Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupsk przygotowuje się na wypadek zagrożenia radiacyjnego. To każdy mieszkaniec miasta wiedzieć powinien

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Archiwum Polska Press
18 aptek, 16 przychodni i dwa punkty w małym i dużym ratuszu. W tych miejscach, których listę publikujemy, w razie zagrożenia radiacyjnego będą wydawane bezpłatnie słupszczanom tabletki z jodkiem potasu.

W przypadku uwolnienia do atmosfery radioaktywnego jodu konieczne jest podanie osobom, przebywającym na zagrożonym terenie, tabletki zawierające wysokie stężenie stabilnego jodu. W Słupsku, zgodnie z procedurami, urzędnicy opracowali plan dystrybucji preparatu z jodkiem potasu na wypadek skażenia promieniotwórczego, do którego może dojść w wyniku ataku Rosjan na elektrownię atomową w Zaporożu na Ukrainie, czy ataku jądrowego albo awarii jednej z zachodnich elektrowni jądrowych. Póki co zagrożenia skażeniem nie ma, a to są działania prewencyjne, które są prowadzone w całym kraju i zaplanowane przez rząd.

Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska: - To jest ważna, bardzo ważna informacja. Nasze stanowisko do tego jak będziemy chcieli pomóc mieszkańcom w przypadku gdyby na froncie wschodnim wojny rosyjsko ukraińskiej zdarzył się wybuch atomowy. Ja nie chcę w żaden sposób podbijać nastrojów lęku, ale wiemy i nie unikniemy tego, bo dochodzą do nas informacje że atakowana jest elektrownia jądrowa, że jest niebezpieczeństwo. Musimy wiedzieć, co się stanie, gdyby taka rzecz miała tam miejsce.

Na konferencji w ratuszu przekazano to z uwagi na zainteresowanie tematem w kraju oraz by nie powtarzały się fałszywe wiadomości o zagrożeniu.

Jerzy Janiak, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miejskim w Słupsku: - Od paru tygodni na terenie kraju w tym na terenie Słupska prowadzona jest kampania informacyjna na przypadek nagłego zdarzenia radiacyjnego. Chciałbym uspokoić, że teraz nie ma zagrożenia, ale służby podległe pani prezydent działają w ramach zarządzania antykryzysowego, tak by przygotować wszystko na wypadek zdarzenia. Chodzi też o to by przygotować mieszkańców, co robić gdyby na terenie Słupska był radioaktywny jodek potasu. Powodem może być nie tylko użycie broni jądrowej na wojnie, ale i awarie elektrowni jądrowych, np. w Szwecji, Francji itd. Przykład mieliśmy w roku 1986 gdy była awaria w Czarnobylu. Wtedy podawano w Polsce płyn, teraz unowocześniony do tabletek. Tabletki z jodkiem potasu znajdują się już w magazynie miejskim. Są przygotowane, w każdej chwili i o każdej porze dnia i nocy do rozesłania ich do punktów, które wytypowaliśmy w mieście, do wydawania tabletek mieszkańcom.

Urzędnicy przygotowali ulotki i wytypowali miejsca, w których w razie zagrożenia będą wydawane mieszkańcom tabletki. Będą wydawane bezpłatnie. By były skuteczne, potrzeba je przyjąć od dwóch do ośmiu godzin od zdarzenia.

Przyjęcie takiej tabletki nasyca tarczycę stabilnym jodem blokując wchłanianie przez nią radioaktywnego jodu zapobiegając jego gromadzeniu - aby zapewnić odpowiednią ochronę lek należy przyjąć doustnie niezwłocznie po otrzymaniu komunikatu od właściwych służb o wystąpieniu skażenia - jeśli taka sytuacja miałaby miejsce, miasto Słupsk dysponuje zapasem takich tabletek dla wszystkich mieszkańców. Tu nie ma rejonizacji, tabletkę otrzyma każdy, kto zgłosi się do punktu.

Sygnałem w nocy mają być wyjące syreny, będą też informacje przez SMS. Informacja będzie rozpowszechniana na terenie miasta przez Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Słupsku, działające służby, inspekcje i straże oraz media. Wtedy będzie trzeba udać się do jednego z punktów: 18 aptek, 16 przychodni i małego oraz dużego ratusza. Tabletki będą wydawane osobom pełnoletnim.

- Należy podkreślić, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów. To zaszkodzi! - ostrzega szef słupskiego sztabu kryzysowego.

Dawkowanie produktu, w razie zagrożenia radiacyjnego, należy przeprowadzić zgodnie z opisem zamieszczonym w „Charakterystyce produktu leczniczego” dla tabletek jodku potasu o mocy 65 mg. Jedna tabletka zawiera 65 mg potasu jodku, co odpowiada 50 mg jodu.

Dawkowanie: dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 100 mg jodu (2 tabletki); dzieci od 3 do 12 lat: 50 mg jodu (1 tabletka); dzieci od miesiąca do 3 lat: 25 mg jodu (1/2 tabletki); noworodki i niemowlęta młodsze niż 1 miesiąc: 12,5 mg jodu (1/4 tabletki); kobiety w ciąży i karmiące piersią (każdy wiek); 100 mg jodu (2 tabletki). Tabletki należy przyjmować doustnie, popijając wodą lub innym chłodnym napojem.

Przypomnijmy, aktualnie nie ma żadnego zagrożenia na terenie kraju, sytuacja jest stale monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki i Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej - podmioty te prowadzą taki monitoring od bardzo dawna, nie tylko dlatego, że za naszą granicą trwa wojna, ale jest to ich naturalne zadanie od wielu lat.

Natomiast prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka powiedziała, że jej prywatnym zdaniem lepiej byłoby, gdy te tabletki wydano od razu mieszkańcom, bo nie wyobraża sobie, jak w ciągu dwóch godzin, w nerwach i emocjach udać się do punktu wydawania.

- 36 punktów dla ponad 80 tysięcy mieszkańców. Stąd zgłaszaliśmy wniosek na spotkaniu z wojewodą by przemyśleć formułę dystrybucji tych tabletek - powiedziała prezydent Słupska na konferencji.

W przypadku zaistnienia zdarzenia radiacyjnego na terenie miasta Słupska, tabletki jodku potasu będą wydawane bezpłatnie dla mieszkańca miasta, tylko w ilości przeznaczonej do zażycia, w następujących punktach:

APTEKI:

Apteka Szpitalna w WSzS im. Janusza Korczaka Sp. z o.o w Słupsku ul. Hubalczyków 1
Apteka Cefarm 36,6 ul. Żółkiewskiego 16 a
Apteka Centrum Zdrowia ul. Piłsudskiego 2
Apteka Dbam o zdrowie ul. Wojska Polskiego 9
Apteka Dom leków ul. Kopernika 28
Apteka Dom leków ul. Braci Gierymskich 1
Apteka Dr Max ul. Tuwima 32-33
Apteka Gemini ul. Stary Rynek 5
Apteka Jodłowa ul. Jodłowa 53
Apteka Na Gierymskich ul. Kossaka 23 b
Apteka Na Hubalczyków ul. Hubalczyków 13 b
Apteka Nowomiejska ul. 11-go Listopada
Apteka Pod Gryfem ul. Hubalczyków 8
Apteka Pod Mnichem ul. Armii Krajowej 36
Apteka Pod Mnichem II ul. Nad Śluzami 33
Apteka Szybka ul. 3-go Maja 82/24

PRZYCHODNIE:

Przychodnie Rejonowe SPMZOZ w Słupsku:
1. ul. Tuwima 37
2. ul. Wojska Polskiego 49
3. ul. 11 Listopada 7
4. ul. Łokietka 6
5. ul. Westerplatte 1
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej POLO ul. Wileńska 30
Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska SPZOZ ul. Westerplatte 67
Praktyka Lekarzy Rodzinnych „Auxilium” ul. Jana Pawła II 1
SPZOZ MSWiA w Koszalinie Przychodnia nr 2 ul. Lelewela 58
Lekarz Domowy Sp. z o.o. ul. Kołłątaja 31
Centrum Zdrowia SALUS i Szpital SALUS ul. Zielona 8
Podstawowa Opieka Zdrowotna przy WSzS im. Janusza Korczaka Sp. z o.o. w Słupsku ul. Hubalczyków 1
Szpitalny Oddział Ratunkowy w WSzS im. Janusza Korczaka Sp. z o.o w Słupsku ul. Hubalczyków 1

INNE PUNKTY:

Urząd Miejski w Słupsku Plac Zwycięstwa 1
Urząd Miejski w Słupsku Plac Zwycięstwa 3

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza