Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupska szkoła będzie produkować zieloną energię. Pomoże Greenpeace

Aleksander Radomski
Od września Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Słupsku będzie produkować zieloną energię ze słońca.
Od września Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Słupsku będzie produkować zieloną energię ze słońca. google.maps
Od września Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Słupsku będzie produkować zieloną energię ze słońca. Pomoże w tym Greenpeace.

Energetyka odnawialna wdrapuje się na dach słupskiej szkoły. Greenpeace ufunduje i zainstaluje mikroelektrownię fotowoltaiczną na Zespole Szkół Ogólnokształcących przy ul. Mickiewicza. To efekt ustaleń między prezydentem Słupska Robertem Biedroniem z szefem Greenpeace Polska Robertem Cyglickim. Pierwsze rozmowy na ten temat toczono w czerwcu tego roku podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju w Słupsku.

Jak informuje biuro prasowe ratusza w ostatnich tygodniach toczyły się prace polegające na analizie konkretnych propozycji dotyczących umiejscowienia małej elektrowni słonecznej.
- Przedstawiciele organizacji chodzili po dachach różnych słupskich szkół i sprawdzali poszczególne lokalizacje względem nasłonecznienia - mówi Beata Maciejewska, pełnomocnik prezydenta Słupska ds. zrównoważonego rozwoju.

Brano też pod uwagę stan techniczny, zapotrzebowanie na energię czy możliwość jak najlepszego wykorzystania systemu.

- Mamy doświadczenie w realizacji podobnych projektów - przyznaje Katarzyna Guzek, rzecznik Greenpeace. - Zainstalowaliśmy już w sumie czternaście podobnych mikroelektrowni, z czego dziewięć na dachach szkół. Dodatkowo miasto Słupsk jest członkiem ruchu Więcej niż Energia, działającego na rzecz rozwoju energetyki obywatelskiej. Jesteśmy przekonani, że ta instalacja stanie się laboratorium zmiany.

Przedstawiciele organizacji nie ukrywają, że nie bez znaczenia przy podjęciu decyzji i wybraniu Słupska był fakt, że dyrektor Cyglicki jest też członkiem rady Zrównoważonego Rozwoju i Zielonej Modernizacji Słupska.

Greenpeace planuje instalację baterii fotowoltaicznych o mocy około dziewięciu kilowatów. Na tym etapie nie zna jeszcze ostatecznych kosztów inwestycji, ponieważ czeka na zgłoszenia ofertowe.
- Ale będzie to inwestycja rzędu 30 tys. złotych. Dzięki niej szkoła zaoszczędzi na rachunkach za energię - podkreśla Katarzyna Guzek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza