Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupski PUP wyjaśniał przedsiębiorcom, jakie są formy wsparcia na tworzenie miejsc pracy

Wojciech Frelichowski
Od prawej: Jan Czechowicz, prezes Słupskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, Paweł Kądziela, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Słupsku i Jan Mołdoch, szef Centrum Aktywizacji Zawodowej w PUP Słupsk.
Od prawej: Jan Czechowicz, prezes Słupskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, Paweł Kądziela, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Słupsku i Jan Mołdoch, szef Centrum Aktywizacji Zawodowej w PUP Słupsk. PUP Słupsk
Powiatowy Urząd Pracy i Słupska Izba Przemysłowo-Handlowa byli organizatorami szkolenia dla przedsiębiorców, którzy są zainteresowani dofinansowaniem na tworzenie nowych miejsc pracy. Była również mowa o zatrudnianiu cudzoziemców.

Środki finansowe na tworzenie nowych miejsc pracy pochodzą z Funduszu Pracy i Europejskiego Funduszu Społecznego. W trakcie spotkania jego uczestnicy dowiedzieli się o możliwości pomocy organizacyjnej i finansowej dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy w 2018 roku.

Jak nas poinformował Marcin Horbowy, rzecznik prasowy Powiatowego Urzędu Pracy w Słupsku, od 1 marca kwota na refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy wynosi 26 tys. zł, jednak stanowisko musi być utrzymane przez minimum 24 miesiące.

Inną formą wsparcia przedsiębiorców w tworzeniu miejsc pracy są umowy mowy stażowe. Staż pracownika trwa od 3 do 12 miesięcy. - Jest to forma w której pracodawca nie ponosi kosztów, stypendium stażowe wypłaca Powiatowy Urząd Pracy - wyjaśnia Marcin Horbowy.

Jeśli pracodawca zatrudni pracownika w ramach prac interwencyjnych, urząd pracy dopłaca do jego wynagrodzenia i składek na ZUS przeznaczonych dla około 970 zł miesięcznie.

Pracodawca może również wystąpić z wnioskiem o dofinansowanie kosztów szkolenia już zatrudnionego pracownika. W takim przypadku uruchamiane są środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Z tego samego Funduszu może również pochodzić dotacja na szkolenie samego pracodawcy.

Ponadto są praktykowane tzw. szkolenia trójstronne. - To szkolenia bezrobotnych pod konkretnego pracodawcę, który zatrudni przeszkolone osoby - informuje Marcin Horbowy. Formą wsparcia dla przedsiębiorców jest również pośrednictwo w naborze do pracy oraz organizacja przez PUP giełd pracy, na których firmy mogą zaproponować swoją ofertę.

ZOBACZ TAKŻE: Rozmowa z Pawłem Kądzielą, dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Słupsku

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza