Słupski ring otwarty, ale częściowo

  Słupski ring otwarty, ale częściowo

  Aleksander Radomski

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Budowę miejskiego ringu rozpoczęto na początku maja 2014 roku. Prace zakończono dwa tygodnie przed terminem.
  1/7
  przejdź do galerii

  Budowę miejskiego ringu rozpoczęto na początku maja 2014 roku. Prace zakończono dwa tygodnie przed terminem. ©Łukasz Capar

  Największa i najdroższa inwestycja drogowa w Słupsku przejezdna od ul. Grottgera do Portowej.
  Bez cięcia wstęgi i patetycznych przemówień. Tak władze Słupska reklamowały wczorajsze ukończenie inwestycji za 135 mln zł. Zamiast oficjałek był bieg otwierający nowy przebieg drogi krajowej numer 21 dla ruchu.

  Jednak nie na całym, prawie 7-kilometrowym odcinku, ale między ulicami Grottgera a Portową. - Budowa jest zakończona, roboty też - zapewnia Józef Oziębała, inżynier kontraktu nadzorujący prace przy tak zwanej małej obwodnicy Słupska.


  - Trwa jeszcze okres odbiorów, ostatnich poprawek i uzupełnień na przykład przy podłączaniu sygnalizacji i oznakowania - tłumaczy i dodaje, że nadzór budowlany zezwolił już na użytkowanie wiaduktu nad torami kolejowymi w Słupskiej Specjalnej
  Strefie Ekonomicznej. Na taką samą zgodę czeka za to wciąż wiadukt łączący ulicę Koszalińską z Przemysłową. W tym przypadku odbiory mają nastąpić w poniedziałek, co oznacza, że nową drogą na całej jej długości pojedziemy przy dobrych
  wiatrach dzień później.

  UWAGA! Już w najbliższą środę obszerny dodatek w Głosie Pomorza - Ring Miejski - największa inwestycja drogowa w Słupsku. 16 grudnia w Głosie Pomorza za darmo.  Tymczasem kierowcy do ringu zdążyli się już przyzwyczaić. Przynajmniej na tej jej części, która przecina osiedle Niepodległości na pół, czyli na ul. 11 Listopada. Ten fragment był już przejezdny wcześniej. Podobnie ul. Koszalińska i zmodernizowany
  fragment Piłsudskiego. Wczorajsze otwarcie ogranicza się do ul. Rejtana i nowej drogi w strefie ekonomicznej, gdzie wybudowano trzy nowe ronda i wiadukt nad torami. Ring ma zmienić układ komunikacyjny miasta. Widać to już dziś. Na pętlę przy ul. Rzymowskiego powróciły autobusy komunikacji miejskiej. Wkrótce zmieniony ma zostać rozkład kilku linii.

  Prawie siedem kilometrów nowej drogi, jedenaście rond i dwa wiadukty nad torami kolejowymi. Cena? Wciąż orientacyjna, około 135 milionów złotych. Może się zmienić, bo ostatnie faktury są wciąż jeszcze przygotowywane. Przez ostatni tydzień, zaraz po wtorkowej, cotygodniowej radzie budowy wykonawca i inżynier kontraktu mieli sporo pracy związanej z dokonywaniem ostatnich odbiorów. - Część wciąż trwa. Najważniejsze, aby ring uruchomić, aby miasto się odblokowało już na najbliższe święta - przyznaje Marek Biernacki, zastępca prezydenta Słupska. - Przecież i tak część kierowców jeździła już nową drogą pomimo zakazów. Ring udostępnimy, ale na razie między ul. Grottgera a Portową.

  Zobacz także: Słupski ring otwarty przez biegaczy  Jak się okazuje, odbiory kluczowego obiektu inżynieryjnego, czyli wiaduktu nad torami kolejowymi, odbędą się w poniedziałek.

  Ring otwiera się też dla komunikacji miejskiej. Dziś otwarta zostanie zmodernizowana pętla autobusowa przy ul. Rzymowskiego. Przestają obowiązywać tymczasowe przystanki przy rondzie u zbiegu ul. 11 Listopada i Piłsudskiego. Jednocześnie linia numer 15 wraca na stałą trasę przez ul. Norwida.

  Jak informuje Zarząd Komunikacji Miejskiej, niedozwolony jest przejazd samochodów osobowych drogą wzdłuż stanowisk odjazdowych na pętli. Nowa sygnalizacja świetlna zainstalowana przy wyjeździe z pętli w ul. 11 Listopada wykrywa wyłącznie autobusy. Dodatkowo cały teren pętli i dróg technicznych jest monitorowany i wszelkie wykroczenia drogowe będą rejestrowane.

  Nowa droga przecina osiedle Niepodległości i łączy je nad torami kolejowymi z drogą wiodącą na południe miasta. Ring zmieni z pewnością komunikacyjny układ Słupska. O tym, jak bardzo, już w środowym dodatku „Głosu Pomorza” poświęconym tej kluczowej drogowej inwestycji.

  Popularne na gp24.pl:
  Incydent na meczu Energi Czarnych z Anwilem Włocławek (wideo)

  Burzliwe spotkanie prezydenta Biedronia ze słupszczanami

  Świąteczna ciężarówka Coca-Coli w Słupsku (wideo, zdjęcia)

  Ustka przegrała procesy z Jerzym Malkiem
  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (50)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (50) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Wideo ze Słupska

  Zdjęcia ze Słupska

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 PLUS POLECAMY

  NAUCZYCIEL i SZKOŁA NA MEDAL Głosowanie zakończone, poznaj laureatów

  NAUCZYCIEL i SZKOŁA NA MEDAL Głosowanie zakończone, poznaj laureatów

  NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC I TRENER | Zgłoś najlepszego sportowca!

  NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC I TRENER | Zgłoś najlepszego sportowca!

  Nasze Dobre z Pomorza 2018 | Głosowanie zakończone

  Nasze Dobre z Pomorza 2018 | Głosowanie zakończone