Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupsk ma szkołę wybitną. Znani artyści stawiają ją za wzór [ZDJĘCIA]

Mateusz Marecki
PSM w Słupsku/Facebook
Gra planszowa, wystawa rzeźb i rysunków, filmy animowane, paluszkowe improwizacje w cieniu muzyki, sprzątanie świata i koncert z orkiestrą. Ukazywanie sylwetek powszechnie szanowanych postaci nie musi być sztampowe. Udowadnia to słupska Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego, która wiedzę o życiu i twórczości swojego patrona promuje w oryginalny sposób, nawet umieszczając jego wizerunek na kubkach. To kreatywne podejście zyskało uznanie znanych pianistów, którzy nadali szkole miano wybitnej.

W ogólnopolskim konkursie, którego celem było przedstawienie I. J. Paderewskiego jako pianistę wirtuoza, kompozytora, polityka, dyplomatę, męża stanu oraz mecenasa sztuki i architektury, słupska placówka artystyczna została wyróżniona w dwóch kategoriach. Jako szkoła średnia (II stopnia) uzyskała 1. nagrodę i tytuł „wybitnej szkoły altus”, a jako szkoła podstawowa (I stopnia) – 2. nagrodę i tytuł „wybitnej szkoły primus”. Konkurs został zorganizowany pod honorowym patronatem m.in. Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nadesłane projekty szkół oceniało grono wybitnych pianistów-wirtuozów, w tym Piotr Paleczny, Katarzyna Popowa-Zydroń i Joanna Marcinkowska.

Sukces naszej szkoły muzycznej to w dużej mierze zasługa mgr Katarzyny Wiśniewskiej, która kieruje biblioteką szkolną, jej koleżanek i kolegów pracujących w szkole oraz zaangażowanych uczniów. Razem przygotowali galerię rysunków przedstawiających charakterystyczne wąsy i burzę włosów Paderewskiego, wystąpili ze słupską orkiestrą Sinfonia Baltica podczas koncertu patriotycznego na 3 maja, stworzyli też serię filmików animowanych przedstawiających urywki z życia wielkiego Polaka. Młodsza część zespołu czytała wspólnie książki o Paderewskim, a starsza wzięła udział w warsztatach ceramicznych z Hanną Jastrzębską, podczas których uczestnicy wyrzeźbili popiersia kompozytora. Wypalone w piecu i szkliwione prace można podziwiać już w budynku słupskiej szkoły muzycznej.

To nie pierwsze wyróżnienie Katarzyny Wiśniewskiej – na początku tego roku została też nominowana przez „Głos Pomorza” w plebiscycie „Osobowość Roku 2020” w kategorii Działalność społeczna i charytatywna. Nauczycielka, która również maluje, pisze i pracuje w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczego w Damnicy, z pasją opowiada o ostatnim sukcesie i projektach, które – jak podkreśla – są dziełem wielu uczniów i pedagogów. Poniżej publikujemy całą jej wypowiedź.

***

Katarzyna Wiśniewska (bibliotekarka w PSM I i II stopnia w Słupsku) o sukcesie i działaniach szkoły:
- Jestem bardzo szczęśliwa, że działalność naszej szkoły została doceniona przez tak zacne grono pedagogów i artystów. Sukces ten wypracowali przede wszystkim uczniowie, ponieważ to ich pomysły zachwyciły jury. Mam tu na myśli zdolnego Wojtka Wiśniewskiego, którego filmy poklatkowe zaskakują puentą i urzekają artyzmem. Na wyróżnienie zasługują też uczennice – Maja Janus oraz Iga i Ada Treder, które – jak się okazuje – świetnie lepią w glinie, o czym świadczą popiersia Paderewskiego wystawione w bibliotece szkolnej. Natomiast wśród uczniów szkoły muzycznej I st. wyróżnili się najmłodsi z klas I-III. Dzięki nim kolorowe portrety Pana Ignacego zdobią bibliotekę i korytarze. Być może już niedługo prace dzieci zamienią naszą szkołę w muzyczną galerię sztuki.

W pamięci całej społeczności szkolnej utkwił uroczysty koncert szkolny, przygotowany przez Panią Irenę Hubiak, i towarzysząca mu pierwsza interaktywna wystawa (listopad 2019), przygotowana przeze mnie. Podczas wystawy, która była poświęcona życiu i twórczości patrona szkoły, przebieraliśmy się za Paderewskiego, naklejaliśmy znaczki z jego podobizną na koperty, układaliśmy z deseczek klawiaturę fortepianu, oglądaliśmy liczne fotografie i smakowaliśmy winogrona z plantacji Paderewskiego. Tego wieczoru entuzjazm wśród laureatów konkursu wzbudziły kubki z pracami dzieci. Trafiły one do rąk autorów najlepszych prac, ale w przyszłości pomysł ten na pewno się jeszcze powtórzy. To był początek kilkuletniej przygody z panem Paderewskim.

W trakcie pandemii wiele działań konkursowych przybrało nową formę. Mam tu na myśli zdalne lekcje, podczas których nauczycielki rytmiki – mgr Katarzyna Wyporska-Wawrzczak i mgr Kornelia Fedorczuk-Cabrera – przeprowadziły cykl warsztatów rytmiczno-improwizacyjnych i malarskich z muzyką Paderewskiego.
Pandemia wymusiła także na nas modyfikację działań promujących czytelnictwo w naszej szkole. I tu strzałem w dziesiątkę okazał się projekt, w którym uczniowie z klas fortepianu, klarnetu, skrzypiec i wiolonczeli czytali książkę pt. „Ignacy Jan i jego plan”. W działanie to zaangażowali się przesympatyczni nauczyciele: mgr Gabriela Picz, mgr Alicja Kudrycka, mgr Piotr Mach, mgr Anna Karaś i mgr Grzegorz Karaś.

Jestem pełna optymizmu, bo szkoła nasza zmienia się każdego dnia. Wiele pomysłów czerpiemy od samych uczniów, gdyż to dla nich tworzymy naszą przestrzeń edukacyjną. Myślę, że zarażając się pozytywną energią, dzieląc doświadczeniem i współpracując w atmosferze poszanowania dobra wspólnego możemy osiągnąć jeszcze bardzo wiele. Czerpiemy wzorce od samego Paderewskiego, który na swoją sławę pracował wiele lat. Mówił, że „każdy człowiek powinien zdawać sobie sprawę z faktu, że dobre i trwałe wyniki osiągnąć można jedynie drogą krótkich, lecz ciągłych, codziennych wysiłków. Jednorazowy wysiłek jest kompletnie jałowy. Prawdziwą umiejętność zarówno w nauce i w sztuce, jak i w każdych innych zajęciach, zdobyć można tylko codzienną pracą i codziennym wysiłkiem. I to jest bezwzględnie pewne.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza