Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupsk> Własny biznes po czterdziestce

Zbigniew Marecki zbigniew.marecki @mediaregionalne.pl tel. (59) 848 81 00 Fot. sxc.hu
W projekcie mogą uczestniczyć osoby, które ukończyły 45 lat i w ciągu ostatniego roku nie prowadziły działalności gospodarczej.
W projekcie mogą uczestniczyć osoby, które ukończyły 45 lat i w ciągu ostatniego roku nie prowadziły działalności gospodarczej.
Do 5 lipca osoby po 45. roku życia mogą w słupskim ratuszu składać wnioski o dotację na otwarcie własnej firmy. Można otrzymać nawet 40 tysięcy złotych.

Tak duże pieniądze można dostać w ramach realizowanego przez ratusz projektu "Własna firma po 45 roku życia", który jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny Unii Europejskiej. Całkowita wartość realizowanego projektu przekracza 2,1 miliona złotych. Poza dotacją z EFS złożą się na nią także pieniądze z budżetu państwa.

Słupski ratusz już prowadzi nabór zainteresowanych. Do tej pory ponad 20 osób pobrało formularze wniosków zgłoszeniowych w magistracie. Petenci mogą je również ściągnąć ze strony internetowej magistratu.

Kto może się ubiegać o udział w projekcie? Mogą to robić tylko mieszkańcy Słupska, którzy ukończyli 45 lat i w ciągu ostatniego roku nie prowadziły działalności gospodarczej. Nie muszą natomiast być bezrobotne. Za to powinny mieć pomysł na własny biznes, do którego przekonają komisję weryfikującą wnioski.

- Na początku lipca zacznie się weryfikacja wniosków pod względem formalnym. Na tej podstawie powstanie lista rankingowa zainteresowanych, spośród których 40 osób we wrześniu i październiku przejdzie szkolenie z podstaw przedsiębiorczości i przy wsparciu doradców napisze biznesplany - mówi Ewa Czołba z Urzędu Miejskiego w Słupsku.

Szkolenie obejmie wiedzę z zakresu księgowości, prawa, marketingu, obsługi i wykorzystania komputera w biznesie oraz sporządzania biznesplanów. Z tej grupy specjalna komisja wybierze 40 osób, które otrzymają wsparcie finansowe na otwarcie firmy. Z jednej strony będzie to dotacja w wysokości do 40 tysięcy złotych na zakup trwałych środków do prowadzenia działalności zakupu. Jej wysokość będzie zależała od oceny biznesplanu.

Jednocześnie nowi przedsiębiorcy będą otrzymywali dotacje pomostowe w wysokości 1200 zł , wypłacane nawet przez okres do 12 miesięcy od dnia zarejestrowania przedsiębiorstwa. Jak się dowiedzieliśmy w ratuszu, w przypadku najlepiej radzących sobie na rynku firm dotacja pomostowa może trwać tylko 6 miesięcy.

Szczegółowe informacje udzielają pracownice ratusza: Ewa Czołba, tel. 59 84 88 466 , e-mail: [email protected] oraz Violetta Karwalska, tel. 59 84 88 471, e-mail: [email protected].

Wszystkie dokumenty należy składać w siedzibie Biura Projektu: Urząd Miejski w Słupsku, Wydział Rozwoju Miasta, Mały Ratusz pokój nr 105/106, Plac Zwycięstwa 1.

Zasady uczestnictwa Do Projektu może przystąpić osoba, która jest zameldowana w Słupsku, jest wieku od 45 do 65 lat i zarejestruje w ramach Projektu nową działalność gospodarczą na terenie Słupska. Ważne jest, aby przystępując do tego przedsięwzięcia taka osoba nie była przedsiębiorcą (nie prowadziła i nie zawiesiła działalności gospodarczej) w okresie poprzedzających 12 kolejnych miesięcy. Kandydat nie może być karany za przestępstwo umyślne i nie może się toczyć wobec niego postępowanie karne oraz skarbowe.

Ponadto nie może kandydować osoba zatrudniona lub współpracująca z Gminą Miejską Słupsk lub z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Nie będą też przyjmowane wnioski od osób, które skorzystały lub skorzystają ze wsparcia na założenie tej samej działalności gospodarczej w ramach Działania 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki lub otrzymały pomoc z innych źródeł, w tym ze środków Funduszu Pracy, PFRON itp.

Dokument do wypełnienia

Kandydat zainteresowany przystąpieniem do programu musi wypełnić specjalny kwestionariusz osobowy (do otrzymania w UM w Słupsku). W skład tego dokumentu wchodzi CV kandydata, szczegółowy opis jego obecnego statusu meldunkowego i zawodowego. Poczesne miejsce w kwestionariuszu zajmuje opis planowanej działalności. Do podpisu jest także kilka oświadczeń, jak np. o niekaralności, o nieotrzymaniu dofinansowania w podjęcie działalności gospodarczej z funduszy publicznych, itp.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza