Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupski akwapark czeka na wykonawcę

Bogumiła Rzeczkowska [email protected]
Słupski akwapark czeka na wykonawcę.
Słupski akwapark czeka na wykonawcę. Archiwum
Na dwa dni przez planowanym rozstrzygnięciem przetargu na dokończenie słupskiego akwaparku Rejonowy Zarząd Inwestycji zaczął go odchudzać.

Po jednym unieważnionym i kolejnych zmianach terminu rozstrzygnięcia przetargu na dokończenie budowy Trzech Fal Rejonowy Zarząd Inwestycji w Słupsku wciąż odpowiada na pytania potencjalnych oferentów. Do wczoraj było ich już 338, a na dwa dni przed przetargiem ogłoszono zmiany.

Przypomnijmy, że pierwszy przetarg na dokończenie budowy nie wypalił, bo jedyny oferent Eko Wodrol zażyczył sobie 47 milionów złotych. Miasto ma tylko około 17 milionów.

Niedawno odnotowaliśmy, że na stronach przetargowych RZI widać dynamiczny ruch w projektowaniu. Od jakiegoś czasu pojawiają się przykładowo z datą czerwcową czy październikową uzupełniające projekty wykonawcze autorstwa słupskich projektantów. Dodajmy, że powstały one już po poprzednim przetargu. Cezary Waśniewski, prezes RZI, wyjaśniał, że nie są to nowe projekty, lecz forma odpowiedzi na pytania potencjalnych oferentów.

- Zainteresowanie jest bardzo duże. Firmy pytają o szczegółowe rozwiązania w projektach - mówił prezes.

- Te projekty robią inżynierowie z RZI bez dodatkowego wynagrodzenia, w ramach zlecenia na przeprowadzenie przetargu.

Prezes RZI podkreślał też, że firmom chodzi o realne wyznaczenie kosztów. Zaznaczał też, że to zamawiający, czyli SOSiR działający w imieniu miasta, decyduje o przesunięciach terminu przetargu.

Ratusz na nasze pytania odpowiada nieco inaczej. Zapytaliśmy, dlaczego należało wykonać dodatkowe projekty branżowe uzupełniające, z wyjątkiem Świata Saun, których projekt wcześniej nigdy nie powstał. Czy wcześniej inżynier kontraktu nie zauważył tych braków?

- Konieczność wykonania uzupełniających projektów wykonawczych branżowych wynika z dwóch przyczyn. Po pierwsze, dotychczasowy wykonawca nie wykonał wszystkich projektów. Po drugie, zamawiający wprowadził zmiany w projektach w ramach optymalizacji parku wodnego. Wykonanie brakujących projektów nie zostało wyegzekwowane od dotychczasowego wykonawcy - tak brzmi informacja, którą otrzymaliśmy z biura prasowego ratusza.

Zapytaliśmy też o szczegóły finansowania dodatkowych projektów. Na ostatniej sesji rady miasta wiceprezydent Andrzej Kaczmarczyk poinformował ogólnie radnych, a wcześniej odpowiedział na zapytania radnego Wojciecha Gajewskiego (SLD), że przygotowanie projektów, łącznie uzyskaniem zgody na zmiany, wyniosło 450 tysięcy złotych.

Zapytaliśmy więc, czy pieniądze zostały już zapłacone? Komu i za co? Przypomnieliśmy w pytaniach, że prezes Waśniewski już dwukrotnie w naszych tekstach twierdził, że projekty robią inżynierowie z RZI w ramach umów o pracę. Do kogo więc fizycznie trafiły pieniądze? Ile zapłacono projektantowi Sławomirowi Golence za uzyskanie jego zgody na zmiany w projektach? Bo prawo autorskie przewiduje uzyskanie takiej zgody, by zapewnić ochronę integralności dzieła.

Wczoraj ratusz odpowiedział tak:

Pieniądze zostały zapłacone. Kwota 350 tysięcy złotych została zapłacona Rejonowemu Zarządowi Inwestycji za wykonanie uzupełniających projektów wykonawczych. Zarząd zapłacił wynagrodzenie bezpośrednim wykonawcom, pracownikom, z pomocą których zlecenie wykonał. Projektantowi Sławomirowi Golence za wyrażenie zgody na zmiany w projekcie zapłacono 100 tysięcy złotych - czytamy.

Tymczasem wczoraj na stronie RZI pojawiła się informacja o tym, że miasto wprowadza zmiany w przedmiocie zamówienia. Rezygnuje z wielu elementów zagospodarowania terenu z całą infrastrukturą.

Na przykład - placu zabaw, boiska do siatkówki plażowej, ścieżek pieszych, drewnianych wiat, nasadzeń drzew i krzewów. Zmiany dotyczą też wykonania ścieżek rowerowych, oświetlenia terenu, dróg i parkingów, balustrad przy trybunie basenu sportowego czy wysokości sufitów. Miasto godzi się na rozwiązania alternatywne dla pokrycia dachu i wraca do starego projektu z 2011 roku.

Potwierdza, że z przetargu są wyłączone roboty zewnętrznych sieci sanitarno-kanalizacyjnych. Prezes RZI, który podpisał się pod informacją, zapewnia, że termin składania ofert pozostaje bez zmian. W czwartek okaże się, czy zainteresowane firmy zdążyły w ciągu dwóch dni uwzględnić wprowadzone w ostatniej chwili zmiany i realnie skalkulować oferty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza