Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupsk wysoko w rankingu miast dla młodych

Grzegorz Hilarecki
Fot. Łukasz Capar
W piątek w Warszawie podczas specjalnej konferencji zaprezentowano najnowszy ranking Europolis: miasta dla młodych. W zestawieniu przygotowanym przez Fundację Schumana i Fundację Konrada Adenauera Słupsk wypadł zaskakująco dobrze.

Na 66. polskich miast na prawach powiatu, które jak co roku znalazły się w rankingu, Słupsk jest wysoko, najwyżej od lat, i po raz pierwszy za sobą zostawił Koszalin. W poprzednich zestawieniach normą było, iż Koszalin jest daleko z przodu, a Słupsk daleko z tyłu, a bywało, że wśród krajowych miast-maruderów.

- Na scenę życiowej historii wchodzi pokolenie, któremu mentalnie bliżej do nomadów, nieprzywiązujących się do miejsca niż osadników szukających stabilizacji. W Polsce po 2020 roku miasta będą się kurczyły o 100 tysięcy mieszkańców rocznie. Dla wielu miejscowości to być albo nie być. Muszą już dziś walczyć o to, by młodzi chcieli w nich mieszkać. Miasto musi więc kusić, inspirować, a czasami też prowokować. Inaczej stanie się kształtem poprzecinanym siatką ulic w smarfonowej aplikacji - napisał o najnowszym raporcie Witold Drożdż, członek Zarządu Orange Polska.

Jak tłumaczą autorzy ranking miast dla młodych stworzyli w oparciu o wskaźnik złożony z siedmiu dziedzin (gospodarka lokalna, edukacja, infrastruktura, mobilność, kultura i rozrywka, otwartość, zdrowie i opieka). Każda z nich może przyjąć wartość od 0 do 100 punktów, które nadawane były na podstawie 37 mierników. Do wyliczenia tych ostatnich wykorzystano dane GUS-u, PKW, BIP, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, inspektoratów drogowych i ochrony środowiska oraz udostępnione przez same miasta. Podobnie jak we wcześniejszych raportach z cyklu „Europolis”, w niniejszym rankingu porównano 66 polskich miast na prawach powiatu.

Podobnie jak w większości poprzednich edycji raportu Europolis, pierwsze miejsce zajęła Warszawa z wynikiem 55 punktów. W tym roku ocenę wystawiono w skali do 100 punktów. Co ciekawe, stolica wygrała tylko w jednej z ocenianych dziedzin... rozwoju gospodarczym.
Na kolejnym miejscy był Rzeszów - 52 pkt, a trzecie Katowice - 49 pkt.
Skład pierwszej dziesiątki miast dla młodych nie jest zaskoczeniem: za Katowicami plasują się Gdańsk (zwycięzca kategorii „Otwartość”) i Kraków (zwycięzca kategorii „Kultura i rozrywka”), a następnie Wrocław, Opole, Poznań, Sopot i Łódź. Z wyjątkiem bogatego i prężnego Sopotu wszystkie są miastami wojewódzkimi - ośrodkami, które ze względu na swój potencjał gospodarczy i kulturalny cieszą się dużą siłą przyciągania.

Słupsk dostał w rankingu 33,35 pkt i zajął 23. miejsce. Dla porównania Gdynia była 18. - 35,10 pkt, a Koszalin 26. z oceną 32,69 punktów.

Za naszym miastem były ośrodki wojewódzkie, Kilece, Białystok oraz... Toruń! Jak napisano w raporcie: „Drugą połowę zestawienia otwiera Toruń, który obok Zielonej Góry zanotował jeden z dwóch najniższych wyników spośród miast wojewódzkich. Stało się tak mimo bardzo wysokiej noty Torunia w kategorii „Kultura i rozrywka” - miasto na kulturę przeznacza istotną część swojego budżetu, odbywa się w nim też stosunkowo dużo wydarzeń kulturalnych i funkcjonuje wiele klubów sportowych. W innych kategoriach Toruń osiąga wyniki przeciętne (np. kondycja gospodarcza, infrastruktura, zdrowie) lub po prostu słabe (otwartość, mobilność)”.

Ostatnia dziesiątka miast, jak zwykle można by podsumować, składa się z miejscowości Górnego Śląska (Bytom, Mysłowice, Ruda Śląska, Świętochłowice, Dąbrowa Górnicza), miast z regionów o słabszej kondycji gospodarczej (Grudziądz i Elbląg z warmińsko-mazurskiego, Chełm z lubelskiego oraz Suwałki z podlaskiego).

Słupsk doceniony za ... edukację

Za gospodarkę lokalną Słupsk dostał ocenę - 29,26 i był na 34 miejscu. Prawie dokładnie w połowie stawki, ale o jedno miejsce przed Koszalinem.
Ale w edukacji nasze miasto oceniono w ścisłej polskiej czołówce. Piąte miejsce i ponad 50 pkt w ocenie. Zdaniem autorów zadecydowały o tym nasze licea. „Na korzyść niewielkiego Słupska i Przemyśla przemawia wysoka dostępność szkół licealnych” - podsumowano. Tu Słupsk przebił Gdańsk czy Kraków!

W kategorii infrastruktura Słupsk oceniono na miejsce 30 z 36,95 pkt, też nie znacznie wyżej od Koszalina.

W kategorii mobilność nasze miasto zestawiono z maruderami - 51. miejsce i tylko 15,31 pkt. Co najlepiej oddaje problemy komunikacyjne typowe dla prowincjonalnego Słupska. do którego trudno dojechać.

Kultura rozrywka to dopiero 48. miejsce naszego miasta, które przegrywa rywalizację z większymi ośrodkami pod tym względem. Szkoda, bo bogata oferta kulturalna to jeden z najważniejszych czynników przyciągających do miast turystów i nowych mieszkańców, w tym młodych

Kategoria otwartość to już jednak inna liga. Tutaj nasze miasto i jego mieszkańcy zostali ocenieni wyżej - 31. miejsce w kraju.

Kategoria zdrowie i opieka ma odzwierciedlać te potrzeby młodych, które wiążą się z udanym, wysokojakościowym życiem rodzinnym. Słupsk zajął 34. miejsce w tej kategorii.

Podsumowując, Słupsk ogólnie w tym roku wypadł nieźle, a przypomnijmy, w latach 2015 i 2016 był wśród miast-maruderów, gdy oceniano miasto zrównoważonego rozwoju i miasta uczące się.

Zobacz także: Koncert Metallica Symfonicznie: zespół dał czadu i wysadził halę Gryfia.

Koncert Metallica Symfonicznie: zespół dał czadu i wysadził ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza