Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupsk. Nie płacisz za czynsz, to cię wpiszą do rejestru dłużników

Daniel Klusek [email protected] Tel. 59 848 81 00 Fot. Kamil Nagórek
Opłaty czynszowe można regulować m.in. w Biurze Obsługi Mieszkańca PGM.
Opłaty czynszowe można regulować m.in. w Biurze Obsługi Mieszkańca PGM.
Słupskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej ma nowy pomysł na walkę z dłużnikami. Będzie ich wpisywał do Krajowego Rejestru Długów.

PGM współpracuje z Krajowym Rejestrem Długów od stycznia tego roku. W ciągu kilku najbliższych dni mają powstać pierwsze listy dłużników, które administracja będzie chciała umieścić w rejestrze. Wpisania do Krajowego Rejestru Długów mogą się obawiać te osoby, które zalegają PGM z czynszem na kwotę powyżej 500 złotych oraz takie, które nie spłaciły długu przez co najmniej 180 dni od czasu jego powstania.

- Z płatnością zalega około trzech tysięcy osób. Są to najemcy bądź właściciele mieszkań, ale również osoby, które wynajmują od nas pomieszczenie na działalność gospodarczą - mówi Aleksandra Podsiadły, rzecznik prasowy PGM. - Niemal wszystkie kwalifikują się do tego, aby znaleźć się w Krajowym Rejestrze Długów.

Czytaj też: Długi. Możesz trafić na czarną listę

Wpisanie do KRD może dłużnikom znacznie skomplikować życie. Nie będą oni mieli możliwości otrzymania kredytu od banku bądź innych instytucji finansowych, nie zrobią zakupów na raty, nie podpiszą umowy z operatorem sieci komórkowej ani nie założą telewizji satelitarnej.

- Nawet gdy spłacą dług w KRD zostanie po nich ślad. Dla różnych instytucji będą one potem osobami wysokiego ryzyka - podkreśla Aleksandra Podsiadły.

Informacje o tym, że nie warto zalegać z czynszem, pojawiły się już na klatkach schodowych budynków administrowanych przez PGM. Są one również dostępne na książeczkach czynszowych.

Łączna kwota, jaką administracji PGM winni są dłużnicy, to 18 milionów złotych. Rekordzista z tytułu czynszu i odsetek musi zapłacić ponad sto tysięcy złotych. Z największymi dłużnikami PGM prowadzi sprawy w sądzie.

Jak uniknąć wpisania do KRD Osoby, które mają dług wobec PGM, mają trzy możliwości, aby zmniejszyć lub całkowicie zniwelować dług:

Mogą złożyć wniosek do komisji ulg i umorzeń. Dzięki temu ma się możliwość odroczenia terminu zapłaty czynszu, a także rozłożenia długu na raty, co wstrzymuje procedurę windykacji

Mogą przystąpić do programu "Dozorca" i odpracować dług wykonując zlecone przez PGM prace porządkowe w okolicy miejsca swojego zamieszkania

Jeśli mają duże i atrakcyjne mieszkanie, mogą je zamienić na mniejsze. Nowy lokator będzie miał obowiązek spłacić dług, jaki powstał na danym lokalu.

Czytaj też: Dłużnicy identyfikowani przez biura informacji gospodarczej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza