MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Słupsk nie wybuduje nowych mieszkań komunalnych. W planach jest kupno bloku od jednego z deweloperów

olo
Z zapowiadanej budowy trzech nowych bloków komunalnych w centrum Słupska nic nie wyszło. Powód? COVID-19. Gotowy projekt, przygotowany teren pod inwestycję i wydane pozwolenie na budowę muszą poczekać na lepsze czasy. W planach jest za to kupno bloku od jednego z deweloperów.

Czynszową kamienicę przy ul. Płowieckiej, w której miasto wyremontowało trzy mieszkania za kwotę 106 tysięcy złotych, wyburzono jeszcze w 2019 roku. W zamierzeniach stary budynek miał ustąpić miejsca trzem nowym blokom, w których miało się znaleźć 57 mieszkań komunalnych. Szacowano, że inwestycja pochłonie od 15 do 17 milionów złotych, z czego większość miała stanowić nisko oprocentowana i unijna pożyczka. Liczono, że pierwsze wbicie łopaty nastąpi dość szybko, ale realizację zaplanowano na 2021 rok. Dziś wiadomo, że nic z tego nie będzie. Oficjalnym powodem jest COVID-19.

- Sytuacja, jaka obecnie panuje na świecie, nie sprzyja podejmowaniu decyzji o realizacji tak dużych przedsięwzięć, stąd nasze plany mogą zostać zweryfikowane – informuje Monika Rapacewicz, rzecznik słupskiego ratusza.

W Słupsku trwa długo oczekiwany remontu ulicy Długiej. Zobaczcie jak postępują prace remontowe. Zapraszamy do galerii zdjęć. <iframe src="//get.x-link.pl/b06bde45-c2c5-ff31-ee83-67f52c34b7f1,3c03c465-e294-5c39-9097-421dba1ec217,embed.html" width="640" height="360" frameborder="0" webkitallowfullscreen="" mozallowfullscreen="" allowfullscreen="" allow="autoplay; fullscreen" scrolling="no"></iframe>

Remont ulicy Długiej w Słupsku (wideo, zdjęcia)

Inwestycję przy ul. Płowieckiej wykreślono z tak z Wieloletniej Prognozy Finansowej, jak i tej Inwestycyjnej. Urząd zapewnia, że do pomysłu budowy bloków komunalnych można za zgodą rady zawsze wrócić. Pada nawet pomysł, aby to zdanie zrealizowała któraś z miejskich spółek. Projekt jest gotowy, kosztował niecałe 155 tysięcy złotych. Do tej kwoty trzeba też dodać nadzór autorski w wysokości 8.610 zł – płatny w trakcie realizacji inwestycji. Miasto uzyskało też prawomocne pozwolenie na budowę.

Tymczasem COVID-19 nie wpłynął na ideę zakupu mieszkań od prywatnego dewelopera. Ten projekt jest w WPI. W tegorocznym budżecie zabezpieczono nawet 10 milionów złotych. Ma to przełożyć się na zakup 35 mieszkań.

- Miasto oczekuje na pojawienie się na rynku gotowego budynku mieszkalnego wielorodzinnego z wykończeniem pod klucz – tłumaczy Monika Rapacewicz. - Z przeprowadzonego w ubiegłym roku rozeznania rynku wynika, że co najmniej jedna taka inwestycja powinna w tym roku powstać w Słupsku. Kiedy inwestor zgłosi chęć zbycia już gotowego budynku, będzie mogło dojść do finalizacji transakcji.

Wcześniej przeprowadzona ma być wycena, a projekt uchwały kupna nieruchomości trafi do rady miasta. Słupski ratusz podkreśla, że zdecyduje się na zakup jedynie w sytuacji, kiedy będzie pewny, że ma duże szanse na uzyskanie bezzwrotnego finansowego realizowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Podobnie jak miało to miejsce przy inwestycji STBS przy ul. Długiej 30.

Przypomnijmy, że dwa budynki wielorodzinne wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, drogami wewnętrznymi i małą architekturą buduje słupska firma SIMA. Koszt to niecałe 13,2 mln zł. Sam koszt budowy budynku Długa 30 (zasiedlanego przez miasto) to 8,3 mln zł, ale udział finansowy miasta wynosi w tym 6,6 mln. Połowa tej kwoty ma zwrócić się dzięki dotacji z BGK. Wówczas cena metra wg wyliczeń ratusza dla 33 lokali spada do 2,4 tys. zł.

Blok przy ul. Długiej powinien zostać zasiedlony do końca maja. Na najbliższej sesji rada zadecyduje o 153 tysiącach złotych, które mają trafić do Słupskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w związku z kosztami najmu i opłat za lokale, które ratusz będzie wynajmować jako komunalne. Wcześniej zajmować miał się tym PGM.

Zobacz także: Wyburzanie budynków przy ulicy Długiej w Słupsku

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza