Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupsk> Wielki program kanalizacyjny ukończony

Zbigniew Marecki [email protected] Fot. (59) 848 81 00 Fot. Kamil Nagórek
Kluczowym elementem projektu była modernizacja oczyszczalni ścieków w Słupsku.
Kluczowym elementem projektu była modernizacja oczyszczalni ścieków w Słupsku.
W najbliższy piątek w Łosinie nastąpi oficjalne zakończenie budowy 42-kilometrowej sieci kanalizacji w gminie Kobylnica.

To jeden z najważniejszych etapów wielkiego projektu infrastrukturalnego w regionie słupskim.

Przedsięwzięcie jest dotowane przez Unię Europejską. Kontrakt dotyczący gminy Kobylnica podpisano 31 sierpnia 2007 roku. Opiewał na blisko 5 milionów euro netto. Konsorcjum firm – Przedsiębiorstwo Inżynierii Środowiska "EkoWodrol” z Koszalina oraz Hydrobudowa ze Sławna – miały go ukończyć do 27 października 2009 roku.

Terminu nie dotrzymało, dlatego zapłaciło ponad 300 tys. euro kary umownej. Ostatecznie wykonano wszystkie przewidziane kontraktem roboty: 22,2 km sieci kanalizacji grawitacyjnej, 19,9 km sieci kanalizacji tłocznej, 14 przepompowni sieciowej i 7 przepompowni przydomowych. Zaprojektowano i wykonano kanalizację sanitarną w Kruszynie, Kwakowie, Lubuniu, Komiłowie, Żelkach, Żelkówku, Zajączkowie, Łosinie, Sierakowie Słupskim i Kończewie.

– Stworzony został, wspólnie z istniejącymi sieciami kanalizacyjnymi w Kobylnicy, Bolesławicach, Łosinie i Widzinie, jeden spójny system, którym ścieki odprowadzane są poprzez sieć kanalizacyjną Słupska do nowoczesnej oczyszczalni ścieków w Słupsku – mówi Przemysław Lipski, rzecznik prasowy spółki Wodociągi Słupsk, która jest beneficjentem projektu.

– Zapewnia to właściwy, zgodny z prawem unijnym, stopień oczyszczenia ścieków w sposób najbardziej efektywny.

Cały projekt o nazwie "Program gospodarki wodno-ściekowej w rejonie Słupska” dotyczy budowy zintegrowanego modelu gospodarki wodno-ściekowej dla miasta i sąsiednich gmin: Kobylnica i Słupsk. Jego realizacja to największe unijne przedsięwzięcie w regionie. Ma on charakter działania tzw. zlewniowego, polegającego na zebraniu i oczyszczeniu ścieków komunalnych w oczyszczalni ścieków w Słupsku z terenu trzech sąsiadujących ze sobą gmin.

– W wyniku realizacji programu osiągnięte zostały już wymogi co do jakości wody przeznaczonej do spożycia na terenie miasta Słupska w zakresie redukcji zawartości zwią zków żelaza i manganu – dodaje Lipski.

Realizacja całego projektu powinna zostać zakończona do końca 2010 r. Spółka Wodociągi Słupsk podpisała już wszystkie z zakładanych dwunastu umów na roboty budowlane. Dotąd zakończono prace przy rozbudowie oczyszczalni ścieków, budowie głównego kolektora ściekowego, sieci kanalizacji ściekowej oraz budowę stacji uzdatniania wody w Słupsku. Wykonano także prace na terenie gminy Kobylnica oraz w miejscowościach Kusowo, Krępa, Płaszewko i Swochowo w gminie Słupsk. Na ukończeniu są roboty w Bruskowie Małym, Wierzbię-cinie i Bruskowie Wielkim.

W tej samej gminie w tym roku kontynuowana będzie budowa kanalizacji w Rogawicy, Grąsinie, Jezierzycach, Bukówce, Redzikowie, Wieszynie, Kukowie, Wiklinie, Wrześciu, Lubuczewie i Warblewie. Natomiast w gminie Kobylnica w Kuleszewie, Luleminie i Sycewicach. Nadzór nad kontraktami sprawuje inżynier kontraktu spółka Grontmij Polska.

Na koniec marca łączne zaawansowanie realizacji kontraktów podpisanych w ramach projektu wynosiło blisko 82 procent. W sumie przewiduje on wykonanie na terenie gmin Słupsk i Kobylnica ok. 50 km sieci kanalizacji grawitacyjnej oraz ok. 90 km sieci kanalizacji tłocznej oraz ok. 86 przepompowni ścieków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza