Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupski urząd wprowadza budżet obywatelski. Do podziału jest milion zł

Alek Radomski [email protected]
Od pięciu lat słupski urząd prowadzi konsultacje społeczne i finansuje inicjatywy lokalne jak np. budowa placu zabaw przy ul. Królowej Jadwigi. Teraz dochodzi też koncepcja budżetu obywatelskiego.
Od pięciu lat słupski urząd prowadzi konsultacje społeczne i finansuje inicjatywy lokalne jak np. budowa placu zabaw przy ul. Królowej Jadwigi. Teraz dochodzi też koncepcja budżetu obywatelskiego. Kamil Nagórek
Słupszczanie sami zadecydują, na co wydać część pieniędzy z przyszłorocznego budżetu miasta. Urząd wprowadza tzw. budżet obywatelski. Do podziału jest milion złotych.

Od pięciu lat słupski urząd miejski prowadzi konsultacje społeczne przy okazji prac nad budżetem. Regularnie przyjmowane są też wnioski do programu inwestycyjnego. Od 2012 roku z powodzeniem funkcjonuje również Inicjatywa Lokalna, czyli mechanizm, w którym mieszkańcy oferują własną pracę, a miasto pieniądze. Z tego połączenia powstają później place zabaw - jak miało to miejsce na osiedlu Batorego czy Bike Park - w Lasku Południowym.

Jednak to dopiero teraz urząd miejski umożliwia słupszczanom tworzenie własnego budżetu. Określa się go jako obywatelski, bo mieszkańcy sami mają zadecydować, na co przeznaczyć okrągły milion złotych.

Słupsk jest zresztą jednym z niewielu samorządów w regionie, który daje taką możliwość. Nad własnym budżetem pracują już mieszkańcy Sopotu czy Poznania. Od przyszłego roku będą też koszalinianie.
Urzędnicy podkreślają, że takie podejście do konstruowania budżetu, to nowa jakość w gospodarowaniu finansami gminy. Na czym ma ona polegać?

Wcześniej, jeśli mieszkaniec np. osiedla Niepodległości postulował budowę chodnika, to urzędnicy nie tylko liczyli koszt takiej inwestycji i sprawdzali, czy nie jest już planowana, ale przede wszystkim oceniali jej zasadność. To urzędnik decydował czy ten konkretnie chodnik jest w tym miejscu potrzebny czy nie. Teraz ma być inaczej.

- Zasadność ocenią sami mieszkańcy - mówi Dawid Zielkowski, rzecznik prezydenta miasta Słupska. - Specjalnie powołana komisja sprawdzi tylko czy inwestycja jest możliwa i wyceni jej koszty. Później to mieszkańcy, głosując, opowiedzą się, czy realizować inwestycję, czy nie.

Dotychczas w ramach konsultacji społecznych dotyczących budżetu na przyszły rok zgłoszono pomysł m.in. urządzenia wybiegu dla psów przy ul. Wazów, budowę drogi rowerowej w ramach szlaku międzynarodowego na odcinku Chrobrego-Batorego czy dokończenie remontu ul. Zaborowskiej. Postulowano też modernizację ul. Lelewela czy przebudowę kanalizacji deszczowej. Zdecydowana większość dotyczyła remontów i inwestycji w miejską infrastrukturę. Wnioski składały stowarzyszenia, osoby prywatne, a nawet spółdzielnie mieszkaniowe.

Ale lista nie jest zamknięta. Wciąż można zgłaszać kolejne pomysły, na co można przeznaczyć milion złotych z przyszłorocznego budżetu.

Ratusz czeka na wnioski do 6 września 2013 roku, pod adresem e-mail [email protected]. Na specjalnie przygotowanym druku (do pobrania ze strony slupsk.pl) można je też złożyć w pokoju 123 ratusza. Następnie, po wstępnej weryfikacji, wszystkie pomysły zostaną poddane głosowaniu. Potrwa ona od 11 do 20 września. Każdy może oddać tylko jeden głos. Urny, do których wrzucimy specjalne karty, zostaną ustawione w MCK, SOK, SP 5, SP 6 i w Biurze Obsługi Interesanta urzędu miejskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza