Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupsk. Studenci WHSZ wiedzą, jak zarządzać firmą

Zbigniew Marecki [email protected] tel. 59 848 81 00 Fot. Łukasz Capar
Na zakończenie projektu kursanci otrzymali certyfikaty i podręcznik dobrych praktyk biznesowych.
Na zakończenie projektu kursanci otrzymali certyfikaty i podręcznik dobrych praktyk biznesowych.
78 studentów Wyższej Hanzeatyckiej Szkoły Zarządzania ukończyło dwuletni kurs, podczas którego uczyli się, jak założyć i zarządzać nowoczesną firmą.

Kurs odbywał się w ramach dofinansowanego przez Unię Europejską projektu X-pertis, który w Słupsku realizowała firma Macrologic, wspólnie z WHSZ.

– Celem projektu było przygotowanie grupy młodych ludzi do samodzielnego działania w gospodarce, z wykorzystaniem narzędzi IT i programów pozwalających elektronicznie zarządzać biurem – mówi Janusz Jakubczak, kierownik projektu.

W nowatorskim projekcie uczestniczyć miało 80 studentów i absolwentów uczelni biznesowych. Ostatecznie egzaminy końcowe zdało i certyfikaty potwierdzające otrzymało 78 kursantów. Każdy z nich musiał zaliczyć 308 godzin zajęć.

– Nie wszyscy wywiązali się z tego obowiązku, ale utrzymaliśmy się w limicie osób, które mogły odpaść z projektu – dodaje Jakubczak.

Czytaj także: Studenci boją się brać pożyczki na naukę

Projekt składał się z części teoretycznej, w której z kursantami dzielili się naukowcy. Na podstawie ich wykładów powstał podręcznik dobrych praktyk biznesu, który ma być pomocny uczestnikom w ich dalszych działaniach gospodarczych. Ponadto kursanci prowadzili dwie firmy symulacyjne – hotel oraz sklep z meblami. Każdy z nich był odpowiedzialny za wykonywanie obowiązków na innym stanowisku.

– Pracowałem w hotelu jako dyrektor administracyjny. To było bardzo ciekawe doświadczenie, bo musiałem podejmować decyzje, które wpływały na innych – mówi Dariusz Birecki, student II roku zarządzania w WHSZ. Bardzo mu się przydały także wykłady z logistyki, które już teraz może wykorzystać w praktyce, bo pracuje w firmie zajmującej się logistyką.

Inni uczestnicy projektu podkreślają, że cenne dla nich było to, że podczas projektu mogli popełnić błędy, które w realnym życiu mogłyby być dla nich kosztowne.

Z projektu zadowolone są także władze WHSZ, bo w rezultacie wzbogaciły się o czterdzieści nowych laptopów i oprogramowanie dla nich, które na zakończenie projektu uczelni przekazała firma Macrologic.

Czytaj także: W Słupsku można będzie zostać inżynierem informatykiem

– Mamy świadomość, że ten projekt pomógł się przygotować grupie ambitnych, młodych ludzi, którzy już za półtora roku będą mogli spróbować swoich sił w słupskim Parku Technologicznym. To właśnie z myślą o takich ludziach przed kilku dniami rozpoczęto jego budowę w Słupskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej – dodaje doc. Antoni Szreder, rektor słupskiej WHSZ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza