Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupsk zielonym miastem? Wedle raportu Europolis porównującego miasta w Polsce, jest mu daleko do tego miana

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Archiwum
W ogłoszonym właśnie rankingu „Europolis. Zielone Miasta” zbadano wszystkie 66 polskich miast na prawach powiatu. Słupsk wypadł tu poniżej średniej zajmując 39. pozycję, choć wszyscy jego mieszkańcy mówią, że żyją w zielonym mieście.

Ranking najbardziej ekologicznych polskich miast został ogłoszony. W rankingu „Europolis. Zielone miasta” przygotowanym przez Fundację Schumana i Fundację Adenauera, pierwsze miejsce zdobył Lublin. Na podium znalazły się także Katowice i Łódź. Z mniejszych miast na wyróżnienie zasługują Siedlce (4. lokata). Warszawa w kategorii "zielonych miast" zajęła 7. miejsce. Jest to najsłabszy wynik stolicy ze wszystkich dotychczasowych kategorii rankingu polskich miast "Europolis". W końcówce rankingu dominują mniejsze miejscowości (poniżej 150 tyś. mieszkańców), głównie z Górnego Śląska.

Jak wytłumaczyli twórcy rankingu. "Dziś mianem green cities określa się miasta stawiające na prośrodowiskowe rozwiązania. W niniejszej,siódmej już edycji rankingu „Europolis” prezentujemy,jak polskie samorządy radzą sobie w zakresie działań na rzecz klimatu i ochrony środowiska".

Zbadano pięć obszarów, mających wpływ, według twórców rankingu,na ekologiczność miasta: indywidualny transport elektryczny,transport publiczny, działania na rzecz jakości powietrza,społeczność lokalna,zdrowie publiczne.

W każdej z kategorii miasta mogły zdobyć maksymalnie 100 punktów, które zostały przyznane na podstawie 30 mierników ilościowych i jakościowych. Do wyliczeń wykorzystano: ogólnodostępne bazy danych Głównego Urzędu Statystycznego (i Banku Danych Lokalnych), archiwum Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Biuletyny Informacji Publicznej, mapy stacji ładowania pojazdów elektrycznych, a także dane otrzymane bezpośrednio od miast – z urzędów oraz od przedsiębiorstw komunikacyjnych.

Tegoroczną edycję „Europolis” wygrał Lublin, który zdobył 57 punktów. Co ciekawe, nie udało mu się zwyciężyć w żadnym z pięciu subindeksów, a tylko w jednym zajął miejsce na podium – był drugi w kategorii zdrowie publiczne.

Słupsk zdobył 40,51 punktów i zajął 39. miejsce. Gdańsk był 12. - 50,5 pkt., Gdynia - 17. - 48,99 pkt.Sopot 33. - 43,1 pkt.Koszalin zaś wypadł jeszcze gorzej od Słupska - 43 miejsce i tylko 39,44 pkt.

A co takiego złożyło się na wynik naszego miasta? Słupsk dopiero na 44. miejscu był pod względem rejestracji aut elektrycznych.42. pod względem transportu publicznego (tu długość ścieżek rowerowych, rower miejski, przystanki buspasy, jakie są autobusy).Pod względem działań na rzecz jakości powietrza znalazł się na 32. miejscu (pod uwagę brano wskaźniki jakości powietrza, wydatki na poprawę, wymianę pieców itd.).Pod względem społeczności lokalnej (liczba odpadów, zużycie prądu, wody, inicjatywy obywatelskie) na 34.Pod względem zdrowia publicznego - 35. miejsce.(dostępność lekarzy, łóżka szpitalne, zgony, itd.).

W poprzednim zestawieniu w 2019 roku w Rankingu miast dla młodych Słupsk był 23. W 2018 roku w Rankingu miast obywatelskich był 32. W ranking miast bezpiecznych i otwartych w 2017 roku był 27. W dwóch pierwszych rankingach: miast zrównoważonych 2016 i rankingu miast uczących się się był na pod koniec stawki (56 i 57, miejsce na 66 miast).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza