Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupsk. Powstał Punkt Konsultacyjno - Diagnostyczny przy ul. Tuwima. Testy na HIV za darmo i anonimowo (wideo)

Magdalena Olechnowicz
Fot. Kamil Nagórek
Dzisiaj otwarto w Słupsku Punkt Konsultacyjno - Diagnostyczny. Można w nim wykonać test w kierunku wirusa HIV. Co najważniejsze - za darmo, bez skierowania i anonimowo.
Otwarcia centrum anty-HIV

Otwarcie centrum profilaktycznego anty-HIV

Kontakt.

Kontakt.

Laboratorium Medica - Lab, ul. Tuwima 23, tel. 059 842 87 06, godziny otwarcia - w październiku i w listopadzie we wtorki, środy i czwartki w godz. 15-18, w grudniu we wtorki i w czwartki w godz. 9-15 i 15.20 - 18. Można przychodzić bez wcześniejszej rejestracji.

To jedyne takie miejsce w mieście. Dla słupszczan i mieszkańców regionu, to bardzo ważna informacja, zwłaszcza, że województwo pomorskie jest w czołówce zakażeń wirusem HIV.

Punkt Konsultacyjno - Diagnostyczny powstał w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej "Media - Lab", czyli w międzyzakładowej przychodni lekarskiej przy ul. Tuwima 23. Dostępny jest dla każdego.

- Nikt tu nikogo nie będzie pytał o nazwisko, czy adres. Dlatego każdy, kto czuje jakiś wewnętrzny niepokój, kto w życiu jakieś ryzykowne zachowania, może tu spokojnie przyjść, porozmawiać z wykwalifikowanym doradcą i zrobić test - zachęca Jolanta Zawadzka, kierownik sekcji oświaty zdrowotnej w słupskim sanepidzie.

Okazuje się, że województwo pomorskie jest w czołówce krajowej, jeśli chodzi o zakażenia wirusem HIV.

- Potwierdzonych mamy około 980 przypadków, ale szacunkowo jest ich około 3 tysięcy. Większość o zakażeniu nie wie, bo nie robi testów - mówi Paweł Zielazny, koordynator ds. profilaktyki w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku.

Słupska placówka to jedyne takie miejsce w mieście, gdzie testy w kierunku wykrycia wirusa Hiv będą bezpłatne i anonimowe. Każdy poddający się badaniu będzie mógł skorzystać z pomocy profesjonalnych doradców, przeszkolonych przez Krajowe Centrum ds. AIDS.

- Najpierw osoba taka będzie proszona o wypełnienie anonimowej ankiety. Oczywiście nie musi jej wypełniać, jeśli nie ma ochoty. Później jest czas na rozmowę z doradcą, a później następuje pobranie krwi do badania. Pacjent zostaje też uprzedzony, że nawet, gdyby wynik był pozytywny, to jeszcze nie koniec świata. To szansa na wcześniejsze rozpoczęcie leczenia, czyli na przedłużenie życia - mówi Jolanta Zawadzka.

Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny utworzony został we współpracy z Polskim Towarzystwem Oświaty Zdrowotnej, oddziałem terenowym w Słupsku, dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku i Krajowego Centrum ds. AIDS w Warszawie. Lokal na poradnię nieodpłatnie użyczyło Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Słupsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza