Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupski samorząd zaczął procedurę rozszerzenia granic Słupska o sąsiednie miejscowości

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Mapka z terenami, które chce Słupsk
Mapka z terenami, które chce Słupsk UM Słupsk
Dzisiajsza sesja Rady Miejskiej w Słupsku zaczęła się od niespodzianki.Wprowadzono pod obrady dwa nowe projekty uchwał. Obie o rozszerzeniu granic administracyjnych miasta o pięć sąsiednich sołectw i jednego obrębu. Wszystkie z gminy Słupsk.

Tych punktów nie było w porządku obrad, ale radny PO Paweł Szewczyk, jako przewodniczący komisji doraźnej rady ds. rozszerzenia granic administracyjnych, podał, że komisja zakończyła działalność i ma wniosek o wprowadzenia pod obrady rady dwóch projektów uchwał.

- Przeanalizowaliśmy, zarówno podstawy prawne, jak i możliwości rozszerzenia granic naszego miasta. Po analizie przygotowaliśmy mapkę, na której zaznaczyliśmy tereny gminy Słupsk, o jakie naszym zdaniem miasto powinno się rozszerzyć - powiedział przewodniczący komisji. - Proponowana przez komisję zmiana granic zapewni miastu terytorium możliwie jednorodne
ze względu na układ osadniczy i przestrzenny, uwzględniający więzi społeczne, gospodarcze i kulturowe oraz zapewniający zdolność wykonywania zadań publicznych.

Wszyscy radni biorący udział w dzisiejszej sesji byli za wprowadzeniem tych punktów pod obrady. Następnie zagłosowali za rozpoczęciem konsultacji oraz za przystąpieniem do procedury zmiany granic administracyjnych Miasta Słupska. Tu wstrzymała się tylko Mirosława Sagun-Lewandowska z Klubu Radnych Łączy nas Słupsk.

21 głosami za: przegłosowano: przystąpienie do procedury zmiany granic administracyjnych Miasta Słupska, polegającej na włączeniu w granice administracyjne Miasta obszaru:

  1. Sołectwa Bierkowo (obręb ewidencyjny Bierkowo), Gmina Słupsk;
  2. Sołectwa Krępa Słupska (obręb ewidencyjny Krępa), Gmina Słupsk;
  3. Sołectwa Płaszewko (część obrębu ewidencyjnego Płaszewko), Gmina Słupsk;
  4. Sołectwa Strzelino (obręb ewidencyjny Strzelino), Gmina Słupsk;
  5. Sołectwa Włynkówko (obręb ewidencyjny Włynkówko), Gmina Słupsk;
  6. Obrębu ewidencyjnego Siemianice (Sołectwo Siemianice oraz część Sołectwa Swochowo -Niewierowo), Gmina Słupsk.

W Słupsku będą konsultacje społeczne. Ustalono pytanie: „Czy jesteś za zmianą granic Miasta Słupska, polegającą na włączeniu do granic Miasta Słupska:

  1. Sołectwa Bierkowo (obręb ewidencyjny Bierkowo), Gmina Słupsk;
  2. Sołectwa Krępa Słupska (obręb ewidencyjny Krępa), Gmina Słupsk;
  3. Sołectwa Płaszewko (część obrębu ewidencyjnego Płaszewko), Gmina Słupsk;
  4. Sołectwa Strzelino (obręb ewidencyjny Strzelino), Gmina Słupsk;
  5. Sołectwa Włynkówko (obręb ewidencyjny Włynkówko), Gmina Słupsk;
  6. Obrębu ewidencyjnego Siemianice (Sołectwo Siemianice oraz część Sołectwa Swochowo -Niewierowo), Gmina Słupsk.

Wyrażenie opinii polegać będzie na wyborze jednej z odpowiedzi, tj: „Jestem za”, „Jestem
przeciw”, lub „Wstrzymuję się”.

Terminu konsultacji jeszcze nie ma.

Radni szeroko komentowali to: - Na dzisiejszej sesji przyjęliśmy jednogłośnie dwa bardzo ważne projekty uchwały.
Zobowiązaliśmy Prezydenta Miasta Słupska do formalnego podjęcia działań mających na celu rozszerzenia granic miasta - informuje Jacek Szaran z PiS. - Przyłączenie nowych sołectw wiąże się z nowymi dla nich możliwościami.
Jednym z nich jest dodatkowa, komunikacja miejska, która w większym zakresie będzie obejmowała nowo przyłączone miejscowości. Szeroka oferta kulturalno – społeczna wzmocniona przyszłą kartą mieszkańca, będzie dodatkową zaletą dla potencjalnego przyszłego mieszkańca Słupska, który kompleksowo i na preferencyjnych warunkach będzie traktował mieszkańców miasta. Duża liczba inwestycji, które w najbliższym czasie będzie przeprowadzana w Słupsku, będzie kolejnym ważnym argumentem dla lepszej komunikacja przyszłych mieszkańców Słupska.

Przypomnijmy, same powołanie komisji ds. rozszerzenia Słupska spowodowało sprzeciwy samorządów gminy Słupsk i Kobylnica. Sam fakt jej istnienia mocno rozjuszył samorządowców z gminy Słupsk. Do tego stopnia, że na kwietniowej sesji rada gminy przyjęła dość jednoznaczne stanowisko w tej sprawie. Sprzeciw zakusom zmian granic jest wyraźny, a protest - jak czytamy - zdecydowany.

- Pomysł ten narusza elementarne zasady samorządności i demokracji - uważa rada gminy. - Przy zdecydowanym sprzeciwie mieszkańców gminy Słupsk władze miasta Słupska podejmują kolejne próby aneksji najbardziej zagospodarowanych obszarów gminy wiejskiej. Warto sięgnąć do wydarzeń z roku 2008 i 2015 i dokonać oceny skutków analogicznych procesów. Każda próba jednostronnego naruszenia integralności terytorialnej i społecznej gminy Słupsk negatywnie wpływa na klimat współpracy i wzajemnych relacji pomiędzy naszymi samorządami a największymi przegranymi w takiej sytuacji są zawsze lokalne społeczności – mieszkańcy gminy i mieszkańcy miasta, którzy oczekują od nas działań budujących dobrobyt ziemi słupskiej.

- To nasze wspólne stanowisko - mówiła wtedy Barbara Dykier, wójt gminy Słupsk. - Kiedy pojawią się pierwsze wnioski komisji, to będziemy się od nich odnosić.

Powierzchnia Słupska to 43.15 km kwadratowych. Koszalin jest dwukrotnie, a Zielona Góra ponad sześciokrotnie większa.

Przypomnijmy, że w 2015 roku rada miejska odrzuciła pomysł wchłonięcia sołectwa Bierkowo wraz z wysypiskiem. Chodziło wówczas o 500 hektarów, około 300 mieszkańców i większe wpływy ze składowiska odpadów. Sołectwa Bierkowo, Włynkowo i Strzelino nie udało się też przyłączyć w 2009 roku. Pomysł oprotestowali mieszkańcy, a na zmiany nie zgodził się rząd.

Jak będzie teraz? Zobaczymy. Dodajmy, że Koszalin się powiększył i teraz znowu chce wchłonąć sąsiednie tereny.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza