Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupska Gralnia już działa. Gry edukacyjne i fabularne, malowanie figurek, turnieje - to tylko niektóre z atrakcji

Kinga Siwiec
Kinga Siwiec
Gry planszowe i RPG, malowanie figurek, turnieje, rozgrywki w Magic the Gathering, planszówki po angielsku, a przede wszystkim ludzie, którzy zarażają swoją pasją. Słupska Gralnia już działa i oferuje różnorodne rozrywki dla ludzi w każdym wieku, i do tego całkowicie za darmo, bo projekt został sfinansowany z budżetu obywatelskiego.

Od sierpnia działa już Słupska Gralnia, która mieści się w podpiwniczeniu kamienicy przy ulicy Mikołajskiej 5 – tam, gdzie od dłuższego już czasu działa Wypożyczalnia Gier Planszowych „Zgrani.” Słupszczanie w głosowaniu na budżet obywatelski wybrali projekt Małgorzaty Sokołowskiej, dzięki czemu teraz w tym miejscu niemal codziennie odbywają się zajęcia, warsztaty i gry dla dzieci, młodzieży, ale też dorosłych – i to całkowicie za darmo.

- Od połowy sierpnia do 20 grudnia można do nas przyjść na specjalnie przygotowane zajęcia. Działamy od wtorku do soboty, a każdy dzień to nieco inne atrakcje. Codziennie można też pograć za darmo w gry planszowe, a tych mamy naprawdę duży wybór. W tej chwili w naszej kolekcji znajduje się ponad 400 tytułów – mówi Małgorzata Sokołowska, właścicielka „Zgranych” i pomysłodawczyni Słupskiej Gralni.

Każdego dnia na Mikołajskiej 5 mamy możliwość skorzystania z innej oferty. We wtorki władzę w gralni przejmuje Małgorzata Żmuda-Trzebiatowska i Marcin Górczak. Prowadzą oni warsztaty z malowania figurek do Warhammera – popularnej gry bitewnej, ale i tytułu jednej z najlepiej sprzedających się gier fabularnych, potocznie nazywanych RPG.

- Jest to takie zajęcie, które może się spodobać ludziom w naprawdę każdym wieku. Malowanie figurek poprawia kreatywność, koordynację manualną, ale też niesamowicie odpręża. Od osób, które pierwszy raz próbują tego rodzaju spędzania czasu, często słyszę, że nie mieli pojęcia jak można przy tym odpocząć – mówi prowadząca zajęcia Małgorzata Żmuda-Trzebiatowska.
Oprócz oczywistych walorów rozrywkowych jest jeszcze jedna korzyść z malowania figurek właśnie w Słupskiej Gralni – wszystkie materiały mamy zapewnione, a kiedy figurkę skończymy – możemy zabrać ją do domu. To na pewno ucieszy fanów bitewniaków, ale też osoby, które wykorzystują figurki podczas sesji RPG.

W sobotę i niedzielę w hali Gryfia w Słupsku odbył się I Festiwal Gier Planszowych Grand Game Festival. Impreza zgromadziła rzesze miłośników tego typu rozrywki. Według organizatorów festiwal odwiedziło ponad 600 osób. Po zachłyśnięciu się grami komputerowymi i wirtualną rozrywką, gry planszowe wracają do łask. Co ważne, ich atuty odkrywają pokolenia, które urodziły się już w dobie wszechwładzy komputerów. Tymczasem już od dawna udowodnione jest, iż gry planszowe rozwijają intelekt i refleks oraz sprzyjają pozytywnym kontaktom międzyludzkim. Podczas słupskiego festiwalu można było nie tylko zagrać w wiele rodzajów gier planszowych, ale również zgłosić się do konkursów i warsztatów. Odbyły się również pokazy wielu mniej znanych gier.

Festiwal gier planszowych w hali Gryfia w Słupsku (zdjęcia)

W środy gralnia otwiera się na dzieci w wieku od 11 do 16 lat. Tego dnia można tu zagrać w gry edukacyjne, które prowadzone są przez Małgorzatę Sokołowską – tak, jak wszystkie inne zajęcia dla dzieci w Słupskiej Gralni.

Czwartki o spotkania miłośników gier fabularnych – sesję w D&D 5.0 lub Zew Cthulhu siódmą edycję poprowadzi Patryk Mitłosz.
- Na sesje RPG najlepiej umówić się wcześniej, bo liczba miejsc w grupie jest ograniczona. Nasz Mistrz Gry przyznaje, że najlepiej, żeby podczas jednej sesji uczestniczyło w niej maksymalnie dziewięciu graczy – tłumaczy Małgorzata Sokołowska. - Jeśli chętnych będzie dużo, to będziemy myśleć o podzieleniu graczy na dwie osobne kampanie [cykl pojedynczych sesji gier fabularnych, podczas których gracze kontynuują jedną historię – przyp. red.].

W piątki Słupska Gralnia również zaprasza na gry RPG, ale tym razem dla dzieci. Najmłodsi grać będą w system Equestria: Puść Wodze Fantazji – magiczny świat pełen kucyków pony. Dla dzieciaków to świetny sposób na pobudzenie wyobraźni, wcielenie się w postaci bohaterów i przeżycie przygody. Piątki to też dzień, w którym spotykają się miłośnicy gry Magic the Gathering, nad którymi piecze sprawować będzie Łukasz Kołtun.

Sobota to czas na gry edukacyjne dla młodszych dzieci – od 6 do 11 lat. Prowadzone są one już od godziny 14, choć Gralnia dla pozostałych osób czynna jest dopiero od 16. W soboty można też zagrać w planszówki po angielsku. Spotkania poprowadzi Marcin Grędowicz.

Słupska Gralnia czynna jest od wtorku do czwartku w godz. 16-20 oraz w piątki i soboty od 16 do 21. Wstęp na wszystkie zajęcia jest darmowy, choć warto wcześniej zadzwonić i zapisać się. Pełne informacje o ofercie gralni można znaleźć na profilu na Facebooku (tu: Słupska Gralnia).

Zobacz także: Festiwal Gier Planszowych "Chińczyk" w Słupsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza