Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupski ratusz poszukuje wykonawcy pierwszych projektów rewitalizacyjnych

Zbigniew Marecki
Poniedziałkowa konferencja prasowa.
Poniedziałkowa konferencja prasowa. Łukasz Capar
Przetarg, który już ogłoszono, dotyczy prac na podwórku między ulicą Długą i Ogrodową oraz przebudowy budynku na potrzeby Placówki Wsparcia Dziennego "Dom Sąsiedzki".

Remont i przebudowa obiektu na potrzeby utworzenia Placówki Wsparcia Dziennego „Dom Sąsiedzki” – pow. użytkowa ok. 197,74 m2. Budynek przeznaczony na Dom Sąsiedzki mieści się przy ul. Ogrodowej 20a. W ramach projektu rewitalizacyjnego planuje się jego adaptację i rozbudowę.

Planowane prace obejmują remont i adaptację obiektu mieszkaniowego wraz z zakupem wyposażenia. Planowany obiekt z dwiema kondygnacjami użytkowymi i podziemiem technicznym. Parter z salą zajęć indywidualnych o pow. ok. 25 m² otwartym na taras łączący się z podwórkiem, pokojem biurowym o pow.15 m², zapleczem sanitarnym. Pierwsze piętro z salą spotkań grupowych połączonej z jadalnią z aneksem kuchennym (łączna pow. ok. 60 m²), przestrzenią świetlicową z biblioteczką i stanowiskami do pracy własnej o pow. ok 20 m². Zakres prac obejmuje także zakup i montaż dźwigu osobowego. W obiekcie pomoc uzyskają dzieci mające problemy edukacyjne oraz pochodzące z rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu ról wychowawczych. Obiekt pełnić ma także kluczową rolę w kształtowaniu aktywnych postaw lokalnych społeczności, integracji mieszkańców i uruchamianiu ich potencjału w bezpośrednich działaniach. Będzie także zapleczem działań animacyjnych podejmowanych w przestrzeniach podwórek i ulic.

Rolą placówki będzie także integracja międzypokoleniowa przy realizacji wspólnych zadań. Dom sąsiedzki będzie przestrzenią otwartą na różnorodne inicjatywy społeczne, w tym aktywizację osób starszych, tak by mogły poczuć się potrzebne i docenione. Jednocześnie funkcjonowanie Placówki Wsparcia Dziennego będzie maksymalnie zdeinstytucjonowane, tak aby pozostawić mieszkańcom możliwie duży zakres swobody w samorealizacji przy jednoczesnej efektywnie prowadzonej działalności statutowej. Działalność placówki ma również przyczynić się przy rzeczowym i organizacyjnym wsparciu miasta do wyłonienia lokalnych liderów, w tym liderów grup młodzieżowych. Ponieważ przebudowa budynku ma stanowić impuls do rewitalizacji otaczającej zabudowy, zdecydowano o zastosowaniu wyróżniającego się koloru elewacji. Wybrano barwę niebieską, która wyróżnia się z otoczenia i nie budzi negatywnych skojarzeń. Dom sąsiedzki stanowić będzie centrum funkcjonalne i przestrzenne kwartału, co dodatkowo uzasadnia zastosowanie kontrastowych rozwiązań projektowych.

Natomiast w ramach zagospodarowania podwórka w rejonie ul. Długiej planuje się kompleksową modernizację terenu oraz uporządkowanie funkcji. Część budynków gospodarczych i garażowych zostanie wyburzona. Miejsca postojowe zostaną zgrupowane wokół projektowanej wewnętrznej drogi, a w północnej części opracowania zostanie zaprojektowany plac skupiający funkcje rekreacyjne dla mieszkańców. Na placu znajdzie się siłownia plenerowa i ogrodzony plac zabaw. Zakłada się również zagospodarowanie terenu zielenią – nasadzenie drzew, krzewów, wykonanie rabat i sianie trawników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza