Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupski Ośrodek Akademicki wchodzi w kolejny etap realizacji (zdjęcia, wideo)

Wojciech Frelichowski
Zbigniew Osadowski, rektor AP (z lewej), składa podziekowania przedstawicielom firm i instytucji za współpracę.
Zbigniew Osadowski, rektor AP (z lewej), składa podziekowania przedstawicielom firm i instytucji za współpracę. Wojciech Frelichowski
W Słupskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej podsumowano realizację programów kształcenia oraz staży w ramach projektu Słupskiego Ośrodka Akademickiego. W zadaniu wzięło udział ponad 90 słupskich firm i instytucji.

Zadanie realizowano w ramach projektu "Rozwój systemu kształcenia o profilu praktycznym w ramach Słupskiego Ośrodka Akademickiego". Słupski Ośrodek Akademicki to wielkie przedsięwzięcie wzbogacenia oferty kształcenia Akademii Pomorskiej w Słupsku i dostosowania jej do rynku pracy i potrzeb firm z regionu. Koszt tego projektu przekracza 19 mln zł, z czego ponad 16 mln stanowi dofinansowanie ze środków unijnych. Partnerami AP są Słupska Izba Przemysłowo-Handlowa oraz Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Słupsku.

Wczoraj na specjalnym spotkaniu w siedzibie Słupskiej Izby Przemysłowo-Handlowej podsumowano część tego projektu, który polegał na współpracy uczelni z kilkudziesięcioma firmami i instytucjami. Obecne były władze AP, SIPH i PARR, a także Piotr Müller, wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego

- Ta współpraca polegała nam tym, że wykładowcy Akademii Pomorskiej odbywali praktyki i staże w firmach z regionu słupskiego, podnosząc w ten sposób swoje kompetencje. Porównywali swoją wiedzę praktyczną z praktyką, jaka ma miejsce w firmach - wyjaśnił dr hab. inż. Zbigniew Osadowski, prof. AP, rektor Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Współpraca z przedsiębiorcami polegała również na tym, że opiniowali oni programy kształcenia oraz proponowali konkretne rozwiązania w celu wzbogacenia procesu nauczania.

- To był duży nakład pracy, bo w procesie ustalania programów kształcenia uczestniczyło 35 firm. Było 14 specjalności, a do każdej koniecznych było po czterech konsultantów. Tylko ten wycinek pokazuje, jak duży nakład pracy został wykonany - stwierdził Mirosław Kamiński, prezes Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.

Jan Czechowicz, prezes Słupskiej Izby Przemysłowo-Handlowej podkreślił dużą wagę ścisłej współpracy pomiędzy słupską uczelnią a regionalnym biznesem.

- Praktyki, które odbywali wykładowcy w przedsiębiorstwach to bardzo ważny etap tego programu. To spotkanie jest potwierdzeniem tego, że udało się zrealizować to zadanie. Ale efekty nie będą widoczne od razu, ale za kilka lat to już na pewno - ocenił prezes Czechowicz.

Podczas wczorajszego spotkania obecni byli także przedstawiciele firm i instytucji, które brały udział w tym etapie organizacji Słupskiego Ośrodka Akademickiego. Władze Akademii Pomorskiej oraz kierownictwa SIPH i PARR S.A. przekazali im oficjalne podziękowanie za współpracę i zaangażowanie.

- Nasza firma zajmowała się konsultowaniem programu kształcenia w zakresie kierunków związanych z energetyką. Zaproponowaliśmy wprowadzenie do tych działań więcej zajęć praktycznych, więcej praktyk zawodowych dla studentów, aby mogli oni poznać możliwości pracy w sektorze energetycznym - powiedziała nam Aleksandra Szewczyk ze słupskiej firmy Foton OZE.

Jak nas poinformowała Marzena Łukasik, dyrektor Biura Rektora Akademii Pomorskiej, zamknięty został etap szkoleniowy SOA. Teraz rozpocznie się etap wdrożeniowy, m.in. w trakcie którego powstanie 16 interdyscyplinarnych pracowni na AP, w których będzie się odbywało praktyczne kształcenie studentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza