Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupski oddział PTTK zostaje w swojej siedzibie

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Regionalny Oddział PTTK w Słupsku nadal mieści się w poniemieckiej kamienicy przy ul. Szarych Szeregów. Za prezydenta Biedronia chciano go stamtąd wyprowadzić.
Regionalny Oddział PTTK w Słupsku nadal mieści się w poniemieckiej kamienicy przy ul. Szarych Szeregów. Za prezydenta Biedronia chciano go stamtąd wyprowadzić. Krzysztof Piotrkowski
Regionalny Oddział PTTK w Słupsku, który przez wiele miesięcy walczył o utrzymanie poniemieckiego budynku przy ul. Szarych Szeregów, już może spokojnie planować działania na najbliższe lata.

- Mamy już umowę użytkowania na 99 lat, którą podpisaliśmy ze słupskim ratuszem. Jest ona tak skonstruowana, że przez ten czas budynek będzie w rękach naszego oddziału. Dzięki temu mamy pewność, że nikt nam go nie obierze - wyjaśnia Janusz Grabowski, sekretarz oddziału.

Unormowanie sytuacji własnościowej pozwoliło władzom oddziału na rozpoczęcie prac remontowych. - Na razie koncentrujemy się z nimi na części budynku od strony podwórza. Fundusze zbieramy w różnych miejscach. Jesteśmy wdzięczni miastu za to, że na remont otrzymaliśmy 25 tysięcy złotych - dodaje Grabowski.

Jak zdradził, PTTK przygotowuje się także do złożenia wniosku o przyznanie pieniędzy z Funduszu Norweskiego. - Jest tylko jeden warunek: musimy odnowić kontakty z organizacją turystyczną z Norwegii. Jest to możliwe - uważa Grabowski.

Tymczasem Regionalny Oddział PTTK w Słupsku organizuje kurs dla przewodników turystycznych dla osób ze Słupska oraz powiatów słupskiego i lęborskiego. Mogą w nim uczestniczyć sprawne fizycznie osoby z co najmniej średnim wykształceniem, które interesują się historią, przyrodą i współczesnością regionu. Znajomość języka obcego będzie dodatkowym atutem kandydata, choć nie jest obowiązkowa. Kandydatury są przyjmowane w siedzibie PTTK przy ul. Szarych Szeregów 1 w Słupsku. Można także zgłaszać swoje kandydatury telefonicznie pod numerem 59 842 29 02.

Kurs będzie się odbywał przez 3 miesiące w soboty i niedziele. Zakończy się egzaminem, który da uczestnikom kursy uprawnienia zawodowe.

Przewodnicy po kursie mogą pracować indywidualnie, w ramach PTTK lub innych instytucji turystycznych działających w regionie. Obecnie z PTTK współpracuje 39 wykwalifikowanych przewodników, których uprawnienia są uznawane w całej Europie.

Początki PTTK
Oddział PTTK w Słupsku powstał 10 maja 1946 r. Na początku 1951 r. przekształcono go w słupski Oddział PTTK. Ważnym etapem rozwoju turystyki był rok 1975, w którym utworzono województwo słupskie oraz powołano Zarząd Wojewódzki PTTK w Słupsku. 26 stycznia 1991 r. nastąpiło przekształcenie ZW PTTK w Słupsku w Regionalny Oddział PTTK w Słupsku, który objął swoim zasięgiem działania teren ówczesnego woj. słupskiego. Po reformie administracyjnej teren działania RO PTTK w Słupsku nazwano regionem słupskim PTTK.

Zobacz także: Prezes Janusz Grabowski o sytuacji PTTK w Słupsku. Rozmowa archiwalna z 2018 r.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza