Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupskie liceum im. Adama Mickiewicza kończy w tym roku 60 lat

Zbigniew Marecki
Egzamin dojrzałości w jedenastoletniej szkole TPD, późniejszym II LO. Lata pięćdziesiąte.
Egzamin dojrzałości w jedenastoletniej szkole TPD, późniejszym II LO. Lata pięćdziesiąte. fot. archiwum II lo, repr. krzysztof tomasik
II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Słupsku już od kilkunastu lat jest liderem wśród szkół średnich w mieście i regionie. W tym roku jej absolwenci i nauczyciele będę mogli przyjrzeć się razem, jak do tego doszło.

Okazją do wspomnień i bilansów będzie 60-lecie szkoły, która jako liceum ogólnokształcące funkcjonuje od 1949 roku w budynku przy ul. Mickiewicza 32. Historia jej siedziby jest jednak znacznie dłuższa, bo sięga początku XX wieku.

Dzisiaj widać już tylko pozostałości dawnego wyglądu elewacji. Nie ma już dachówek, tynków, a herby umieszczone w czasach niemieckich nad drzwiami zostały zamurowane.

Na dodatek według pierwotnego projektu na dachu miała zostać umieszczona wieża z zegarem i różą wiatrów. Pozostaje tajemnicą, dlaczego nigdy ich nie zbudowano.

Od ponad stu lat gmach "Mickiewicza" stanowi symbol nauki i mądrości. Niepowtarzalną atmosferę, którą stwarzają grube mury z czerwonej cegły, ogromne okna i kamienne schody, odczuli chyba wszyscy, którzy mieli przyjemność się uczyć albo nauczać w tym gmachu.

W 1949 roku w poniemieckim budynku z czerwonej cegły przy ul. Mickiewicza odbyły się zapisy do pierwszej na Pomorzu Środkowym nierejonowej szkoły świeckiej. Ponieważ jej organizatorami były władze miejskie i Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, nadano jej imię "11-letniej Szkoły Ogólnokształcącej TPD".

Na dyrektora powołano pana Wacława Pogorzelskiego i zaczęto zatrudniać nauczycieli. Rok szkolny 1949/50 rozpoczęto z 477 uczniami w 13 oddziałach. Z każdym rokiem szkoła poprawiała bazę materialną, odnosiła sukcesy i zdobywała autorytet w środowisku.

W roku szkolnym 1965/66 zlikwidowano jedenastolatkę i szkole nadano status liceum ogólnokształcącego oraz imię Adama Mickiewicza. Od tego momentu "Mickiewicz" stał się szkołą, która przyciąga najzdolniejszych i najambitniejszych absolwentów szkół podstawowych, a od kilku lat - gimnazjów.

Na sukcesy, których nie brakowało w ciągu tych 60 lat i uczniom, i nauczycielom, zapracowali wszyscy. Zaowocowało to przyjęciem liceum do Stowarzyszenia Szkół Aktywnych, które tworzy grupa najlepszych liceów w Polsce. Ostatnie, bardzo wysokie pozycje szkoły w rankingach ogólnopolskich potwierdzają, że ten wysoki poziom wciąż utrzymuje.

Apel do absolwentów

W związku z planowanymi na wrzesień obchodami 60-lecia "Mickiewicza", organizatorzy jubileuszu zwracają się z prośbą do wszystkich absolwentów oraz byłych i obecnych nauczycieli o przynoszenie lub przysyłanie na adres szkoły pamiątek, które mogą być wystawione na aukcji charytatywnej.

Aukcja zostanie przeprowadzona podczas jubileuszu, a pozyskane pieniądze będą przeznaczone na potrzeby szkoły.

W związku z jubileuszem uczniowie przygotowują także film o historii placówki, jej uczniach i nauczycielach. Dlatego zwracają się prośbą o dostarczanie wszelkich materiałów, które mogłyby posłużyć do przygotowania filmu.

W szczególności: nagrań wideo (w formie analogowej bądź cyfrowej); zdjęć (wywołanych, zeskanowanych - zalecana najwyższa rozdzielczość, wykonanych aparatem cyfrowym); opisów ciekawych wydarzeń, anegdot związanych z uczniami i nauczycielami, itp.
1949 r. - Z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci powołana zostaje 11-letnia Szkoła Ogólnokształcąca TPD. Pierwszym dyrektorem zostaje Wacław Pogorzelski.

1952 r. - świadectwa dojrzałości otrzymują pierwsi absolwenci - 17 osób.

1953-1971 r. - dyrektorem szkoły jest Bronisław Wilczewski.

1965-1966 r. - szkole zostaje nadany status Liceum Ogólnokształcącego i imię Adama Mickiewicza. Szkoła Podstawowa przenosi się do budynku przy ulicy Małachowskiego.

4 marca 1967 r. - liceum otrzymuje sztandar.

1971-1985 r. - dyrektorem jest Stanisław Kwarciak.

1977 r. - szkoła otrzymuje status Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2, a w jego skład weszły: II Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza, Liceum Ogólnokształcące dla Pracujących Zaoczne, Średnie Studium Zawodowe. Oddano też do użytku nowy obiekt sportowy z dwiema salami gimnastycznymi.

1985 r. - dyrektorem liceum zostaje Romuald Machaliński.

1994 r. - II LO im. A. Mickiewicza zostaje członkiem Stowarzyszenia Szkół Aktywnych. Od tego roku w szkole pojawiają się klasy prowadzone według programów autorskich.

1999 r. - szkoła po raz pierwszy pojawia się w rankingach najlepszych liceów w kraju.

2002 r. - dyrektorem szkoły zostaje Lucyna Markiewicz.

Niemiecka przeszłość szkoły

W 1903 roku, kiedy Słupsk był jeszcze Stolpem, a ulica Mickiewicza nazywała się Friedrichstrasse, zaczęto przy niej budowę budynku szkoły podstawowej - III Gemeindeschule. Dwa lata później zadzwonił w niej pierwszy dzwonek i na holach szkoły pojawiło się pierwsze pokolenie uczniów. Wtedy zajęcia odbywały się w dwóch skrzydłach - Mädchenabteil (część dla dziewcząt) i Knabenabteil (skrzydło dla chłopców).

Szkoła działała do 1945 roku. Po zakończeniu wojny w jej budynku rozpoczęła działalność Szkoła Podstawowa nr 1.
Edward Antczak - lekkoatleta - rekordzista świata,

Konrad Araszkiewicz - mistrz w brydżu sportowym,

Grażyna Auguścik - światowej klasy piosenkarka jazzowa,

Marek Balicki - były minister zdrowia w rządzie Leszka Millera,

Magdalena Depczyk - tancerka i wokalistka w teatrze Studio Buffo w Warszawie; tańczyła w pierwszym składzie "Metra" oraz śpiewała m.in. z Piaskiem (Andrzej Piaseczny),

Joanna Kujat - pracowała w Ambasadzie RP w USA, wcześniej w Kancelarii Premiera Jerzego Buzka. Obecnie pracuje w Międzynarodowym Funduszu Walutowym w Waszyngtonie,

prof. dr hab. Andrzej Lewenstam - profesor na Abo Akademi University w Turku, (Finlandia) oraz na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie,

prof. dr hab. Zbigniew Mudryk - prorektor ds. nauki w Akademii Pomorskiej w Słupsku,

Wiktor Parwanicki - maratończyk,

Marek Piliszczuk - lek. med. specjalista ginekolog,

Władysław Szkop - były minister zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza