Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupski Budżet Obywatelski 2023. Zagłosuj na najlepsze projekty

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
zdjęcie poglądowe
zdjęcie poglądowe Archiwum GP24
Od poniedziałku (12.09), każdy słupszczanin może zagłosować na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego 2023. Na realizację zwycięskich zadań Miasto przeznaczy ponad trzy miliony złotych.

Jak podaje Miasto, w tym roku do Słupskiego Budżetu Obywatelskiego zgłoszono rekordową liczbę projektów, bo aż 64. W wyniku oceny formalnej i merytorycznej, ostatecznie pod głosowanie poddanych jest 47 wniosków:

  • zadania infrastrukturalne ogólnomiejskie: 8 wniosków
  • zadania infrastrukturalne lokalne: 7 wniosków
  • zadania infrastrukturalne dedykowane szkołom: 13 wniosków
  • zadania społeczne: 19 wniosków

Każdy z mieszkańców oddać może klika głosów (od jednego do sześciu):

  • jeden głos na zadanie infrastrukturalne ogólnomiejskie
  • jeden głos na zadanie infrastrukturalne lokalne
  • jeden głos na zadanie infrastrukturalne dedykowane szkołom
  • od jednego do trzech głosów na zadanie społeczne

Głosowanie potrwa do 30 września, natomiast ogłoszenie wyników nastąpi 10 października. Mieszkańcy na wybrane projekty mogą głosować na stronie internetowej słupskich konsultacji społecznych. Punkt do głosowania zostanie uruchomiony także w Słupskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej przy ul. Niedziałkowskiego 6, gdzie każdy będzie miał możliwość skorzystania z komputera, by oddać głosy.

Trwa głosowanie...

Czy zagłosujesz na projekt/projekty w ramach Słupskiego Budżetu Obywatelskiego 2023?

Jakie projekty w tym roku?

Poprzez głosowanie na zakwalifikowane projekty do Budżetu Obywatelskiego, mieszkańcy mają wpływ na to, jak zostanie rozdysponowana część miejskiego budżetu. Na realizację zwycięskich zadań Słupsk przeznaczyć ma 3,02 mln złotych.

Część ze zgłoszonych projektów infrastrukturalnych zakłada powstanie nowych miejsc rekreacyjnych w mieście. „Klasztorne Stawy spacerowo i sportowo” przewidują w tym miejscu budowę architektury przeznaczonej do wypoczynku, jak i aktywnej strefy street workout. „Lasek gier nad Słupią” pozwoli na dalsze zagospodarowanie terenu Wyspy Młyńskiej poprzez utworzenie w jej leśnej części strefy chill-out. Wśród pomysłów są także kolejne etapy budowy parków - im. Witkacego i przy ul. Riedla.

Jedno z zdań zakłada budowę odcinków międzynarodowego szlaku rowerowego Przez Zielone Serce Pomorza (m.in. wzdłuż ul. Anny Łajming), kolejne natomiast powstanie sygnalizacji świetlnej przy Szkole Podstawowej nr 3 na ul. Banacha. W ramach innego zadania miałaby zostać wybudowana sygnalizacja na skrzyżowaniu ul. Łady-Cybulskiego i Bohaterów Westerplatte.

Wśród zadań społecznych nie brakuje tych mających zaktywizować słupszczan: „Bieg z Ekonomikiem” to znana już propozycja zachęcająca do wzięcia udziału w sportowej rywalizacji, ósma edycja „Garden Party u Karola” zaprosi na wakacyjne koncerty plenerowe a „Poznajemy jak zmienia się Miasto Słupsk” zabierze słupszczan na wycieczki rowerowe po mieście.

Projektów jest wiele więcej, a szczegółowe informacje o propozycjach mieszkańców można uzyskać na stronie internetowej słupskich konsultacji społecznych.

Jeszcze w czerwcu informowaliśmy, ile wniosków z propozycjami zadań do realizacji wpłynęło do Ratusza. Wśród mieszkańców Słupska pojawiły się wtedy głosy, czy przypadkiem część z zadań (takich jak budowa ścieżek rowerowych czy niezbędnych sygnalizacji świetlnych) nie powinna być po prostu inwestycją Miasta.

- Można tak powiedzieć, że wszystko to, co znajduje się w budżecie obywatelskim, moglibyśmy zrobić sami – informowała na naszych łamach w czerwcu Beata Macedońska, dyrektor Wydziału Współpracy i Promocji UM Słupsk. - To w końcu zadania własne gminy. Jednak zgodnie z zamierzeniem ustawodawcy pół procenta budżetu samorządu przeznaczonych jest właśnie na budżet obywatelski, w którym, na co zostaną wydane pieniądze, decydują sami mieszkańcy.

A jakie propozycje zgłoszone przez mieszkańców zostały zrealizowane w przeszłości? W grudniu zakończono remont chodników na ul. Górnej i Kosynierów Gdyńskich, wykonano kilka etapów prac związanych z rozwojem infrastruktury w parku im. Witkacego, zbudowano plac zabaw przy Żłobku nr 2 w Słupsku, przeprowadzono zajęcia w ramach Akademii Aktywnego Seniora czy cykl imprez „Lato na Nowobramskiej”. Nie można zapomnieć również o organizacji kilku edycji koncertów „Garden Party u Karola” i zamontowaniu sekundników świetlnych na sygnalizacjach drogowych w centrum miasta. Wcielonych w życie pomysłów było jednak znacznie więcej.

Obecnie trwa realizacja jeszcze kilku projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego 2022. Do końca października powstać ma park rekreacyjny „Ocr&Ninja” przy słupskim Elektryku, przygotowano również dokumentację projektową związaną z zagospodarowaniem ul. Starzyńskiego. W planach jest także m.in. wybudowanie sygnalizacji świetlnej przy szkole na ul. Deotymy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza