Słupsk wysoko w rankingu miast dla młodych

Grzegorz Hilarecki
Fot. Łukasz Capar
W piątek w Warszawie podczas specjalnej konferencji zaprezentowano najnowszy ranking Europolis: miasta dla młodych. W zestawieniu przygotowanym przez Fundację Schumana i Fundację Konrada Adenauera Słupsk wypadł zaskakująco dobrze.

Na 66. polskich miast na prawach powiatu, które jak co roku znalazły się w rankingu, Słupsk jest wysoko, najwyżej od lat, i po raz pierwszy za sobą zostawił Koszalin. W poprzednich zestawieniach normą było, iż Koszalin jest daleko z przodu, a Słupsk daleko z tyłu, a bywało, że wśród krajowych miast-maruderów.

- Na scenę życiowej historii wchodzi pokolenie, któremu mentalnie bliżej do nomadów, nieprzywiązujących się do miejsca niż osadników szukających stabilizacji. W Polsce po 2020 roku miasta będą się kurczyły o 100 tysięcy mieszkańców rocznie. Dla wielu miejscowości to być albo nie być. Muszą już dziś walczyć o to, by młodzi chcieli w nich mieszkać. Miasto musi więc kusić, inspirować, a czasami też prowokować. Inaczej stanie się kształtem poprzecinanym siatką ulic w smarfonowej aplikacji - napisał o najnowszym raporcie Witold Drożdż, członek Zarządu Orange Polska.

Jak tłumaczą autorzy ranking miast dla młodych stworzyli w oparciu o wskaźnik złożony z siedmiu dziedzin (gospodarka lokalna, edukacja, infrastruktura, mobilność, kultura i rozrywka, otwartość, zdrowie i opieka). Każda z nich może przyjąć wartość od 0 do 100 punktów, które nadawane były na podstawie 37 mierników. Do wyliczenia tych ostatnich wykorzystano dane GUS-u, PKW, BIP, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, inspektoratów drogowych i ochrony środowiska oraz udostępnione przez same miasta. Podobnie jak we wcześniejszych raportach z cyklu „Europolis”, w niniejszym rankingu porównano 66 polskich miast na prawach powiatu.

Podobnie jak w większości poprzednich edycji raportu Europolis, pierwsze miejsce zajęła Warszawa z wynikiem 55 punktów. W tym roku ocenę wystawiono w skali do 100 punktów. Co ciekawe, stolica wygrała tylko w jednej z ocenianych dziedzin... rozwoju gospodarczym.
Na kolejnym miejscy był Rzeszów - 52 pkt, a trzecie Katowice - 49 pkt.
Skład pierwszej dziesiątki miast dla młodych nie jest zaskoczeniem: za Katowicami plasują się Gdańsk (zwycięzca kategorii „Otwartość”) i Kraków (zwycięzca kategorii „Kultura i rozrywka”), a następnie Wrocław, Opole, Poznań, Sopot i Łódź. Z wyjątkiem bogatego i prężnego Sopotu wszystkie są miastami wojewódzkimi - ośrodkami, które ze względu na swój potencjał gospodarczy i kulturalny cieszą się dużą siłą przyciągania.

Czytaj także

Słupsk dostał w rankingu 33,35 pkt i zajął 23. miejsce. Dla porównania Gdynia była 18. - 35,10 pkt, a Koszalin 26. z oceną 32,69 punktów.

Za naszym miastem były ośrodki wojewódzkie, Kilece, Białystok oraz... Toruń! Jak napisano w raporcie: „Drugą połowę zestawienia otwiera Toruń, który obok Zielonej Góry zanotował jeden z dwóch najniższych wyników spośród miast wojewódzkich. Stało się tak mimo bardzo wysokiej noty Torunia w kategorii „Kultura i rozrywka” - miasto na kulturę przeznacza istotną część swojego budżetu, odbywa się w nim też stosunkowo dużo wydarzeń kulturalnych i funkcjonuje wiele klubów sportowych. W innych kategoriach Toruń osiąga wyniki przeciętne (np. kondycja gospodarcza, infrastruktura, zdrowie) lub po prostu słabe (otwartość, mobilność)”.

Ostatnia dziesiątka miast, jak zwykle można by podsumować, składa się z miejscowości Górnego Śląska (Bytom, Mysłowice, Ruda Śląska, Świętochłowice, Dąbrowa Górnicza), miast z regionów o słabszej kondycji gospodarczej (Grudziądz i Elbląg z warmińsko-mazurskiego, Chełm z lubelskiego oraz Suwałki z podlaskiego).

Słupsk doceniony za ... edukację

Za gospodarkę lokalną Słupsk dostał ocenę - 29,26 i był na 34 miejscu. Prawie dokładnie w połowie stawki, ale o jedno miejsce przed Koszalinem.
Ale w edukacji nasze miasto oceniono w ścisłej polskiej czołówce. Piąte miejsce i ponad 50 pkt w ocenie. Zdaniem autorów zadecydowały o tym nasze licea. „Na korzyść niewielkiego Słupska i Przemyśla przemawia wysoka dostępność szkół licealnych” - podsumowano. Tu Słupsk przebił Gdańsk czy Kraków!

W kategorii infrastruktura Słupsk oceniono na miejsce 30 z 36,95 pkt, też nie znacznie wyżej od Koszalina.

Czytaj także

W kategorii mobilność nasze miasto zestawiono z maruderami - 51. miejsce i tylko 15,31 pkt. Co najlepiej oddaje problemy komunikacyjne typowe dla prowincjonalnego Słupska. do którego trudno dojechać.

Kultura rozrywka to dopiero 48. miejsce naszego miasta, które przegrywa rywalizację z większymi ośrodkami pod tym względem. Szkoda, bo bogata oferta kulturalna to jeden z najważniejszych czynników przyciągających do miast turystów i nowych mieszkańców, w tym młodych

Kategoria otwartość to już jednak inna liga. Tutaj nasze miasto i jego mieszkańcy zostali ocenieni wyżej - 31. miejsce w kraju.

Kategoria zdrowie i opieka ma odzwierciedlać te potrzeby młodych, które wiążą się z udanym, wysokojakościowym życiem rodzinnym. Słupsk zajął 34. miejsce w tej kategorii.

Podsumowując, Słupsk ogólnie w tym roku wypadł nieźle, a przypomnijmy, w latach 2015 i 2016 był wśród miast-maruderów, gdy oceniano miasto zrównoważonego rozwoju i miasta uczące się.

Zobacz także: Koncert Metallica Symfonicznie: zespół dał czadu i wysadził halę Gryfia.

Koncert Metallica Symfonicznie: zespół dał czadu i wysadził ...

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 45

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
13 listopada, 8:51, Mieszkaniec Słupska:

Dla bacznego obserwatora - proszę pojechać do Koszalina i Słupska i wydać obiektywną opinię, ja sam jeżdżę często do Koszalina i widać tam że coś się dzieje, a Słupsk owszem buduje domy tylko dla kogo Ukraińców bo tu ich widać i słychać na każdym kroku

13 listopada, 09:26, Gość:

powiem tak.niestety to prawda.pod kazdym wzgledem. i mnie to smuci

zgadzam się niestety...taka jest prawda...

T
To jakiś żarat ????

To jakiś żart ??

G
Gość

Hahaha , to jest ranking za 2018 rok gdzie jeszcze rządził Biedroń ale Hilarecki oczywiście to pomija a wspomina o roku 2015 i 2016 czyli schedzie po Kobylińskim.

G
Gość

Brawo! Słupsk dostępem do wykształcenia przebił wielkie metropolie.. teraz wiem dlaczego sprzątaczki w szpitalu i teatrze mają ukończone studia.

G
Gość
13 listopada, 15:32, Gość:

Może włodarze zrozumieją ze na kulturę i rozrywkę pieniądza szczędzić nie wolno !

Trzymam kciuki za rozwój w tej dziedzinie... a potencjał jest!

Nie rozśmieszaj mnie, kultura tu się dawno skończyła. Tu rządzi prawo dżungli, a władze, chciałyby najlepiej, by wszyscy kulturalni, chcący tzw kultury, sami organizowali i płacili ze swojej kieszeni. Wizje co niektórych, to nie wiem skąd się biorą, po maryśce, dopalaczach ??? Szkoda strzępić języka i słów na to..... parafrazując i cytując " Banda złodziei nami rządzi, bo lud od nadmiaru kultury, błądzi "

G
Gość

Może włodarze zrozumieją ze na kulturę i rozrywkę pieniądza szczędzić nie wolno !

Trzymam kciuki za rozwój w tej dziedzinie... a potencjał jest!

R
RATUSZ

Słupsk znajduje się w tym miejscu dzięki przede wszystkim likwidacji przemysłu.Skala likwidacji jest tak olbrzymia ,że żaden radny nie podjął się oceny skutków tego zjawiska .Ponadto Słupsk rozkłada polityka inwestycyjna Miasta.Tak prowadzic inwestycje to poziom Republiki Srodkowo Afrykańskiej.Obumieranie Słupska to efekt likwidacji porodówki w Słupsku. Ilu jest Słupszczan z Ustki ,Sławna i Miasta tego nie wie nikt !! ItpItd

G
Gość

xDD koszalin zjada slupsk na sniadanie!

S
Słupia
13 listopada, 9:45, irytacja:

Bez porównań do Koszalina w Słupsku obejść się nie może. Ciągłe kompleksy aż w oczy kłują. Małomiasteczkowość i prowincjonalność słupskiej metropolii gołym okiem widać.

A swoją drogą gdyby od 20 lat funkcjonowało Środkowopomorskie, to dzisiaj oba miasta byłyby w zupełnie innym miejscu. Również w tego typu rankingach.

13 listopada, 11:54, fakty:

Największą głupotą Słupska był OPÓR przeciwko środkowopomorskiej wspólnocie. Gdyby nie ów opór, to rzeczywiście miasto byłoby dzisiaj w zupełnie innym miejscu. Patrz Olsztyn lub Rzeszów.

A Koszalin? Jest dwa razy większy powierzchniowo i o prawie 20 tysięcy większy ludnościowo. Żadne porównania, rankingi i zaklinanie rzeczywistości stanu faktycznego nie zmienią.

Sherlocku...

Nasz sąsiad jest 2x większy, bo potrafił zassać położone przy swoich granicach miejscowości, a te 20 tys. to mieszkający w nich mieszkańcy. Ostatnie "osiągnięcie" Słupska to Ryczewo, jak dobrze pamiętam w latach 70-tych... Wstyd dla papudraków z ratusza i dla jeleni na nich głosujących...

G
Gość

Każde kłamstwo i wizje zakompleksionych pajaców przelane na papier i co najgorsze, powtarzane, powielane, ludzie skłoni są w to uwierzyć i uznać za prawdę. Rzeczywistość jest zupełnie inna i przerażająca. Omamianie społeczeństwa jest od wielu lat, przykład był niedawno, złotousty szczerzyk, lansował się w TV, gdzie kłamstwo goniło kolejne kłamstwa. Propaganda, była jest i będzie, a fakty są zupełnie inne. Słupsk, to dziura zabita dechami, sztuczne,fikcyjne meldunki i tych niestety ubywa. Bardzo dużo młodych i w średnim wieku, wyjechało do większych miast i przede wszystkim za granicę, zarabiać za chlebem i na swoją emeryturę. Już od dawna wiadome jest, że tu rządzą emeryci, tak, miasto seksu i biznesu po 60 !!! Rządzący miastem, bez wizji bez żadnego pomysłu na rozwój i poprawę bytu i perspektyw dla młodych. Beton intelektualny naszych władz i rajców, aż poraża a biznes i tak rządzi się swoimi prawami i nikt nie chce z nimi współpracować, bo kłody tylko podkładają. Smutne ale prawdziwe, zaścianek dupski, jeszcze długo, długo będzie w czarnej d... pi e, ot i cła prawda !

S
SłupskiChłopczyk :D

A ja nie wyjechałem, mam dobrą pracę, dobrze zarabiam i mam się dobrze. Bardzo lubię to miasto, które ma oczywiście wiele bolączek, a największą z nich są osoby które nim od lat zarządzają. Kolejna sprawa to malkontenci, męczybuły i sieroty życiowe których jest pełno w każdym mieście, ale w Słupsku jakoś wyjątkowo...

G
Gość
13 listopada, 10:54, Kacpii:

Ja, jak i WSZYSCY moi znajomi z gimnazjum/ liceum wyjechalismy z tego miasta. Ludzie porozjeżdżali się do Gdańska/Wrocławia/Poznania. Każdy z nas kończył liceum z bdb wynikami, skończyliśmy studia w większych miastach i nie wrócimy. Jak przyjedzie się na weekend do rodziców to widać jakie to smutne miejsce. Brak młodych ludzi, brak perspektyw... Dużo ludzi jest w Słupsku zamedlowanych, ale fizycznie przebywają w większych miastach. Ja nie wrócę, nikt z moich przyjaciół też nie. Słupsk miał szansę, ale przez złe inwestycje (brak), długi, stagnację młodzi (mądrzy) ludzie uciekają. W ich miejsce przyjadą jedynie ludzie zokolicznych wiosek i Ukraincy. Taka to zmiana społeczna :-) Koniec końców bilans jest ujemny. Szkoda miasta - zmarnowany potencjał.

13 listopada, 11:07, Gość:

Dużym błędem była w 1998 kontra do propozycji woj. środkowopomorskiego. Ludzie mali kierowali się jakimiś plemiennymi konfliktami. Swoją drogą ciekawa geneza niechęci Słupska do Koszalina. W 50 lat potrafił zakiełkować i rozwinąć tak duży antagonizm. A zarówno tu i tam są ludzie napływowi - tacy sami.

Likwidacja tramwajów i "zemsta Koszalina" zrobiły swoje. Jakież to małostkowe i to do dzisiaj. Z pokolenia na pokolenie antagonizm w jedną stronę bo za miedzą aż takich nienawiści nigdy nie było. Na miłości do Gdańska i na niechęci do Koszalina Słupsk wyszedł jak Zabłocki na mydle. I dlatego dzisiaj dumnie musi ogłaszać swą wyższość o jedno oczko lub o dwa w jakichś tam rankingach. Ku pokrzepieniu serc.

G
Gość
13 listopada, 11:53, Gość:

Najśmieszniejsze że to prawda. Dlaczego Słupsk to fajne miejsce do życia. Jest parę powodów: praca jest, tanie mieszkania, wszędzie blisko, bez problemowo dziecko przyjmują w żlobka czy przedszkola.

Znam kupę ludzi co się wprowadzał. Tak wesoło nie jest, mieszkania drogie, dojazd do pracy ponad 1h, życie to ciągły pęd.

W Słupsku ma bardzo nie korzystną prase. Nie wiem kto to robi ale tu ludzie , na forum gp24 ciągle płaczą. Nie podoba się wypad do Wawy zobaczymy jak tam sobie poradzi.

Bardzo nieskładna wypowiedź, nie bardzo wiadomo o co chodzi, napisałeś że jak się nie podoba w Słupsku to wypad do Warszawy ale jak ta wypowiedź się ma do tematu artykułu, że Słupsk rajem dla młodych? Skoro uważasz że tak cu[wulgaryzm] jest w Słupsku to wnioskuję że jesteś urzędnikiem w ratuszu i skoro bierzesz "nagrody" to uważasz że jest wspaniałe w tym grajdole..... Skąd ten entuzjazm w umarłym mieście bez perspektyw dla młodych ludzi???

f
fakty
13 listopada, 9:45, irytacja:

Bez porównań do Koszalina w Słupsku obejść się nie może. Ciągłe kompleksy aż w oczy kłują. Małomiasteczkowość i prowincjonalność słupskiej metropolii gołym okiem widać.

A swoją drogą gdyby od 20 lat funkcjonowało Środkowopomorskie, to dzisiaj oba miasta byłyby w zupełnie innym miejscu. Również w tego typu rankingach.

Największą głupotą Słupska był OPÓR przeciwko środkowopomorskiej wspólnocie. Gdyby nie ów opór, to rzeczywiście miasto byłoby dzisiaj w zupełnie innym miejscu. Patrz Olsztyn lub Rzeszów.

A Koszalin? Jest dwa razy większy powierzchniowo i o prawie 20 tysięcy większy ludnościowo. Żadne porównania, rankingi i zaklinanie rzeczywistości stanu faktycznego nie zmienią.

G
Gość
13 listopada, 9:10, Gość:

Jak Słupsk może się rozwijać po bagnie które zostawił tak medialnie namaszczony showmen Biedroń, który kochał Polskę ale z daleka i za euro, i za fałszywe srebrniki wepchnal partnera do Sejmu i mimo że zarzekal się że odda mandat dla kasy tego nie zrobił pewnie licząc na to że wyborcy szybko mu to zapomną

13 listopada, 09:18, Gość:

Nie przepadam za Biedroniem ale gdyby nie on to aquapark do dziś by nie został oddany do użytku, a już napewno nie za rządów obecnej Pani prezydent, która tylko organizuje zbiórkę pieniędzy od mieszkańców na kolejne nagrody dla siebie i swoich pracowników.

Nie opowiadaj bajek. Biedroń przyjeżdżał do Słupska gdy wiedział że będzie TV i opowiadał co mu podpowiedziała nauczycielka stojąca za plecami. W mieście cały czas rządzą emeryci z poprzedniego ustroju,a Biedroń był marionetką i lansował głównie sam siebie.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3