ale się zdarzają. Nie inaczej jest w Słupsku.

Dobre jest to, że obecne władze miasta deklarują, że będą wspierać wymianę źródeł ogrzewania na ekologiczne w mieście. A najlepiej byłoby, gdyby robiono to konsekwentnie. Przy rewitalizację ulicy Długiej wymieniono piece w niektórych kamienicach, w innych nie. Fakt, z kominów i tak dymi tu teraz mniej.Podłączono do miejskiej sieci pięć całych wspólnot w ramach tej rewitalizacji.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza