W czwartek wieczorem 7. Pomorska Brygada Obrony Wybrzeża rozpoczęła dwudniowe uroczystości z okazji 30-lecia istnienia jednostki. Na placu na terenie jednostki przy ul. Bohaterów Westerplatte odprawiona została uroczysta święta, a po niej nadszedł czas na capstrzyk. Odbył się uroczysty apel, a podczas wciągania flagi na maszt żołnierze odśpiewali hymn Polski.
- 7. Brygada Obrony Wybrzeża dziedziczy tradycje wielu jednostek wojskowych. Dla mnie szczególnie ważna jest Pomorska Brygada Kawalerii, w której dowódcą był generał brygady Stanisław Grzmot-Skotnicki. Generał wpisał się w historię kawalerii i obrony w wojnie polsko-bolszewickiej i w wojnie w obronnej 1939 roku. To generał, który kulom się nie kłaniał. Jeden z pierwszych legionistów, generał Wojska Polskiego, który zginął w czasie największej z wrześniowych bitew, nad Bzurą. Dlatego dumny jestem, że 7. Brygada Obrony Wybrzeża nosi jego imię - mówił gen. Roman Kopka, dowódca 7. PBOW.
Uroczystości zakończyły się salwą honorową oddaną przez żołnierzy. Ich dalszy ciąg nastąpi w piątek, 26 lipca.
- Zapraszamy mieszkańców Słupska, regionu i turystów na wspólne świętowanie. W programie sporo atrakcji, m.in pokaz sprzętu wojskowego, grupy rekonstrukcji historycznej, pokaz musztry wojskowej, gry i zabawy dla dzieci oraz ciepły żołnierski poczęstunek, czyli tradycyjna wojskowa grochówka - zachęca porucznik Piotr Gulbicki.
Program uroczystości
Piątek - także na terenie jednostki wojskowej przy ul. Bohaterów Westerplatte.
W godzinach 10:00 - 11:30 odbędzie się uroczysty apel, podczas którego nastąpi odsłonięcie pomnika generała Stanisława Grzmota-Skotnickiego, patrona 7. PBOW. Zaplanowano apel pamięci, składanie wiązanek i zniczy pod pomnikiem patrona oraz defiladę. Gen. Stanisław Grzmot-Skotnicki żył w latach 1894-1939. To jeden z pierwszych legionistów, Beliniak (od pseudonimu dowódcy pułku Prażmowskiego - Beliny), generał Wojska Polskiego, który zginął w czasie największej z wrześniowych bitew – nad Bzurą. Pomnik generała został finansowany z środków gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz Wojska Polskiego.
Po części oficjalnej nastąpi część już mnie oficjalna, a nawet rozrywkowa.
W godz. 11:30 - 15:00 w programie jest festyn "Wśród niebieskich beretów" - występy zespołów tanecznych, muzycznych i solistów, grupy rekonstrukcji historycznej "Grzmot" i "Nałęcz", pokaz sprzętu wojskowego, gry i zabawy dla dzieci, stoiska promocyjne służb mundurowych, żołnierski poczęstunek.
Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Słupska i Instytutu Pamięci Narodowej - Oddział w Gdańsku.
Chcą się dorobić na nieszczęściu powodzian
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?