Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupska uczelnia czeka na studentów

Monika Zacharzewska [email protected]
Razem z Polakami będą studiować żacy z Ukrainy i Kazachstanu
Razem z Polakami będą studiować żacy z Ukrainy i Kazachstanu Archiwum
Od października na różnych kierunkach i w różnych rocznikach naukę w Akademii Pomorskiej będzie kontynuować 200 osób z Ukrainy i Kazachstanu, które przyjadą tu na wymianę semestralną.

Do 11 września słupska Akademia Pomorska wydłużyła termin rekrutacji. W ofercie Akademii Pomorskiej można wybierać kierunki z zakresu nauk przyrodniczych, humanistycznych, społecznych, medycznych oraz inżynierskich. Uczelnia poszerzyła w tym roku swoją ofertę o bezpieczeństwo narodowe na poziomie studiów magisterskich oraz administrację.

Poszczególne instytuty uczelni wzbogaciły też ofertę o nowe specjalności, m.in.: dziennikarstwo, ekspertyzy przyrodnicze i biomonitoring, ekotechnologie-odnawialne źródła energii, analiza danych w Business Intelligence, ekoenergetyka, ochrona środowiska w administracji publicznej, zarządzanie zasobami ludzkimi, archiwistyka i zarządzanie dokumentacją w urzędzie i firmie, historia wojskowa, bezpieczeństwo państwa, marynistyka, przygotowanie do działalności politycznej, ziołolecznictwo, gospodarka komunalna i wodno-ściekowa. przyrodnicze zarządzanie przestrzenią miejską, turystyka zdrowotna.

Zobacz także: Akademia Pomorska proponuje zupełnie nowe studia

- Na razie najbardziej popularne wśród kandydatów na studia są kierunki: bezpieczeństwo narodowe, pedagogika, filologia angielska i pielęgniarstwo - mówi Katarzyna Mudryk-Praszczak, rzeczniczka prasowa słupskiej uczelni. Dodaje ona, że sierpień jest miesiącem, gdy w biurze rekrutacyjnym nie ma tłumów. - Przypuszczam, że tak jak w ubiegłych latach najwięcej dokumentów kandydaci na studia złożą we wrześniu.

Jednak już wiadomo, że obok polskich żaków mury słupskiej AP wypełnią też cudzoziemcy, głównie ci ze wschodniej Europy.
- Już mamy dokumenty od 60 osób z Ukrainy, które rozpoczną u nas pełnopłatne dla nich studia, które skończą dwoma dyplomami: naszej uczelni i swojej macierzystej na Ukrainie. Po prostu połowę toku studiów będą uczyć się u nas, a połowę u siebie - mówi pani rzecznik.

Ponadto od października na różnych kierunkach i w różnych rocznikach naukę będzie kontynuować 200 młodych osób z Ukrainy i Kazachstanu, które przyjadą tu na wymianę semestralną. - To studenci z różnych uczelni, z którymi mamy podpisane umowy bilateralne. W ich ramach nasi żacy też mogą wyjeżdżać na semestr na tamtejsze uczelnie, ale Polacy ze względy na niestabilną sytuację na Ukrainie nie są do tego tak skorzy. My zaś dla Ukraińców jesteśmy atrakcyjnym ośrodkiem - dodaje Katarzyna Mudruk-Praszczak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza