Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupski szpital tłumaczy, jak opiekuje się chorymi dziećmi

Monika Zacharzewska [email protected]
Słupski szpital tłumaczy, jak opiekuje się chorymi dziećmi.
Słupski szpital tłumaczy, jak opiekuje się chorymi dziećmi. Archiwum
Po artykułach dotyczących lekarzy i pielęgniarek z oddziału pediatrycznego słupskiego szpitala otrzymaliśmy pismo od przedstawicieli placówki.

„Działając w imieniu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka sp. z o.o., zarząd spółki wskazuje, że w ocenie szpitala w publikacji prasowej z dnia 07.04.2016 r. w „Głosie Pomorza” oraz w serwisie gp24.pl pn. „Lekarze pediatrzy grożą odejściem z oddziału” oraz „Cztery lekarki chcą odejść z pediatrii” podano nieścisłe i nieprawdziwe informacje.

Lekarze pediatrzy grożą odejściem z oddziału

Zarząd szpitala wskazuje, że zmiany organizacyjne w funkcjonowaniu Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w zakresie opieki nad dziećmi w wieku od 0 do 18 roku życia mają na celu uchronienie dzieci od drastycznych scen często związanych z ratowaniem życia i zdrowia pacjentów oraz poprawienie komfortu leczenia dzieci, co polega na tym, że każde dziecko zgłaszające się na SOR w wieku od 0 do 18 roku życia, niebędące w stanie bezpośredniego zagrożenia zdrowotnego, po założeniu przez rejestratorkę medyczną SOR historii choroby przekazywane jest pod opiekę personelu medycznego SOR do oddziału pediatrycznego szpitala. W przypadku zgłoszenia się do SOR dziecka w wieku od 0 do 18 roku życia, będącego w stanie bezpośredniego zagrożenia zdrowotnego, zostaje ono przekazane na salę obserwacyjną SOR pod opiekę lekarza koordynatora SOR, gdzie, w razie potrzeby w asyście lekarza konsultanta z zakresu pediatrii, przeprowadzana jest niezbędna diagnostyka, wdrażane jest konieczne leczenie i podejmowane są decyzje co do sposobu dalszego postępowania z pacjentem.

Przekazanie dziecka niebędącego w stanie zagrożenia zdrowotnego z SOR do oddziału pediatrycznego dokumentowane jest w dokumentacji medycznej pacjenta, gdzie wskazuje się także pracownika medycznego z oddziału pediatrycznego przejmującego pacjenta na oddział. Wskazany sposób organizacji procesu leczenia pacjenta w wieku od 0 18 roku życia powoduje, że wyłącznie przypadki medyczne wymagające ratowania życia i zdrowia pozostawiane są w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym przygotowanym do udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Oznacza to, że oddział pediatryczny szpitala w Słupsku przyjmuje pacjentów ze schorzeniami niewymagającymi czynności ratujących życie i zdrowie, pełniąc poza swoim podstawowym przeznaczeniem (lecznictwa zamkniętego) także faktycznie rolę specjalistycznego ambulatorium medycznego dla pacjentów w wieku od 0 do 18 roku życia.

Zarząd wskazuje, że oddział pediatryczny szpitala przygotowany jest do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez 24 godziny na dobę, na oddziale zatrudniony jest personel medyczny uprawniony do udzielania świadczeń zdrowotnych w zakresie pediatrii, do którego podstawowych obowiązków służbowych należy opieka na pacjentami bez względu na czas wystąpienia konieczności udzielenia pomocy medycznej. Opisane zmiany organizacyjne w leczeniu pacjentów w wieku od 0 do 18 roku życia spowodowały, że na poziomie oddziału pediatrycznego poza normalną pracą tego oddziału opiekę całodobową nad dziećmi niewymagającymi działań ratunkowych sprawuje co najmniej dwóch lekarzy pediatrów. Zarząd spółki wyjaśnia ponadto, że w związku ze wskazaną organizacją leczenia pacjentów w wieku od 0 18 roku życia, zgodnie z sugestiami ordynatora oddziału pediatrycznego, do pracy w oddziale pediatrycznym delegowano dodatkowo wykwalifikowanego ratownika medycznego oraz przeprowadzono adaptację pomieszczeń szpitala, co polegało na przygotowaniu do dyspozycji małych pacjentów i ich rodziców dodatkowej sali obserwacji i dodatkowego gabinetu zabiegowego.

Nieprawdą jest, że dzieci, które trafiają na SOR, kierowane są od razu, bez jakiejkolwiek oceny ich stanu zdrowia, na oddział pediatryczny, co może powodować zagrożenie ich zdrowia i życia, nie ulega bowiem wątpliwości, że podjęcie decyzji o kierunku leczenia dziecka dokonywane na SOR, tj. pozostawieniu dziecka na SOR, ewentualnie przekazanie pacjenta do oddziału pediatrycznego, związane jest z oceną każdego przypadku medycznego przez personel medyczny SOR przy udziale lekarza konsultanta z zakresu pediatrii. Nieprawdą jest także to, że przed oddziałem pediatrycznym dzieci oczekujące na pomoc medyczną pozostają bez jakiegokolwiek nadzoru medycznego, bowiem przekazanie pacjenta w wieku od 0 do 18 roku życia pomiędzy SOR a oddziałem pediatrycznym odbywa się pod nadzorem i przy udziale personelu medycznego SOR i oddziału pediatrycznego, na którym poza normalnymi godzinami pracy dyżur pełni co najmniej dwóch lekarzy pediatrów”.

Alicja Rojek, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku

Zobacz także:

 

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza